نتایج نگرش‌سنجی و گزارش مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر می‌شود:

کیفیت آموزش‌های از راه دور در دوران شیوع کرونا

پس از تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا، بلافاصله آموزش‌های غیرحضوری و از راه دور آغاز شد و سال تحصیلی 98-99 با همین شیوه آموزش و ارزیابی به پایان رسید. پس از پایان سال تحصیلی گذشته، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گزارشی فوری در رابطه با ارزیابی آموزش‌های از راه دور در 4 ماهه پایانی سال تحصیلی آماده نمود تا در اختیار سیاستگذاران کشور قرار گیرد. با توجه به محدودیت زمانی و فوریت موضوع تصمیم بر آن گردید تا از طریق انجام یک نظرسنجی اینترنتی نمایی از وضعیت این آموزش‌ها تهیه و ارائه شود. اینک به مناسبت بازگشایی سال تحصیلی 1399-1400 نسخۀ عمومی این گزارش در اختیار پژوهشگران و علاقمندان قرار می‌گیرد.
تصویر کیفیت آموزش‌های از راه دور در دوران شیوع کرونا

در مقدمه این گزارش آمده است:

شیوع ویروس کرونا مدارس اکثر کشورهای جهان را به تعطیلی کشانده است. اکنون پس از گذشت 5 ماه از همه‌گیرشدن کرونا در جهان بیشتر کشورها تلاشی برای بازگشایی مدارس انجام داده‌اند و در حال تطابق سیستم آموزشی با شرایط جدید هستند. ایران نیز پس از تجربه یک‌ماهه بازگشایی در حال آماده‌شدن برای سال تحصیلی آینده است. از آنجا که بی‌شک آموزش‌ها در سال آینده تلفیقی (حضوری - مجازی) خواهند بود دست‌اندرکاران آموزش‌وپرورش کشور باید بتوانند سطح آموزش‌های از راه دور را به آموزش‌های حضوری نزدیک کنند. دوره چندماهه آموزش‌های مجازی در سال گذشته تحصیلی این امکان را فراهم کرده است تا کم و کیف ظرفیت‌های مدارس در آموزش‌های غیرحضوری نشان داده شود. لذا ارزیابی این آموزش‌ها بهترین ابزار را برای برنامه‌ریزی‌های سال آینده تحصیلی در اختیار سیاستگذاران و آموزشگران قرار می‌دهد.

در همین راستا مرکز بررسی‌های استراتژیک در انتهای خردادماه 99 با انجام یک نگرش‌سنجی اینترنتی (نمونه انتخابی 2500 نفری) اطلاعاتی مفید درباره تجربه آموزش‌های از راه دور در کشور را استخراج نموده است. در گزارش پیش رو با کمک گرفتن از این داده‌ها نمایی کلی از شرایط مترتب بر آموزش‌های مجازی ارائه شده و بر اساس آن مسائل و مشکلات مورد تحلیل قرار خواهند گرفت. بر این اساس ضمن ارائه اطلاعاتی درباره آمادگی جهانی برای آموزش‌های از راه دور، کیفیت آموزش‌های از راه دور در سال تحصیلی گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته است و در انتها بر اساس بررسی انجام شده توصیه‌ها و پیشنهادهایی به سیاستگذاران ارائه شده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125399
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.