سناریوهای آینده تأمین انرژی ایران

انرژی نقشی محوری در توسعه اقتصادی و ارتقاء کیفییت زندگی ایفا می‌کند. با تلاش کشورها در کاهش گازهای آلاینده، متنوع‌سازی روش‌های تأمین، توسعه خصوصی‌سازی از یک سو و از سوی دیگر افزایش جمعیت، توسعه شهرنشینی و در نتیجه رشد تقاضا برای منابع مدرن و پاک انرژی نیاز است کشورها خود را برای گذار از روش‌های مرسوم تءمین انرژی، چه در قالب منابع و چه از منظر ساختارها آماده کنند.
این پژوهش در محدوده پژوهشگاه نیرو انجام شده و با گردآوری کلان‌روندهای جهانی و وضعیت تأمین انرژی ایران سناریوهای تأمین انرژی ایران در افق 1420 را توسعه داده است.
سناریوها مبتنی بر نظر خبرگان توسعه یافتند. نتایج نشان دادند، از منظر خبرگان مشارکت کننده، مسائل زیست‌محیطی در ایران نسبت به روند جهانی توجه کمتری را به خود جلب خواهد کرد. نیز دسترسی به منابع گاز طبیعی سهم بالای این حامل انرژی در تولید برق را نشان داد که توسعه این وابستگی می‌تواند امنیت تأمین برق کشور، نیز توان خصوصی‌سازی صنعت برق را محدود خواهد ساخت.
از این‌رو در آینده نزدیک نمی‌توان شاهد تغییر شگرفی در روش‌های تأمین انرژی کشور بود و بموجب لختی متأثر از دسترسی به انرژی ارزان گذتر به سمت آینده مطلوب نیازمند مدیریت گسترده گذار و تعهد ساختاریافته خواهد بود.
تصویر سناریوهای آینده تأمین انرژی ایران

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

135989
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.