گزارش نشست بررسی آخرین تحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

به منظور بررسی آخرین تحولات مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سیاست متناسب ایران در قبال آن، نشستی با حضور آقایان دکتر فؤاد ایزدی، دکتر امیرعلی ابوالفتح، دکتر کوشا گرجی، دکتر مهدی فصیحی، دکتر ابراهیم حاجیانی، و دکتر بهزاد احمدی در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روز ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ برگزار شد.
تصویر گزارش نشست بررسی آخرین تحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

از جمله مهم‌ترین محورهای این نشست عبارتند از:

1- کرونا و وضعیت نامزدهای انتخاباتی

 • طبق نظرسنجی‌های اخیر وضعیت جو بایدن در ایالت‌هایی که به شکل سنتی پایگاه هیچ یک از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات نیست و در محبوبیت کاندیدها همواره در نوسان است (نظیر میشیگان، کارولینای شمالی، و پنسیلوانیا)، بهتر شده است. بااین‌حال تعرض بایدن به یک خانم برای حزب دموکرات مساله‌ساز شده و طرفداران برنی سندرز این موضوع را خیلی پررنگ و خواستار حضور وی به جای بایدن در انتخابات شده‌اند.
 • تأثیر کرونا بر پایگاه‌های حامی ترامپ را می‌توان این‌گونه به تصویر کشید: دسته اول مدیران تجاری و مالی که از کاهش مالیات حسابی خرسندند. دسته دوم مسیحیان آوانجلیک و دست راستی که در نگاهشان کرونا بر ترامپ تأثیری نگذاشته است و دسته سوم جمهوریخواهان با 65 سال سن به بالا که به نظر می‌رسد نسبت به عملکرد ترامپ در دوره کرونا انتقادهای جدی داشته و ریزش آرا در این دسته محتمل است.
 • دموکرات‌ها درباره حضور پررنگ مردم در انتخابات دغدغه جدی دارند. حضور بیشتر به نفع آن‌هاست درحالی‌که ترامپ از کاهش مشارکت و تعویق انتخابات سود می‌برد.
 • تأثیر کرونا بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قطعی نیست و نباید در تعیین نتیجه انتخابات تعجیل کرد. بسته به بازخیزش کرونا در پاییز و بعد از آن، تاریخ برگزاری انتخابات مورد تردید است. تعویق انتخابات بعد از ژانویه چون رویه قانونی در آمریکا ندارد به ضرر ترامپ است و می‌تواند او را یک دوره‌ای کند. اگر اواسط دسامبر نتایج الکترال کالج‌ها و اسامی آن‌ها مشخص شود، از نظر قانون اساسی انتخاب رئیس‌جمهور ممکن است. اگر انتخابات برگزار نشود ممکن است حاشیه‌ساز باشد و به ناآرامی و تظاهرات داخلی دامن بزند.
 • الزاماً پیامدهای منفی اقتصادی، مالی و جانی کرونا به معنای شکست ترامپ نیست. واکنش شهروندان در آمریکا به هنگام بحران‌های بزرگ (روزولت در ۱۹۴۰ و بوش پسر در سال ۲۰۰۴) به تداوم دوره رئیس‌جمهور مستقر انجامید. شدت بحران می‌تواند مردم را ترغیب کند که با ترامپ همراه شوند. به‌خصوص اگر کمپین دموکرات‌ها جذاب نباشد. الان دموکرات‌ها بیشتر در کار تخریب ترامپ هستند تا ارائه برنامه‌های رادیکال و جذاب. لذا ممکن است نگاه مردم به ترامپ منفی‌تر شده و اما بایدن را گزینه بهتری ندانند.
 • در بحث مؤسسات افکارسنجی در آمریکا دو دیدگاه وجود دارد. طبق دیدگاه اول نباید تحت تأثیر مؤسسات افکارسنجی قرار گرفت چراکه در آمریکا رئیس‌جمهور توسط مردم به شکل مستقیم انتخاب نمی‌شود بلکه از الکترال کالج‌ها بیرون می‌آید و چیدمان این الکترال کالج‌ها و ترکیب آن‌ها مهم است و نمی‌توان از نظرسنجی‌ها این مهم را فهمید. دیدگاه دوم اما معتقد است در این نظرسنجی‌ها باید به خطاهای حاشیه‌ای (Marginal Errors) دقت کرد. در سال 2016 به این خطاهای حاشیه‌ای دقت نشد وگرنه برنده بودن ترامپ را می‌توان استدلال کرد. هرچند مشخص نیست ترامپ یا بایدن کدام پیروز خواهند بود، اما افکارسنجی‌های انجام‌شده با در نظر گرفتن خطاهای حاشیه‌ای تا حد زیادی درست است و می‌توان به آن‌ها استناد علمی داشت.
 • ورود نامزد Liberterian آراء جمهوریخواهان را خراب می‌کند. اما در طرف مقابل، سبزها هم می‌توانند آرای دموکرات‌ها را خراب کنند.

