اکونومیست منتشر کرد:

داده‌های کووید-19؛ ردیابی فراوانی مرگ‌ومیر ناشی از کروناویروس جدید در کشورهای مختلف

در حال حاضر در تمامی جهان این سؤال که آیا آمارهای رسمی اعلامی از میزان تلفات کرونا با واقعیت مطابقت دارد یا نه؟ تبدیل به دغدغه مهمی در نزد افکار عمومی شده است. همچنین مقامات رسمی کشورهای مختلف نیز گاه با متهم‌کردن کشورهای رقیب دیگر به پنهان‌کاری و دروغ‌گویی در خصوص آمار واقعی مبتلایان کرونا در آن کشورها؛ اقدام به بهره‌برداری سیاسی از این موضوع می‌کنند.
این مقاله که در مجله اکونومیست منتشر شده، مقامات دولتی تمامی کشورها را متمایل به کمتر محاسبه‌کردن تلفات این بیماری از میزان واقعی آن دانسته است و با بررسی شواهد و داده‌های مختلف نشان داده است که حتی در کشورهای اروپایی هم که تعداد آمار اعلامی مبتلایان و فوتی‌ها بیشترین فراوانی را دارد و به نظر می‌رسد پنهان‌کاری صورت نمی‌گیرد؛ اما باز هم کم‌شماری قابل توجهی دیده می‌شود.
تصویر داده‌های کووید-19؛ ردیابی فراوانی مرگ‌ومیر ناشی از کروناویروس جدید در کشورهای مختلف

یک راه‌حل بهتر برای برآورد آسیب‌های ناشی از این بحران استفاده از شاخص «مرگ‌ومیر اضافی» است، یعنی اختلاف بین تعداد کل افرادی که بنا به هر علتی فوت کرده‌اند با میانگین تاریخی مرگ‌ومیر در همان مکان و همان زمان.

در ایتالیا و هلند آمار فوتی‌های سال جاری نسبت به دورة مشابه پارسال، تقریباً دو برابر رقمی است که به‌عنوان آمار رسمی جان باختگان کرونا اعلام شده است. این اختلاف در کشورهای در حال توسعه که از ظرفیت کمتری برای آزمایش و معالجه بیماران برخوردارند، بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، داده‌ها در مورد دفن اجساد در جاکارتای اندونزی، حاکی از آن است که آمار رسمی کووید-19 در ماه مارس، احتمالاً تنها 5 درصد از مرگ‌ومیرهای واقعی را پوشش می‌دهد.

در اسپانیا رقم رسمی اعلامی، 67 درصد از مرگ‌ومیرهای اضافه را به خود اختصاص داده است.

پس از آنکه مقامات رسمی بهداشت و درمان فرانسه، فوتی‌های آسایشگاه‌ها و مراکز سالمندان را در آمار رسمی لحاظ کردند، آمار مرگ‌ومیر در فرانسه از ماه آوریل رشد شتابانی به خود گرفت. در این کشور تا 27 آوریل، نزدیک به 40 درصد از 23 هزار فوتی ثبت‌شده، متعلق به آسایشگاه‌ها و مراکز سالمندان بودند. حتی با وجود لحاظ کردن این فوتی‌های جدید رقم رسمی، 86 درصد از مرگ‌ومیرهای اضافه را به خود اختصاص داده است.

در انگلستان و ولز رقم رسمی، 71 درصد از مرگ‌ومیرهای اضافه را به خود اختصاص داده است.

در ترکیه در 27 آوریل، شمار رسمی کشته‌شدگان 2،900 نفر اعلام شد. آخرین باری که دولت ترکیه، آمار قربانیان کووید-19 را به تفکیک شهر و استان اعلام نمود، 1 آوریل بود، که برمبنای آن استانبول تقریباً 40 درصد جان‌باختگان و 55 درصد از موارد تأیید شدة این بیماری را به خود اختصاص می‌داد. با این همه، اطلاعات مربوط به خاکسپاری‌های این شهر نشان می‌دهد که بین 22 مارس و 25 آوریل، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، دست‌کم 3100 مورد مرگ‌ومیر اضافی به ثبت رسیده است. اگر فرض کنیم که این شهر به‌طور رسمی 1300 قربانی کووید-19 داشته است، این بدان معنا است که آمارهای دولت صرفاً 45 درصد از مرگ‌ومیر اضافه را پوشش می‌دهد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

115174
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.