از مجموعه مصاحبه‌های مدیران ارشد دولت تدبیر و امید

آنسوی دولت - جلد اول

پروژه «آنسوی دولت» در ماه‌های پایانی خدمت دولت تدبیر و امید و با تدبیر و راهنمایی رئیس‌جمهور محترم و همکاری بخش عمده‌ای از اعضاء و مدیران ارشد دولت رقم خورد و صرفنظر از برخی حواشی و مسائل پیش آمده که بصورت سازمان یافته و برای تخطئه این اقدام ملی ایجاد شد یکی از مهم‌ترین ابتکارعمل‌های دولت دوازدهم در عرصه حکمرانی و سیاستگذاری عمومی بشمار می‌آید.
تصویر آنسوی دولت - جلد اول

این برنامه مطالعاتی، سیاستی، رسانه‌ای با اهداف و ملاحظات زیر و برای به اشتراک‌گذاری تجارب و دستاوردهای مدیریتی دولت تدبیر و امید با عموم مردم و خارج کردن عرصه سیاستگذاری از لعاب‌ها یا پستوی موجود در این عرصه و شفاف کردن فرایندهای حکمرانی اجرا شد. اهداف مشخص و مهم این پروژه به طور اجمال شامل موارد زیر بوده است:

۱- مدیریت دانش. ثبت و ضبط فرایندهای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلان در کشور توسط مدیران ارشد با روش کیفی و انتقال بلاواسطه آن به عموم شهروندان، مدیران آینده و محققان فعال در عرصه سیاست‌پژوهی

۲- مستندسازی، مکتوب‌سازی و مستندکردن تجربیات وزراء و معاونان رئیس‌جمهور در زمان تصدی مسئولیت‌شان (یا در هنگام خدمت دولت مستقر) تا اصالت و تازگی مطالب و دستاوردها حفظ شود.

۳- یادگیری جمعی. ایجاد شرایط برای فهم و درک فرایند سیاستگذاری عمومی در ایران در بخش‌های مختلف یا تخصصی، آشنایی با مهم‌ترین مسائل و چالش‌های هر بخش و نحوه مواجهه دولت با این مسائل و توفیقات و ناکامی‌ها (بخصوص ناهماهنگی‌ها، بعنوان مهم‌ترین چالش حکمرانی در شرایط کنونی کشور) و درس آموزس یا عبرت از علل ناکامی‌ها و نحوه حل و فصل آنها در آینده توسط دولت(های بعدی)

۴- شفافیت. بخش مهمی از فرایندهای سیاستگذاری عمومی در ایران، تاکنون برای عموم مردم و شهروندان مبهم باقی مانده و نحوه انتخاب مدیران ارشد، هدف‌گذاری، نظام تدابیر، اتخاذ، نتایج آنها و از این قبیل موضوعات مهم در پرده‌ای از ابهام و زیر نقاب‌های متعدد قرار گرفته است. دولت دوازدهم با هدف آشکارسازی این فرایندها (چه غلط و چه درست) و ایجاد زمینه برای نقد و ارزیابی آنها، برنامه آنسوی دولت را تدارک دید.

این برنامه، از ابتداء با رویکرد رسانه‌ای، غیرمحرمانه و انتشار در مدیوم رسانه‌های حرف‌های، مثل صداوسیما و سایر پلتفرم‌ها و در فضای کامل حرف‌های و با تیم گسترده و کادر مجرب در یکی از استودیوهای معروف و مشهور تهران اجراء شد و به‌رغم ضیق‌وقت و فشار زمانی در هفته‌های پایانی اسفندماه 1399 به اجرا درآمد. البته از تعداد 66 تن از وزراء و معاونان رئیس‌جمهور در دولت یازدهم و دوازدهم فقط توفیق ضبط 33 برنامه حاصل شد و امکان هماهنگی بقیه اعضاء دولت دوازدهم فراهم نشد. این برنامه‌ها بصورت مصاحبه‌های تلویزیونی و مدت متوسط سه‌‌ساعته (و گاهی در دو جلسه سه ساعته) ضبط شد و سپس متن مکتوب به رویت مصاحبه‌شوندگان رسید تا توسط آنها ویرایش کلی شود. البته پس از حواشی ایجاد شد. برخی ملاحظات خاص و مصاحبه برای انتشار عمومی در مقطع کنونی حذف شد که تعداد این موارد بسیار اندک و مختصر بوده است. در وهله بعدی مقرر شد که فیلم این مصاحبه‌ها نیز برای پخش در فضای رسانه‌ای و عمومی آماده شود که متأسفانه بدلیل تقارن با پایان خدمت دولت دوازدهم امکان‌پذیر نشد، هر چند متن کامل این آثار (فیلم‌های مصاحبه‌ها) با رعایت تشریفات قانونی از طریق سازمان اسناد و کتابخانه ملی امکان‌پذیر خواهد بود.

علی‌ایحال با توجه به امکان آماده‌سازی تعدادی از متن‌های مکتوب مصاحبه‌ها در وهله کنونی یک بسته خروجی این برنامه شامل تعداد 8 مصاحبه انجام شده با وزرای کنونی یا سابق آقایان علی جنتی، محمود حجتی، علی‌اصغر فانی، محمدرضا نعمت‌زاده، منصور غلامی، عیسی کلانتری و خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و معصومه ابتکار جهت استحضار و ملاحظه مردم عزیز و شهروندان تقدیم حضور می‌شود. امید است که امکان و شرایط مناسب برای انتشار تدریجی سایر مصاحبه‌ها البته با ویراستاری کامل‌تر ادبی در آینده فراهم شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

125954
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.