از مجموعه مقالات چین:

واکنش اروپا به طرح یک کمربند، یک جاده

صندوق مارشال آلمان فوریه 2018 مقاله‌ای با عنوان «واکنش اروپا به طرح یک کمربند، یک جاده»(Europe’s Response to the Belt and Road Initiative) منتشر کرد.
تصویر واکنش اروپا به طرح یک کمربند، یک جاده

در چکیده این مقاله آمده است:

شور و اشتیاق روزهای اول اروپا نسبت به طرح یک کمربند، یک جاده (جاده ابریشم جدید) فروکش کرده و رو به سردی گذاشته است. این طرح به طور بالقوه می‌تواند عامل تضعیف انسجام درونی اتحادیه اروپا باشد، می‌تواند امنیت اروپا را تحت‌الشعاع قرار دهد و در نهایت می‌تواند رقابت را برای شرکت‌های اروپایی در زمینه تجارت، سرمایه‌گذاری و دسترسی به بازار در اروپا و آسیا دشوارتر کند. سیاستگذاران اروپایی نیز به تأثیرات طرح یک کمربند، یک جاده در خارج از قاره اروپا و مشخصاً بر موازنه قدرت و ثبات در آسیا پی برده‌اند. بازارهای آسیایی از مقاصد مهم صادراتِ اروپا هستند و بخش اعظم حمل‌ونقل تجاری دریایی اروپا از هند-اقیانوس آرام می‌گذارد.

بنابراین، روشن است که اروپا از حفظ نظم قاعده محور و جریان بدون مانع تجارت در اقیانوس‌های هند و آرام نفع می‌برد. با اینکه اروپا هنوز با ساختار جدید «هند-اقیانوس آرام» دست‌وپنجه نرم می‌کند، منافع آن با کشورهای گفتگوی امنیتی چهارجانبه همگرایی دارد. دولت‌های عضو مانند فرانسه و بریتانیا مشغول ارزیابی دوباره نقش خود در هند-اقیانوس آرام هستند؛ و اتحادیه اروپا می‌خواهد با بازیگران کلیدی آسیا برای تدوین قواعد مربوط به «اتصال» به یکدیگر و دادن پاسخی جامع به چالش طرح یک کمربند، یک جاده همکاری کند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

125382
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.