چالش زمان و شیوه برگزاری انتخابات 2020 آمریکا زیر سایه کرونا

وظیفه انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا و معاون وی بر عهده اعضای هیأت انتخاب‌کننده موسوم به «الکترال کالج» گذاشته شده است. این مجمع در حال حاضر 538 عضو دارد که اعضای آن را ایالت‌های پنجاه‌گانه به همراه بخش کلمبیا معرفی می‌کنند.
تعداد اعضای هیات‌های ایالتی در این مجمع برابر است با تعداد اعضای مجلس نمایندگان به همراه تعداد ثابت دو سناتور برای هر ایالت که عدد 535 (شامل 435 عضو مجلس نمایندگان و 100 سناتور) را دربر می‌گیرد.
متمم قانون اساسی نیز سهم بخش کلمبیا را هم تعداد کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌ها در نظر گرفته است که در حال حاضر 3 عضو در کنگره ایالات‌متحده و مجمع الکترال کالج دارند.
تصویر چالش زمان و شیوه برگزاری انتخابات 2020 آمریکا زیر سایه کرونا

- در قانون اساسی و قوانین مصوب کنگره آمریکا، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سراسری (به شکل مرسوم آن در جهان) قید نشده است. به این منظور، همین اندازه که ایالت‌ها، انتخاباتی را برای برگزیدن اعضای الکترال برگزار کنند و این افراد را در ماه دسامبر به مقر کنگره ایالات‌متحده برای انتخاب رئیس‌جمهور و معاون وی اعزام نمایند، روند انتخابات ریاست جمهوری در ایالات‌متحده آمریکا تکمیل می‌شود. قابل ذکر است که در ایالات‌متحده جز در موارد محدود، انتخابات ریاست‌جمهوری تابع قوانین فدرال نیست و هر ایالت بر اساس قوانین داخلی خود، انتخابات را برگزار می‌کند. این موضوع سبب شده است تا اختیارات دولت فدرال برای برگزاری انتخابات سراسری و نظارت بر آن کاهش یابد.

- آنچه از آن به‌عنوان چالش انتخابات 2020 ایالات‌متحده یاد می‌شود، نه نتیجه انتخابات و احتمال شکست رئیس‌جمهوری مستقر این کشور که احتمال برگزار نشدن انتخابات برای نخستین بار در تاریخ ایالات‌متحده در زمان مقرر است. بر اساس قانون، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 باید در روز سوم نوامبر برگزار شود. بر اساس قانون، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 باید در روز سوم نوامبر برگزار شود. حال‌آنکه نگرانی‌ها از شیوه بیماری کووید-19 در تجمعات انسانی از جمله انتخابات مقدماتی احزاب، برگزاری کنوانسیون‌های ملّی احزاب و نهایتاً، روز برگزاری انتخابات، تردیدهای جدی را ایجاد کرده است. تاکنون چندین ایالت در امریکا به دلیل نگرانی‌ها از گسترش ویروس کرونا، انتخابات مقدماتی را لغو یا به تعویق انداخته‌اند. سران حزب دموکرات در اوج شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتند تا کنوانسیون ملّی حزب را حدود یک ماه به تعویق اندازند. در این خصوص، چالش پیش روی جمهوری‌خواهان بیش از دموکرات‌ها است زیرا ممکن است فرماندار دموکرات ایالت کارولینای شمالی از صدور مجوز برپایی کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان در شهر شارلوت به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مخالفت ورزد. در این حالت، ترامپ و جمهوری‌خواهان یا باید به خواست فرماندار دموکرات ایالت کارولینای شمالی تن دهند یا کنوانسیون ملّی حزب خود را به مکان دیگری منتقل نمایند. با توجه به محدودیت زمانی و رقابت‌های سنتی میان ایالت‌ها برای میزبانی کنوانسیون‌های ملّی، انتقال کنوانسیون ملّی جمهوری‌خواهان به خارج از ایالت کارولینای شمالی، تنش‌هایی را در داخل حزب جمهوری‌خواه در پی خواهد داشت که چه‌بسا بر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر تأثیر منفی برجای گذارد.

- شیوه برگزاری انتخاباتی ریاست جمهوری از اهمیت بیشتری از زمان برگزاری برخوردار است. برخی از فرمانداران در ایالت‌های عمدتاً دموکرات تصمیم گرفته‌اند انتخابات ریاست‌جمهوری را به شیوه پُستی برگزار کنند. به‌عنوان‌مثال، ایالت کالیفرنیا به عنوان پرجمعیت‌ترین و مؤثرترین ایالت در زمینه انتخاب رئیس‌جمهوری امریکا تصمیم گرفته است برای تمامی واجدین حق رأی، شیوه انتخابات پُستی را اعمال کند. این در حالی است که جمهوری‌خواهان، به‌ویژه شخص دونالد ترامپ به شدت با شیوه انتخابات پُستی مخالف هستند. ترامپ اعلام کرده است که در جریان برگزاری انتخابات پُستی، امکان جابجایی آراء، از بین بردن آراء و تقلب در نتیجه آراء فراهم می‌شود. وی تهدید کرده است هر ایالتی که انتخابات ریاست جمهوری 2020 را به شکل پُستی برگزار کند، از دریافت کمک‌های مالی دولت فدرال محروم خواهد شد. در مقابل، منتقدان ترامپ معتقدند که جمهوری‌خواهان برای کاهش مشارکت سیاسی که می‌تواند به شکست نامزدهای آنان در انتخابات نوامبر سال جاری منجر شود، با برگزاری انتخابات پُستی در آمریکا مخالف هستند. از هم‌اکنون می‌توان انتظار داشت که اصرار موافقان و مخالفان انتخابات پستی در امریکا، شکاف‌های سیاسی در این کشور را بیش از پیش عمیق و زمینه مخدوش اعلام‌شدن نتایج آن از سوی طرف‌های شکست خورده در انتخابات را فراهم خواهد کرد.

- اگر انتخابات در روز مقرر برگزار نشود در این صورت، در ظهر بیستم ژانویه 2021، دوره قانونی ریاست جمهوری دونالد ترامپ تمام خواهد شد و مسئولیت به طور خودکار به معاون وی یعنی مایک پنس منتقل خواهد شد که او نیز فاقد صلاحیت تصدی جانشینی رئیس‌جمهور خواهد بود. از این‌رو، بر اساس قانون جانشینی در امریکا، مسئولیت ریاست جمهوری بر عهده رئیس مجلس نمایندگان خواهد بود. اگر به هر دلیلی انتخابات مجلس نمایندگان نیز در تاریخ سوم نوامبر سال جاری برگزار نشود، ایالات‌متحده عملاً فاقد رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس مجلس نمایندگان خواهد بود. در این صورت، قانون جانشینی، مسئولیت اداره دولت را بر عهده رئیس موقت سنا قرار خواهد داد که در حال حاضر چاک گراسلی جمهوریخواه است. ازاین‌رو، قابل انتظار خواهد بود که دولت ترامپ تحت هر شرایطی؛ حتی در شرایط وخیم همه‌گیری ویروس کرونا، انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار نماید تا شانس ماندن در کاخ سفید را از دست ندهد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125477
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.