آخرین تحولات انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده در ماه می 2020

تحلیل انجام شده در خصوص وضعیت انتخابات آمریکا در ماه می 2020
تصویر آخرین تحولات انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده در ماه می 2020

الف – نظرسنجی‌ها

  1. میانگین تمام نظرسنجی‌های برگزار شده طی یک ماه گذشته نشان می‌دهد که از بین ده ایالت تعیین‌کننده، بایدن توانسته است در سه ایالت که در انتخابات 2016 به ترامپ رأی داده بودند، فراتر از حاشیه خطا قرار گیرد. این ایالات شامل میشیگان (بایدن +7)، پنسیلوانیا (بایدن +7)، و کارولینای شمالی (بایدن +5) هستند. اگر آرای نمایندگان مجمع گزینش (رأی‌های الکترالی) متعلق به میشیگان (16 رأی الکترالی)، پنسیلوانیا (20 رأی الکترالی)، و کارولینای شمالی (15 رأی الکترالی) را به آراء ایالاتی که همیشه به دمکرات‌ها رأی می‌دهند اضافه کنیم، بایدن 278 رأی الکترالی به دست خواهد آورد. برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری، به تنها 270 رأی الکترالی نیاز است. این یعنی این‌که چنانچه انتخابات همین امروز برگزار شود، جو بایدن با هشت رأی الکترال بیشتر، برنده است.
  2. بایدن در حاشیه خطای نظرسنجی در سایر ایالات تعیین‌کننده که ترامپ در آن‌ها در انتخابات پیشین برنده شد حضور دارد. این ایالات شامل فلوریدا (بایدن +3)، آیووا (ترامپ +2)، اوهایو (بایدن +1)، ویسکانسین (بایدن +3) هستند. احتمالاً ترامپ در حداقل یکی از این ایالات پراهمیت بازنده شود. اگر مثلاً بایدن در فلوریدا برنده شود، می‌تواند در ایالات تعیین‌کننده میشیگان و کارولینای شمالی که در آن‌ها پیشتاز است بازنده شود و با این حال برنده انتخابات ریاست جمهوری گردد.

ب- ویروس کرونا و ترامپ

  1. اگرچه هنوز برای شناخت پیامدهای همه‌گیری ویروس کرونا بر سیاست در آمریکا زود است، اما تعداد معدودی از روندها در حال ظهور و تأثیر بر نظرسنجی‌ها هستند. درحالی‌که طبقه بازرگانان سرآمد طرفدار حزب جمهوری‌خواه و طبقه کارگری سفیدپوست که در انتخابات پیشین از ترامپ حمایت کردند به او وفادار مانده‌اند، شاهد تغییرات حمایتی میان رأی‌دهندگان 65 سال به بالا به خاطر نوع برخورد ترامپ با این ویروس هستیم.
  2. نخبگان جمهوریخواه و طبقه تجار سرآمدِ طرفدار حزب جمهوریخواه از کاهش مالیات‌ها توسط ترامپ و حمایت او از کسب‌وکارهای بزرگ خصوصاً در بخش مالی، سود فراوانی برده‌اند. بسیاری از مصاحبه‌های کیفی که توسط نیویورک‌تایمز، نیویورکر، و واشینگتن پست صورت گرفته‌اند، حاکی از آن است که افراد بانفوذ در این گروه، هم‌اکنون نسبت به چهار سال پیش بیشتر طرفدار ترامپ هستند. ویروس کرونا تأثیری بر میزان حمایت آن‌ها در خصوص ترامپ به وجود نیاورده است.
  3. پروتستان‌های مکتب انجیلی[1] سفیدپوست و سفیدپوستانی باسوادی پایینتر از تحصیلات دانشگاهی، هنوز به ترامپ بسیار وفادار هستند. این مسئله، از این واقعیت نشأت می‌گیرد که ویروس کرونا برای این دسته از مردم، به واسطه رسانه‌های گوناگون که در طرفداری از ترامپ در هر شرایطی عملکرد درخشانی دارند، به شیوه‌ای خاص تعبیر و تفسیر می‌گردد. این رسانه‌ها شامل کلیساهای بسیار بزرگ طرفدار مکتب انجیلی[2] و رسانه‌های دست راستی می‌شوند. آن‌ها به‌طور موفقیت‌آمیزی توانسته‌اند این بحث را به کرسی بنشانند که چینی‌ها و لیبرال دمکرات‌ها مسئول گسترش سریع ویروس در سرتاسر آمریکا هستند، درحالی‌که ترامپ را به عنوان قربانی توطئه‌ای قلمداد می‌نمایند که توسط چینی‌ها و لیبرال دمکرات‌ها طرح‌ریزی شده است.
  4. رأی‌دهندگان جمهوریخواه 65 سال به بالا اما رسانه متفاوتی در خصوص ویروس کرونا در اختیار دارند. آن‌ها از طریق پزشکان خود، پرستاران خود، و سایر کارکنان بخش پزشکی، که بیش از حد دمکرات هستند، به شناخت واقعیت‌های ویروس کرونا دست پیدا کرده‌اند. اگرچه ترامپ هیلاری کلینتون را در میان رأی‌دهندگان 65 سال به بالا با هفت امتیاز در سال 2016 شکست داد، آخرین نظرسنجی ان‌بی‌سی /وال استریت ژورنال نشان‌دهنده پیشتازی بایدن در مقابل ترامپ با 9 امتیاز در این گروه سنی است. به دلیل نرخ بالاتر مشارکت افراد مسن‌تر نسبت به سایر گروه‌های سنی در آمریکا، صرفاً یک تغییر در همین گروه سنی می‌تواند برای نابودی چشم‌انداز پیروزی ترامپ در این ایالاتِ بسیار رقابتی کافی باشد، خصوصاً فلوریدا که شاهد بالاترین تراکم جمعیتی جمهوری خواهان 65 سال به بالا است.

ج- نتیجهگیری

تحلیل فوق نشان‌دهنده موقعیت مناسب بایدن در نظرسنجی‌ها در حال حاضر است. معتقدیم احتمالاً بیشترین نگرانی ترامپ، تأثیر ویروس کرونا بر پایگاه آراء مشارکت‌کنندگان 65 سال به بالا است که در حال گرایش از موضع حمایتگرانه در خصوص او در سال 2016 به موضع حمایت از بایدن در سال 2020 است. اگر انتخابات امروز برگزار شود، طبق نظرسنجی‌ها ترامپ با هشت رأی کمتر الکترال کالج بازنده خواهد بود. با این حال، تا انتخابات شش ماه وقت باقی است که این مدت در سیاست آمریکا یک زمان طولانی به حساب می‌آید و می‌تواند معادلات را عوض کند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.


[1].White evangelical Protestants

[2].evangelical mega churches

125476
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.