مصاحبه پایان سفر به استان بوشهر

استعدا های فروان استان برای پیشرفت/ اسلام و فرهنگ ، از اشتراکات ایران با همسایگان / تصویب راه خروجی دوم برای بوشهر/ طرح ساماندهی فضلاب شهر/ توسعه راه های استان/ دوبرابر شدن ظرفیت بندری بوشهر/ پیش بینی منطقه آزاد/ تهسیلات برای سرمایه در گردش/ توسعه نیروگاه های اتمی/ توسعه آبزیان/ تعداد طرح ها و بودجه مصوب/ بوشهر سومین استان کشور از لحاظ تخصیص بودجه/ ضرورت استفاده از نیروهای بومی در نیروگاه های استان/ وظیفه عمده بخش خصوصی در توسعه و پیشرفت کشور/ نشاط و تنوع نشریات استان/ نقش نخبگان استان در توسعه آن/ عدم توجه قومیت افراد برای انتخاب در دولت/ مبنای دولت برای اعلام طرح هایی که میتواند تکمیل کند/ اهمیت کاهش تصدی دولت در ورزش/ تعیین تکلیف وضعیت روستاهای مجاور نیروگاه

رئیس جمهور:

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند بزرگ را سپاسگزارم که این توفیق را به من و هیئت همراه داد که دیروز و امروز را در خدمت مردم بسیار خوب و صمیمی استان بوشهر باشیم. باید از محبت مردم برای تجمع دیروز در خیابان‌ها و استادیوم ورزشی تشکر کنم، همچنین از آن عزیزانی که بیرون از استادیوم اجتماع کرده بودند و نتوانستند وارد شوند و نیز از مردم شهرستان‌های مختلفی که نتوانستم خدمتشان برسیم عذرخواهی می‌کنم اما در عین حال در شهرستان‌ها، وزرا و معاونین رئیس‌جمهور خدمت مردم رسیدند و مطالبات مردم را شنیدند و مسائل را بیان کردند وگزارش مکتوب هم ارائه نمودند.

استان بوشهر جزو استان‌هایی است که برای توسعه و پیشرفت استعدادهای زیادی دارد. اولاً استان مرزی است و همیشه باید از مرزبانی خوب مردم این استان سپاسگزار باشیم؛ از دوران‌های گذشته که از ایران عزیز در برابر استعمارگران دفاع کردند تا دوران دفاع مقدس و امروز.

همچنین استانی است که در ساحل خلیج فارس قرار دارد و می‌تواند با همسایگان جنوبی رابطه‌ای خوب در تجارت، سیاحت، علم، دانش و فرهنگ داشته باشد. سیاست این دولت تعامل سازنده با جهان به ویژه همسایگان و بالاخص همسایگان جنوبی خلیج فارس است که از دیر باز با آنها روابط خوبی داشتیم. ریشه فرهنگی منطقة ما یکی است و همگی به دین مبین اسلام و پیروی از راه و رسم پیامبر عظیم الشأن اسلام افتخار می‌کنیم. ان‌شاءالله این استان بتواند با رابطه خوب با همسایگان جنوبی، فعال‌تر از گذشته باشد.

ما در این سفر برخی مصوبات را که در تهران بحث و بررسی کردیم، به اطلاع مردم شریف استان رساندیم. یکی از آن برنامه‌ها که مردم شهرستان بوشهر تمایل و اصرار بر آن داشتند این بود که راه خروجی دومی برای مردم شهر باشد تا موجب عمران و آبادانی شهر باشد و از تنگناها و محدودیت‌هایی که فعلاً وجود دارد فاصله بگیرند. ما در تهران در نهایت در مورد این کار به تصمیم رسیدیم و ان‌شاءالله شروع می‌شود. البته هزینه آن مقداری بالاست اما ان‌شاءالله در دولت یازدهم انجام خواهد شد و تا پایان سال 95 اجرایی خواهد شد.

