تفاوت‌های شرق و غرب در مورد کنترل کووید-19

کشورهای شرق آسیا عملکرد بهتری نسبت به ایالات‌متحده و اروپا در زمین کنترل کووید-19 از خود نشان دادند. نقطه شروع، مقایسه تعداد موارد تأیید شد مرگ‌ومیر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است. موارد تأیید شد ابتلا در هر یک میلیون در بازه 814 نفر (انگلستان) تا 3،036 (اسپانیا) و میزان مرگ‌ومیر به ازای هر یک میلیون نفر، 24 تا 300 نفر است.
در کشورهای شرق آسیا، موارد تأیید شد ابتلا به ازای یک میلیون نفر، در بازه 3 (ویتنام) تا 253 (سنگاپور) مورد و میزان مرگ‌ومیر به ازای هر یک میلیون نفر، در بازه 0 تا 4 نفر است. مهم‌تر آنکه تفاوت‌های دو منطقه، اساساً نشان‌گر تعطیلی گسترد اقتصادی در شرق آسیا نیست.
تصویر تفاوت‌های شرق و غرب در مورد کنترل کووید-19

اختلاف بین پیامدهای اقتصادی و بهداشت عمومی کشورهای غربی و شرق آسیا، حاکی از سه تفاوت اساسی است.

نخست، کشورهای شرق آسیا از آمادگی به مراتب بهتری برخوردار بودند.

شیوع سارس در سال 2003 و موج‌های مکرر تب دنگی این آمادگی را تقویت کرد. به‌علاوه، عام مردم شرق آسیا نیز از آگاهی بیشتری نسبت به اقدامات احتیاطی مناسب برخوردارند. بیشتر مردم از ماسک استفاده می‌کنند و این امر از زمان شیوع سارس در بین آن‌ها جا افتاده است. در مقابل، مقامات غربی به شهروندان خود گفتند که لازم نیست صورت خود را با ماسک بپوشانند.

دوم، در کنترل همه‌گیری اقدامات اولیه اهمیت خاصی دارد.

از اوایل ژانویه، همسایگان چین سفر به این کشور را کاهش و مراحل غربال‌گری را افزایش دادند و از فناوری‌های دیجیتالی جدید برای رصد و کنترل بیماری استفاده کردند. کشورهای غربی وقتی برای نخستین بار خبر ظهور ویروس جدید را شنیدند، توجه نشان ندادند.

اولین مورد ابتلا در ایالات متحده در 20 ژانویه رسماً به تأیید رسید؛ بااین‌حال، تا تاریخ 31 ژانویه، ترامپ، محدودیت سفر به چین را برقرار نکرد. برآوردها حاکی از آن است که 430 هزار نفر پس از افشای شیوع بیماری، از چین وارد ایالات متحده شده‌اند.

سوم، مقامات شرق آسیا غربال‌گری را به شکل فوق‌العاده‌ای در اماکن عمومی و پر رفت‌وآمد به انجام رساندند.

در این مرحله، پکن هم سفرها و جابه‌جایی‌های عمومی را متوقف کرد؛ بلافاصله سیستم آنلاینی را برای ردیابی افراد و اجرای اجباری قرنطینه به کار بست؛ و آزمایش و غربال‌گری را به طور بسیار گسترده‌ای آغاز نمود. این اقدامات سختگیرانه مورد انتقاد قرار گرفت. اما به هر حال، بسیار تأثیرگذار بودند.

واکنش بخش بهداشت عمومی باید مصمم و قاطعانه باشد، این امر مستلزم آن است که غرب از موفقیت‌های چین و سایر کشورهای شرق آسیا درس‌های لازم را بیاموزد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

115175
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.