مؤسسه آلمانی بررسی سیاست و امنیت بین‌الملل منتشر کرد:

حافظه هدایت‌شده (انتخابی) چین

مؤسسه آلمانی بررسی سیاست و امنیت بین‌الملل در سال 2020 در مقاله‌ای با عنوان «حافظه هدایت شده (انتخابی) چین؛ حوادث تاریخی چگونه یادآوری، تجلیل و تفسیر شده یا مسکوت نگه داشته می‌شوند» به این موضوع پرداخته است که شی جین پینگ مطالبه خود برای قدرت و مشروعیت حزب را بر پایه تاریخ چین بنا می‌کند، به شکلی که هیچ رهبر ملی یا حزبی دیگری پیش از او چنین کاری نکرده است. شی جین پینگ خود را به عنوان حافظ سنت حکومت خوب برای خیر مردم معرفی می‌کند. درحالی‌که در دوران مائو کنفسیوسیسم به تمام معنا شر بنیادین به حساب می‌آمد، شی جین پینگ از کوفو -محل تولد و زندگی کنفسیوس- دیدار کرده و در سخنرانی‌های رسمی نقل قول‌هایی از سخنان او گنجاند.
دانسته‌ها از حوادث تاریخی چین از طریق برگزاری سالگردها و تفاسیر آن‌ها در چین امروز نشان می‌دهد که سیاستمداران آلمانی و اروپایی در همکاری خود با این کشور با چالش‌های (اضافی) روبرو هستند، چالش‌هایی که اغلب نادیده گرفته می‌شوند.
تصویر حافظه هدایت‌شده (انتخابی) چین

در سال 2019 چین اقدام به برگزاری چندین سالگرد برای حوادث برجسته سیاسی در تاریخ معاصر خود کرد: از جمله جنبش چهار می (100 سالگی)، بنیانگذاری جمهوری خلق چین (70 سالگی)، خیزش تبت (60 سالگی)، آغاز اصلاحات و سیاست گشایش (40 سالگی) و قتل عام در میدان تیان آیمن (30 سالگی). نحوه برگزاری -یا عدم برگزاری- رسمی بزرگداشت برای این حوادث شدیداً روی سیاست داخلی و خارجی این کشور تأثیر می‌گذارد. تفاسیر دولتیِ تاریخ به عنوان مطالبه‌ای برای قدرت نه‌تنها در جامعه خود چین بلکه در برخورد با شرکای خارجی که با این کشور در تعامل هستند، به ویژه دولت‌ها و شرکت‌ها نیز اعمال می‌شود. پنهان‌کردن حوادث مشکل‌زای گذشته مسئله نگران‌کننده‌ای است، چرا که این کار خطر تکرار اشتباهات تاریخی را افزایش می‌دهد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

115154
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.