کابینه ائتلافی نفتالی بنت و یائیر لاپید؛ چالش‌‌‌ها و فرصت‌ها برای جبهه مقاومت

به دنبال ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه پس از چهارمین انتخابات سراسری یا کنست طی دو سال اخیر، روون ریولین رئیس جمهور رژیم اسرائیل، یائیر لاپید رهبر حزب آینده که ۱۷ کرسی در کنست دارد را مامور تشکیل کابینه کرد. با روی کار آمدن بنت، جبهه مقاومت در شرایط بهتری در مقابله و مواجهه با رژیم صهیونیستی خواهد بود.
تصویر کابینه ائتلافی نفتالی بنت و یائیر لاپید؛ چالش‌‌‌ها و فرصت‌ها برای جبهه مقاومت

- در این کابینه دو حزب چپ گرای کار و میرتس، دو حزب میانه روی آبی سفید و یش‌آتید، سه حزب راستگرای یمینا، اسرائیل بیتنا و امید جدید و یک حزب فلسطینی یا عربی به نام رعام که در مجموع ۶۲ کرسی از ۱۲۰ کرسی را در اختیار دارند حاضرند.

- این کابینه، جمع اضداد باشد و هر چند که انگیزه مخالفت با نتانیاهو و حذف نتانیاهو از قدرت انگیزه و دلایل لازم را برای ائتلاف این احزاب ایجاد کرد اما بعید به نظر می‌رسد این کابینه با ترکیب کنونیِ کاملاً غیرعادی، توان پشت سر گذاشتن دوره چهار ساله خود را داشته باشد.

- بر اساس توافقات کابینه ائتلافی، ابتدا نفتالی بنت رهبر حزب یمینا برای دو سال و سپس یائیر لاپید رهبر حزب یشآتید یا آینده برای دو سال بعدی نخست‌وزیر خواهند بود.

- بنت، ایران را مسئول ۷۰ درصد از مشکلات امنیتی اسرائیل دانسته و خواستار جنگ سرد و حفظ فشار بر ایران شده است. وی وعده داده بود که نیروهای ایران را ظرف یک سال از سوریه بیرون خواهد راند و سوریه را برای تهران تبدیل به ویتنام خواهد کرد.

- وی به شدت از طرح الحاق دره اردن به اراضی اشغالی ۱۹۴۸ حمایت نمود و تشکیل دولت فلسطین را یک فاجعه موجودیتی برای اسرائیل دانست.

با روی کار آمدن بنت، جبهه مقاومت در شرایط بهتری در مقابله و مواجهه با رژیم صهیونیستی خواهد بود. با این وجود چند نکته قابل اشاره است:

- اول این که به احتمال زیاد این کابینه از توان کمتری در همراهی اروپا و امریکا با سیاستهای ضد ایرانی خود برخوردار است پس این نقطه ضعف به خودی خود برای ما و برای سیاستگذاری ما نقطه قوت محسوب می شود.

- نکته دوم به تلاش بایدن برای ورود مجدد به برجام و از آن سو عدم حضور شخصیت کاریزماتیک و مخالفی چون نتانیاهو در برابر آن است. به نظر میرسد یکی از موانع اساسی مدیریت تخاصم بین ایران و امریکا به دلیل حذف نتانیاهو برداشته شده است.

- نکته سوم به تداوم همراهی سیاسی و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به گروه های مقاومت فلسطینی برمی‌گردد که سبب تقویت این گروه‌ها با افزایش بازدارندگی آنان در قبال رژیم صهیونیستی است. ضمن اینکه حضور ایران در سوریه و هماهنگی های ایران و روسیه در این کشور با عدم حضور نتانیاهو احتمالاً شرایط متفاوت و بهتری را پشت سر خواهد گذاشت.

- نکته چهارم در افزایش شکاف در ائتلاف ضد ایرانی عبری-‌سعودی خلاصه می‌شود. به بیان دیگر در زمان عدم حضور نتانیاهو احتمالاً روند کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان با سرعت بیشتری قابل پیگیری خواهد بود و از آن سو ائتلاف ضد ایرانی رژیم اسرائیل و عربستان با مشکلات جدیدتری همراه خواهد شد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125818
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.