از طرح‌های پژوهشی منتشر نشده سال‌های 1384 تا 1392:

شاخص‌های روش تربیت سیاسی-اجتماعی در ساحت خانواده

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری اقدام به انتشار طرح‌های پژوهشی انجام گرفته طی سال‌های 1384 تا 1392 کرده است. پژوهش «شاخص‌های روش تربیت سیاسی-اجتماعی در ساحت خانواده» از جمله این پژوهش‌هاست.
تصویر شاخص‌های روش تربیت سیاسی-اجتماعی در ساحت خانواده

در مقدمه این پژوهش آمده است:

هر جامعه‌ای پیشرفت، توسعه، کمال و سعادت خود را مدیون افرادی است که در آن جامعه زندگی می‌کنند و برای اداره و مدیریت جامعه از توانایی لازم برخوردار هستند. افراد یک جامعه ایده‌آل، مهارت‌های لازم برای زندگی اجتماعی را به خوبی فراگرفته و قدرت فعالیت در سطوح مختلف اجتماعی را دارا هستند. بنابراین، در هر جامعه‌ای تربیت نسل‌ها از اولویت برخوردار است. در جوامع اسلامی که ادعای کمال اسلام و خاتمیت دین را مطرح می‌کنند، تربیت نسل‌های مختلف جامعه دارای اولویت مضاعف است. ضروری‌ترین راهبرد تربیتی در جوامع اسلامی استخراج الگوهای صحیح از آموزه‌های اسلامی و به کارگیری آن الگوها خواهد بود. بنا بر ضرورت پیش‌گفته، صاحب‌نظران و محققان اسلامی بر آن بودند تا نظام تعلیم و تربیت را بر اساس آموزه‌های اسلامی طرح کنند که حاصل تلاش آن‌ها آثار گرانبهایی در زمینه‌ای تعلیم و تربیت اسلامی است. در میان آثار ذکر شده بحث تربیت اجتماعی-سیاسی از فقر انکارناپذیری رنج می‌برد. در آثاری مربوط به تعلیم و تربیت اسلامی کمتر به مباحث تربیت اجتماعی و سیاسی توجه شده است و اگر چنانچه سرفصلی به این موضوع اختصاص یافته باشد، بعضاً، از سطح توصیه‌ها و دستورالعمل‌های اخلاقی فراتر نرفته است. بنا بر کمبود ذکر شده تحقیقی در این موضوع صورت گرفت که بخشی از آن در قالب اثر پیش‌رو خدمت محققین این عرصه، عرضه می‌شود.

اثر حاضر تلاش ناچیزی در بحث تربیت سیاسی اجتماعی است که به «روش‌های تربیت» در این دو ساحت پرداخته است. در نوشته حاضر روش‌های تربیت سیاسی-اجتماعی در چهار مرحله سنی یعنی؛ دوره کودکی، نوجوانی، جوانی و بزرگسالی مطرح و شاخص‌های تربیتی آن استخراج شده است. بحث حاضر یک فصل مقدماتی دارد که در آن مفاهیم بنیادی بررسی شده و روش‌های اسلامی تربیت در مراحل مختلف سنی توجیه شده است. روش‌های تربیتی به تناسب مراحل سنی در چهار فصل دیگر نگاشته شده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این پژوهش، روی لینک زیر کلیک کنید.

115262
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.