نیاز دومی که شهرستان بوشهر و دیگر شهرستان‌ها دارند، مسئله پسماندهای شهر و بحث فاضلاب است. در این مورد سال‌هاست بحث‌هایی شروع و مقداری از آنها اجرایی شده و مقداری باقی مانده که برای زیست و سلامت مردم بسیار اهمیت دارد. ان‌شاءالله به حول و قوه الهی این طرح را قسمت قسمت می‌کنیم و هر قسمتی را سریع عملیاتی می‌کنیم و ان‌شاءالله تا پایان دولت یازدهم اعتبارات لازم را در اختیار می‌گذاریم تا برای شهرستان بوشهر تکمیل شود.

جاده‌هایی که در استان باید به بزرگراه تبدیل شوند، راه دومی‌که باید از برازجان به گناوه برود و از گناوه به دیلم نیز ان‌شاءالله در طول سال‌های 95-94 اجرایی وعملیاتی می‌شوند.

چهار پنج طرح مربوط به جاده و آب و آبخیزداری بود که وزارت نفت متعهد بود و دستور داده شد که آن را اجرایی و عملیاتی کنند.

در زمینه بندر، صبح امروز کار شروع شد و عملیات اجرایی آن آغاز شد و ان‌شاءالله این بندر به دو برابر ظرفیت خود خواهد رسید و اولین فاز آن ظرف سه سال آینده عملیاتی خواهد شد. این بندر امروز امکانات صادرات و واردات 7 میلیون تن کالا را دارد که به 15 میلیون تن خواهد رسید. امروز شناورهای 30 هزار تنی می‌توانند در این بندر پهلو بگیرند که این امکان برای شناورهای 50 هزار تنی نیز فراهم خواهد شد و این برای بوشهر و صادرات و واردات کالا تحول بزرگی است.

تصمیم دیگری که اتخاذ شد و عکس العمل مردم نشان داد که می‌تواند باعث تحول شود، منطقه آزاد است که دیروز اعلام شد. این مورد را قبل از سفر در دولت تصویب کردیم و به زودی به صورت لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد. این طرح می‌تواند منشأ تحول بزرگی برای سرمایه گذاری در استان باشد.

در زمینه صنعت، تلاش بر این است که بتوانیم تسهیلات لازم سرمایه در گردش را (حدود 130 میلیارد تومان) فراهم کنیم و برخی از طرح‌های نیمه تمام را با 330 میلیارد تومان تکمیل کنیم. این تصمیمات گرفته شد و دنبال خواهد شد تا اجرایی شوند.

از نظر امکانات نیروگاهی، نیروگاه برق اتمی بوشهر فعال است و دو واحد نیروگاهی دیگر نیز احداث خواهد شد. مقدمات این کار فراهم شد و تفاهم‌نامه‌های لازم با کشور سازنده به امضا رسید و این می‌تواند منشأ تحول بزرگی در استان باشد.

دیروز در جلسه کارآفرینان اعلام شد که در برخی از زمینه‌های آبزیان مثل میگو این استان مقام اول را دارد که می‌شود آن را توسعه داد و هم در زمینه صیادی، هم ماهی و هم میگو و نخیلات بهره‌وری را بالا برد؛ از جمله بخشی از زراعت که به گلخانه‌ای تبدیل شود که بشود با آب کم بهره بیشتری برد.

این استان استعداد زیادی برای گردشگری داخلی و خارجی دارد. ان‌شاءالله دو دهکده توریستی تأسیس خواهد شد.

امروز در شورای اداری هم اعلام شد که در سال 94 و 95 یازده پروژه با 603 میلیارد تومان اعتبار اجرایی خواهند شد. این پروژه‌ها در شورای اداری تشریح شدند و اجرایی خواهند شد. من لازم می‌دانم از همه مردم به ویژه نخبگان، علما و ایثارگران که دیشب در خدمتشان بودیم، کارآفرینان که دیروز در خدمتشان بودیم و همه کسانی که برای آبادانی استان تلاش می‌کنند، نماینده محترم ولی فقیه، استاندار و همه مسئولین تشکر و سپاسگزاری کنم.

