مسأله‌شناسی و ارزیابی خط‌مشی ستاد احیاء دریاچه ارومیه

مسأله خشک شدن دریاچه ارومیه یکی از مسائل مهم آبی و محیط‌زیستی در کشور است که مقابله با آن به چالشی ملی و بین‌المللی تبدیل شده است. بدلیل وخیم‌ شدن شرایط دریاچه، در سال 1392 ستادی با عنوان «ستاد احیاء دریاچه ارومیه» در بالاترین سطح حکمرانی کشور ایران تشکیل شد که اقدامات و خط‌مشی‌های این سازمان مهم‌ترین نقش را در وضعیت دریاچه به‌همراه داشت. بدلیل اهمیت احیاء این دریاچه، ارزیابی خط‌مشی‌های اتخاذ شده توسط این ستاد برای بهبود روند احیاء دریاچه در سال‌های گذشته ضروری است. براین اساس، سیاست‌پژوهی در فعالیت‌های ستاد احیاء دریاچه ارومیه و «شناسایی مسأله» از دیدگاه این ستاد نیز اهمیت دارد.
هدف از این مقاله بررسی مسأله‌شناسی از دیدگاه ستاد احیاء دریاچه به عنوان اولین مرحله در ارزیابی خط‌مشی‌های این سازمان است. این تحقیق با روش توصیفی-تحلیلی و با استفاده از مفهوم «مسأله» و اقدامات انجام گرفته توسط ستاد احیاء، دیدگاه این ستاد نسبت به مسأله خشکی دریاچه ارومیه را تحلیل و ارزیابی می‌کند.
با بررسی دیدگاه این ستاد مشخص می‌شود شناخت این ستاد به مسأله خشکی دریاچه ارومیه عمدتاً فنی بوده و سایر مسائل مهم و مرتبط با مسأله دریاچه نظیر مسائل اجتماعی، سیاسی و سیاستی، جایگاه چندانی در شناخت این ستاد از مسأله خشک شدن دریاچه ارومیه ندارند. از آنجا که رویارویی صحیح با مسائل آبی نیازمند در نظر گرفتن برهم‌کنش همه مسائل مرتبط بریکدیگر است، ستاد احیاء ارومیه باید شناخت خود از مسأله را تکمیل و اصلاح نماید تا بتواند خط‌مشی‌ و در نتیجه اقدامات مناسب‌تری برای رویارویی با مسأله ارومیه اتخاذ کند.
تصویر مسأله‌شناسی و ارزیابی خط‌مشی ستاد احیاء دریاچه ارومیه

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

135976
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.