2- ج.ا.ایران و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

 • بر اساس تحلیل پایگاه‌های حامی ترامپ، حمله نظامی آمریکا به ایران کمکی به ترامپ در انتخابات نمی‌کند. تحلیل حامیان او نشان می‌دهد از سه دسته مدیران تجاری و مالی، مسیحیان آوانجلیک و دست راستی، و جمهوریخواهان بالای 65 سال، هیچ‌کدام اصولاً با حمله به ایران ترغیب نمی‌شوند.
 • کرونا باعث شده تا احتمال استفاده از ابزار بحران بین‌المللی برای انحراف افکار عمومی ضعیف شود، بااین‌حال اگر چنین گزینه‌ای برای ترامپ مطرح باشد این گزینه درباره چین صادق است تا ایران. به‌خصوص اینکه فضای کنونی آمریکا به شدت ضد چین است.
 • متغیر ایران همیشه در انتخابات آمریکا مطرح بوده است اما الان ایران درگیر بحران بزرگی با آمریکا نیست. لذا بیشتر به نظر می‌رسد وزن متغیر ایران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سوی ایرانی‌ها بزرگنمایی شده است. متغیر ایران در بحث سیاست خارجی در مناظرات مطرح خواهد شد و اگر بحرانی رخ ندهد سیاست خارجی در اولویت رأی‌دهندگان آمریکایی نیست.
 • در دو صورت احتمال اینکه متغیر ایران وزن ویژه‌ای در انتخابات مذکور پیدا کند وجود دارد: نخست اینکه تنشی در منطقه رخ دهد که برای آمریکایی‌ها حیثیتی باشد و آن‌ها با اقداماتی از جنس ترور شهید سلیمانی باعث تصاعد تنش شوند؛ در این حالت اقدام حیثیتی می‌شود و ترامپ برای کاهش فشار ناچار به واکنش به ایران می‌گردد و ترور حاج قاسم نشان داد که ترامپ در بحث برخورد با ایران مخالفی جدی در حزب جمهوریخواه و حزب دموکرات ندارد. در حالت دوم، آمریکا قبل از 18 اکتبر بحث تشدید تحریم تسلیحاتی ایران را دنبال خواهد کرد. در صورت موفقیت آمریکا، کنار گذاشتن پروتکل الحاقی (حداقلی) و خروج از NPT (حداکثری) می‌تواند ازجمله واکنش‌های ایران باشد. خروج ایران از NPT می‌تواند واکنش جهانی و منطقه‌ای شدید ایجاد کند و به بحران جهانی منجر شود که به ضرر ترامپ است و بر نتیجه انتخابات تأثیر گذارد.
 • دولت ترامپ یکی از سه گزینه زیر را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران دنبال خواهد کرد:
 1. قطعنامه‌ای را جدیداً به اعضای شورای امنیت داده‌اند تا 8 رأی اعضای غیر دائم شورا را به دست آورند. در بین اعضای دائمی نیز اگر جایزه خوبی به چین و روسیه بدهند با توجه به تجربه سال 2010 احتمال اینکه آن‌ها هم رأی مثبت بدهند بالاست.
 2. از قطعنامه 2231 و مکانیسم ماشه به‌وسیله یکی از کشورهای عضو برجام برای Snapback استفاده کنند. مثلاً انگلیس و جانسون این کار را بکنند: جانسون نیاز به لطف ترامپ در توافق جدید تجاری انگلیس و آمریکا در شرایط برگزیت دارد و نیز با تسلیحاتی شدن ایران مخالف است.
 3. آمریکا طبق برداشت خود از قطعنامه 2231 اسنپ‌بک کرده و کارش را با اعمال زور و تداوم شرایط فعلی پیش برد.

3- جمع‌بندی

بررسی احتمالات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بیان آن‌ها ممکن اما تشخیص نتایج به سختی میسر است. در ج.ا.ایران همانند چهار سال پیش و احتمالاتی که درباره کلینتون وجود داشت، این ذهنیت وجود دارد که بایدن برنده 2020 است. در این زمینه دو ملاحظه وجود دارد: نخست اینکه برای عدم تکرار این اشتباه نباید ذهنیت برد بایدن تشدید شود. دوم اینکه پیروزی دموکرات‌ها الزاماً به معنای کاهش مسائل درهم‌تنیده آمریکا با ایران نیست و اصولاً (دیگر) اپوزیسیون کاخ سفید برگ بنده ایران نیست. چه بایدن و چه ترامپ هیچ‌کدام نمی‌توانند به سیاست فشار حداکثری ادامه دهند. لذا سیاست آمریکا نسبت به ایران باید قاعدتاً عوض شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125475
ارسال نظر

 1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.