آقای مسعود منش، صدا و سیمای مرکز بوشهر:

همان‌طور که می‌دانید، طرح‌های بزرگی در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی در استان اجرا شد. از جمله مطالبات دیرینه مردم توسعه متوازن و تأثیرگذاری این طرح‌ها بر زیرساخت‌های عمرانی، اقتصادی و فرهنگی است. جناب رئیس جمهور، دولت چه تدبیری دارد تا با مصوبات الزام آور، زمینه بهره مندی بیشتر مردم را در بخش‌های اقتصاد، رونق و توسعه فراهم کند؟

رئیس جمهور:

امروز در شورای اداری اعلام شد که استان بوشهر از لحاظ تخصیص بودجه در سال 93 سومین استان در کشور است و دولت به الزامات خود در این زمینه عمل کرد. ضمن اینکه به زودی کار دو نیروگاه اتمی دیگر در استان آغاز می‌شود که 2 هزار مگاوات برق اضافه می‌کنند. درست است که این برق برای کل کشور است اما این تأسیسات، اداره آنها و جذب نیروی کار در آنها مربوط به استان بوشهر است و خواسته ما از مسئولین این است که حتی‌الامکان از نیروهای بومی استفاده شود، محصوصاً که امروز در همه استان‌ها از جمله بوشهر مقدار زیادی دانشجو و دانشگاه‌های متعدد داریم. در این استان 70-60 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند و نیروی انسانی بسیار لایقی برای جذب هستند؛ ضمن اینکه در این سفر یازده پروژه برای سال‌های 94 و 95 قول دادیم و ان‌شاءالله آنها را اجرایی خواهیم کرد با 603 میلیارد تومان اعتبار که خود اینها باعث رونق خواهد شد.

البته کار اصلی را برای اقتصاد و اشتغال کشور، بخش‌های غیر دولتی باید انجام دهند. دولت باید زیر ساخت‌ها را مهیا کند، بانک‌ها را تجهیز کند و تسهیلات را در اختیار مردم قرار بدهد و مردم مشارکت کنند. دیروز دیدیم عده‌ای از کارآفرینان از ایرانیان ساکن کشورهای همجوار برای سرمایه گذاری در استان آمده بودند. امیدواریم این سفر آغازی باشد برای تحرک در توسعه استان . طرح‌هایی که قول دادیم و عملیاتی و اجرایی می‌شوند حتماً موجب تحول در استان خواهند بود. البته صدا و سیما هم باید همه جا برای اینکه مردم واقعیت‌ها را بدانندو برای کار و فعالیت تشویق شوند، کمک کند.

خانم سهراب پور، نشریات محلی استان:

با توجه به وجود تناقض بین پایتخت انرژی بودن و محروم بودم استان بوشهر که هم از لحاظ اقتصادی و معیشتی و هم از لحاظ فکری ، مردم استان را رنج می‌دهد و مردم معتقدند عدم استفاده از ظرفیت نیروهای استانی نخبه و توانمند استان در مناصب مهم کشوری در محروم ماندن این استان نقش مهمی داشته است، آیا رئیس جمهور روحانی به مردم این استان که بالاترین مشارکت را در انتخابات ریاست جمهوری داشتند، این قول را می‌دهد که با استفاده از ظرفیت نخبگان این استان در پست‌های مهمی چون وزارت یا معاونت رئیس جمهور و مناصب مهم دیگر، در حذف پسوند محروم از استان استراتژیک بوشهر اقدام نمائید؟

رئیس‌جمهور:

استان بوشهر از نظر کار فرهنگی و نشریات جزو استان‌های قدیمی است و نشریات مختلف با تفکرات متنوع فعال هستند و این موجب نشاط فرهنگی در استان است و ما خوشحال و سپاسگزاریم از اصحاب رسانه در استان.

استان بوشهر همه استعداد لازم را برای پیشرفت و توسعه دارد؛ استانی در کنار خلیج فارس که دارای سواحل بسیار زیبا و بنادری است که ان‌شاءلله به دو برابر ظرفیت فعلی توسعه پیدا خواهند کرد، و دارای بزرگ ترین منابع نفت و گاز است. صادرات ما در نفت تقریباً از این استان انجام می‌گیرد، چنین استانی لیاقت همه چیز را دارد و توان این را دارد که به بالاترین رده توسعه برسد. این کار باید به دست نخبگان و تحصیل کردگان انجام گیرد.

