از مرحله انفجار کرونا گذشتیم، از این به بعد چه باید کرد؟*

مقطع حساس

در ابتدای آذرماه 1399، فوت روزانه کرونا به مرز 500 نفر نزدیک شده بود و پیش‌بینی‌های علمی حاکی از انفجار کرونا در کشور بود. با افزایش تمهیدات احتیاطی از جانب مردم از یکسو و تعطیلی فراگیر دوهفته‌ای و سه‌هفته‌ای در شهرهای بزرگ از سوی دیگر، از میزان تعاملات اجتماعی و سرعت انتشار بیماری به سرعت کاسته شد. اکنون پس از دو ماه میزان مرگ‌ومیر روزانه 75 درصد به نسبت کاهش یافته است که این دستاورد بزرگ تاکنون جان حدوداً 7 هزار نفر را نجات داده است. رصد شرایط، ادامه رفتار احتیاطی و حفظ یا کاهش روند کنونی مرگ‌ومیر، تا پایان سال جاری، می‌تواند به معنای نجات جان 35 هزار شهروند ایرانی باشد.
تصویر مقطع حساس

در کنار بزرگداشت این موفقیت، خروج سربلندانه از بحران بر دو محور وابسته است: تهیه و توزیع سریع واکسن با کیفیت و جلوگیری از آغاز موجی جدید از بیماری تا تکمیل واکسیناسیون عمومی

محور اول عمدتاً به سیاستگذاری ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت در فراهم کردن و توزیع منظم در اولویت‌های تعیین شده واکسن، شفافیت در اطلاع‌رسانی و سرعت واکسیناسیون با کیفیت برمی‌گردد. برای اجرای محور دوم، رصد وضع موجود و حساسیت به اجرای پروتکل‌ها برای حفظ دستاوردهای اخیر تا تکمیل واکسیناسیون ضروری است که این مهم به کمک سه راهکار تسهیل می‌شود.

هزینه‌کردن عاقلانه بودجه تعاملات اجتماعی برای این منظور بایستی اولاً بیماری در سطح فعلی کنترل‌شده و تعاملات پرخطر در حدود یک‌سوم قبل از پاندمی نگه‌داشته شوند. ثانیاً با توجه به آمادگی جامعه نسبت به ماه‌های اول شیوع بیماری، بخش عمده تعاملات صرف مراودات ضروری‌تر اقتصادی جامعه شود. جامعه به‌عنوان پیکره بایستی بین گزینه‌های گردهمایی عمومی، مهمانی، فعالیت عمومی در فضای بسته یا باز نگه‌داشتن کارخانه‌ها و مراکز کاری انتخاب کند. برای مثال موضوع این‌طور دیده شود که «من مهمانی نمی‌گیرم تا کارگاهی تعطیل نشود». ثالثاً رصد منطقه‌ای آمار و اجرای سیاست‌های پیشگیرانه برای مهار سریع موج‌های جدید بیماری تا تکمیل واکسیناسیون ادامه یابد از طریق:

  • ادامه ممنوعیت عبور و مرور از ساعت 9 شب
  • وجود فرآیندی شفاف و حتی‌الامکان خودکار برای به‌روز شدن تمهیدات بر مبنای مقیاس استانی- منطقه‌ای
  • بروز رسانی سیستم اطلاعاتی متمرکز و ساده‌ای که تعداد بیماران، بستری‌شدگان، فوت و رنگ ریسک در استان‌های مختلف و مراکزشان که برای عموم قابل ملاحظه باشد، ضروری است.
  • شفافیت و آگاهی کامل جامعه از هزینه‌های اقتصادی و انسانی نزدیک شدن به آستانه نارنجی و قرمز که نقش غیرقابل‌انکاری در جلب همراهی مردم و همسوسازی انگیزه‌های فردی با رفتار مسئولانه خواهد داشت.

در ماه اخیر به همت هم‌وطنان و تصمیم درست سیاستگذاران، جان هزاران هم‌وطن نجات داده شده است. امید است که با حفظ و کاهش سطح بیماری در ماه‌های آتی این موفقیت تثبیت‌شده و با واکسیناسیون هرچه سریع‌تر و مؤثر در کشور، ایران از یکی از سخت‌ترین چالش‌های سلامت عمومی در تاریخ معاصر خود سربلند بیرون آید.

* اقتباس از تجارت فردا، شماره 391، شنبه 13 دی 99 با اندکی تلخیص و تصرف

125642
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.