من در شورای اداری هم تأکید کردم که مسولین در همه جای استان تا جایی که امکان دارد از نیروهای محلی و بومی استفاده کنند. اما اینکه در هیئت دولت ، رده‌ها و مناصب دیگر باشند، ما هیچ وقت در مورد افرادی که در دولت مقام می‌گیرند بحث نمی‌کنیم که اهل کجا هستند و از کدام استان‌اند. ما همه خودمان را از یک استان و یک کشور می‌دانیم و حتماً بدانید که در این مورد تفاوتی وجود ندارد. اینکه در هیئت وزیران، وزیری که خدمت می‌کند اهل کجاست، ما یک ایران، سرزمین و ملت واحد داریم، و به همه این ملت عشق می‌ورزیم و بوشهر هم یکی از بخش‌های بسیار زیبا و پر جاذبه سرزمین ایران عزیز است.

آقای اقبال، روزنامه‌های سراسری:

دو چشمت آبی دریای بوشهر نگاهت گرم چون خرمای بوشهر

لبت تا می‌گشایی در شکر خند به شیرینی است چون خرمای بوشهر

آقای رئیس جمهور، من یک کشاورز زاده هستم، هرچند به نمایندگی از جامعه رسانه‌ای استان خدمت شما هستم. خوشبختانه کابینه حضرت‌عالی، دیروز اجرایی شدن سد دالکی را خبر دادند که نوید خوبی است. در استان بوشهر سالانه یک میلیارد و پانصد میلیون متر مکعب در حوزه روان آب‌ها و سیلاب‌ها به شکل خسارت‌های جانی و مالی بر تأسیسات زیر بنایی، بدون هیچ‌گونه استفاده راهی دریا می‌شود. تدابیری که در دولت‌های گذشته در حد کاغذ باقی ماند به این دغدغه مردم استان پاسخ نداد. دیروز نیز از قول وزیر نیرو در خبرها آمد که دو مورد سد باغان و دشت پلنگ هم به زوری اجرایی خواهند شد. عنایت بفرمایید که چه تضمینی به مردم خواهید داد که این سه مورد سد مانند موارد گذشته از جمله سد دلواری در حد کاغذ باقی نمانند. از طرف دیگر، آب نوشیدنی استان در فصول زمستان و تابستان جیره‌بندی است. خط کوثر آب را به استان و بخشی از استان‌های حاشیه خلیج فارس منتقل می‌کند، افق توسعه این طرح تا 1385 بود، اما هیچ تمهیداتی برای پاسخگویی نیاز آبی استان انجام نشده است، اگر برای برون رفت از این وضعیت دستورات لازم را عنایت فرمایید سپاسگزار خواهیم بود.

رئیس جمهور:

ما همه طرح‌های موجود را در ردیف‌های بودجه دنبال خواهیم کرد. اینکه ما از برخی پروژه‌ها در این سفر نام می‌بریم به این دلیل است که در یک استان ده‌ها پروژه نیمه تمام وجود دارد که در بودجه‌های سنواتی دیده و اقدام می‌شوند، ولی موارد اعلام شده یعنی این یازده پروژه و مواردی که من در سخنرانی‌هایم اعلام کردم، آنهایی هستند که در دولت یازدهم انجام خواهیم داد، والا هم بحث سد هم بحث آب و آب شرب و راه آهن جزو مواردی نیست که دولت از آنها غافل باشد. اما بنای ما در استان‌ها بر این است که هر آنچه را در این دولت می‌توانیم کامل کنیم یا اقدام اساسی انجام دهیم را اعلام کنیم. مثلاً بحث دو واحد نیروگاهی بوشهر را می‌گوییم درست می‌کنیم ولی تا آخر این دولت که به افتتاح نمی‌رسند ولی کار شروع می‌شود و در دولت دوازدهم افتتاح می‌شوند. برخی از طرح‌ها ذاتاً زمان بر هستند و دوره زمانی 6-5 ساله دارند. در مورد سدها همین‌طور است، ما ان‌شاءالله همه آنها را دنبال می‌کنیم. از جمله خبرهایی که می‌شود به مردم جنوب کشور داد و البته مربوط به آینده است، اینکه این دو نیروگاه اتمی علاوه بر برق، آب شیرین کن هم دارند که در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. بخش مهم این طرح‌ها در این دولت انجام خواهد شد.

ایمان ندومی، نماینده خبرگزاری‌های استان:

استان بوشهر با توجه به ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی نفت و گاز بخش ورزشی استان از این منابع بزرگ کم بهره برده‌اند، به طوری که استان نفتی همجوار ما، بیش از 50 تیم ورزشی را تحت حمایت مجموعه نفت دارند اما در استان بوشهر این رقم شاید به تعداد انگشت‌های یک دست هم نرسد. سوال من تقاضای جامعه ورزش استان با بیش از 80 هزار نفر ورزشکار سازمان یافته است، دولت تدبیر و امید چه برنامه‌ای برای سازماندهی و حمایت‌های مالی مجموعه‌های نفت و گاز در کشور دارد، به طوری که تعادلی بین استان‌های مختلف در تقسیم این کمک‌ها باشد؟

رئیس جمهور:

در ورزش، آنهایی هم که دولتی هستند دارند دولت زدایی و واگذاری می‌شوند. انصافا ورزش جزو مقولاتی است که باید بخش غیردولتی آن را متکفل شود ولی برای آغاز کار، ممکن است نیاز باشد برای استان بوشهر [تصمیماتی گرفته شود.] دیشب هم در جلسه نخبگان، خانمی این مسئله را مطرح کرد، آقای استاندار دنبال کنند و ما هم دنبال می‌کنیم که کمک شود. استادیوم پانزده هزار نفری هم جزو یازده پروژه اعلام شده است.

علی هوشمند از خانه مطبوعات استان:

همان‌طور که مستحضر هستید، نیروگاه اتمی بوشهر نماد توانمندی علمی و خودکفایی فرزندان این کشور شناخته می‌شود. اما اگر ایفای مسئولیت‌های اجتماعی با همت و توجه بیشتری دنبال شود، شیرینی این تأسیسات برای بوشهری‌ها دو چندان خواهد شد. نظیر ساخت بیمارستان تخصصی ، حمایت از تیم‌های ورزشی، گروه‌های فرهنگی هنری و مهم تر از همه، تعیین تکلیف دو روستای مجاور که قریب 40 سال است بلاتکلیف هستند. معاون محترم برنامه‌ریزی ریاست جمهوری در اردیبهشت سال جاری در بازدید از این روستاها با اشاره به اینکه تعیین تکلیف این روستاها با شورای امنیت ملی است، قول پیگیری سریع را دادند اما تا کنون خبری نشده است. قریب 5 هزار خانوار در این روستاها، به دلیل محدودیت‌های ناشی از ضوابط امینتی هسته‌ای، مشکلات زیادی را متحمل می‌شوند. آیا جناب‌عالی به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی می‌توانید نوید پایان 40 سال بلاتکلیفی این منطقه را بدهید؟

رئیس‌جمهور:

البته این روستاها درست است که مشکل بلاتکلیفی دارند یعنی معلوم نیست که همین جا باقی می‌مانند یا می‌روند، این حرف کاملاً به حق است و من در جلسه امروز به وزیر کشور دستور دادم که به جد مسئله را دنبال کنند. با استاندار هم در این زمینه صحبت کردیم که مسئله را از بلاتکیلفی به یک تکلیف برسانیم. اما آنچنان که گفتید، از لحاظ حفاظتی مشکل ندارند، یعنی نیروگاه بوشهر از این لحاظ که مردم بخواهند در کنار آن زندگی کنند هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند و حفاظت‌ها و ایمنی‌های آن حداکثر هستند و به طور منظم زیر نظر آژانس و نظارت‌های بین المللی است و نگرانی وجود ندارد. اما اصل سخن بلاتکلیفی که شما می‌فرمایید درست است و ما ازگردن آقای نوبخت برداشتیم گذاشتیم گردن وزیر کشور، آقای استاندار هم هستند، دنبال می‌کنند ان‌شاءالله به سر انجامی خواهیم رساند.

از همه رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها تشکر می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمة الله برکاته

91695
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.