سخنرانی در جلسه هیئت دولت

اهمیت و جایگاه استان‌های جنوبی/ لوزوم توسعه بنادر/ اهمیت سواحل خلیج فارس و مکران در بحث گردشگری/ تبلیغات سوء در مورد جاذبه گردشگری ایران/ ایران کشوری مهم و تاثیر گذار در منطقه و جهان/ اتکای دولت به مردم/ اقدام خودسرانه و خشونت آمیز در برخورد با یک نشریه متخلف/ مجادله احسن شیوه‌‌ها اسلام با دیگر ادیان و.../ اهانت به پیامبر رحمت از طریق کاریکاتور/ سردمداران غرب و دستگاه‌های اطلاعاتی ریشه گروه‌های تروریستی/ تعرض به مساجد مسلمانان ، زشت و محکوم/ توهین و تخریب دیگران غلط و غیر قابل دفاع

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

از استاندار محترم هرمزگان و همکارانشان تشکر می‌کنم که از پیشرفت کار در این استان بسیار مهم گزارش خوبی دادند.

همه استان‌های جنوبی ما مخصوصاً آنهایی که دارای بنادر مهم هستند به‌ویژه آنهایی که راه‌آهن به آنها متصل شده بسیار برای ما مهم هستند چون بنادر استراتژیک هستند و آبراه‌های بسیار مهم خلیج فارس و دریای عمان را به آب‌های آزاد متصل می‌کنند و بحث صادرات، واردات و ترانزیت در واقع از توسعه در این منطقه نشئت می‌گیرد. ضمن اینکه سواحل خلیج فارس و مکران شرایط بسیار آماده‌ای برای توسعه دارد. البته جزایر را هم باید به آن اضافه کنیم که بسیار اهمیت دارد و در این راستا ما باید در بخش جاده‌سازی اقدام کنیم که دارد اقدام می‌شود و ان‌شاءالله از خرمشهر تا گوادر به تدریج قسمت‌های مختلف را [جاده‌سازی می‌کنیم] که بخش بزرگی را به صورت بزرگراه و جاده‌هایی را هم به صورت آزادراه در خواهیم آورد.

باید بنادر را توسعه دهیم که در این سفر برای بوشهر تصمیمات بسیار خوبی جهت حرکت در فاز دو اتخاذ شد که ظرفیت بوشهر را برای حمل و نقل کالا، صادرات و واردات به بیش از دو برابر افزایش می‌دهد.

در بندرعباس در فازهای بعدی که در حال انجام است تحول بزرگی رخ می‌دهد. چابهار هم همین‌طور و در این سفر دنبال کردیم و دیدیم که آنجا هم آبخور کشتی‌ها اضافه می‌شود که در آینده کشتی‌های 50-60 هزار تنی در می‌توانند پهلو بگیرند. راه‌آهن چابهار هم شروع شده و در نهایت به زاهدان و راه‌آهن سراسری متصل خواهد شد.

سواحل مکران و خلیج فارس برای ما بسیار مهم است و در تمام استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان می‌توانیم برای شهرهای جدید و دهکده‌های توریستی جایابی کنیم. جاذبه‌های بسیار زیادی دارد، غیر از ساحل، آب و جزیره، کوه‌های بسیار زیبا، سواحل و خلیج‌های بسیار زیبایی دارد که ما باید اینها را آباد کنیم و کشور ما علی‌رغم بعضی از تبلیغاتچی‌هایی که می‌خواهند بگویند ایران برای سرمایه‌گذاری جاذبه ندارد، اشتباه می‌کنند. این تبلیغات‌چی‌ها داخلی هم هستند و خودشان را هم انسان‌های انقلابی تلقی می‌کنند، منتها درک نمی‌کنند که این‌گونه تبلیغات به نفع دشمن است، آن هم زمانی که ما در حال مذاکره با دنیا هستیم.

گاهی می‌گویند دولت در برنامه‌های اقتصادی موفق نبوده و گاهی می‌گویند سرمایه‌گذار خارجی نمی‌آید ولی هر دو را اشتباه می‌کنند. هم دولت موفق بود، هم سرمایه‌گذار خارجی خواهد آمد و هم در مذاکرات پیش خواهیم رفت و کشور آرامش پیدا می‌کند و هم ایران در دنیا پرچمدار مبارزه با خشونت خواهد بود. همه اینها علی‌رغم تفکرات سخیفی است که بعضی‌ها از گذشته دارند و باید این تفکرات را کنار بگذارند. به هر حال، ایران کشوری بسیار مهم و تأثیرگذار در منطقه و جهان خواهد بود از لحاظ سیاسی، اقتصادی، انقلابی و علمی و فناوری ان‌شاءالله جمهوری اسلامی ایران این کار را به حول و قوة الهی پیش می‌برد.

دولت به این سایت و آن سایت یا این روزنامه و آن روزنامه متکی نیست بلکه به ملت متکی است و ملت بزرگ ما این راه را انتخاب کرده و دولت خودش را خادم مردم می‌دارند و ان‌شاءالله با کمک مردم این راه را جلو می‌بریم.

نکتة دیگری که می‌‌خواستم اضافه کنم، گرچه دیشب در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مفصل‌تر بیان کردم این است که در این هفته‌های اخیر حادثه‌ای رخ داده که بعد این حادثه به دو حادثه تبدیل شد و هردو زشت و بد بود. اینکه عده‌ای خودسرانه به مرکز نشریه‌ای بریزند ولو اینکه آن نشریه تخلف کرده باشد، راه مبارزه با تخلف و خطا این نیست که گروهی خودسرانه بریزند. ترور کنند و خشونت به خرج بدهند و بخواهند این اقدام را به نام جهاد و دین تمام کنند. دین از اینها مبراست و اینها هیچ ارتباطی با تفکر و راه اسلام ندارند. راه اسلام این نیست. و لا تجادلوا اهل الکتاب الا بالتی هی احسن، قرآن می‌گوید با بهترین شیوه‌ها با سایر ادیان حرف بزنیم و مجادله احسن بکنیم. مخصوصاً تصریح این آیه عمدتاً یهود و نصارا هستند ولی این شیوة اسلام در مذاکره با دیگران و اختلاف نظر را با حجت، دلیل و برهان پیش می‌برد.

کار غلط بعدی این است که از طریق کاریکاتور بخواهند به دینی اهانت کنند و احساسات امت اسلامی را جریحه‌دار کنند و آن هم نسبت به پیغمبر رحمت، پیامبری که آثارش برای تمدن بشری [چشمگیر بود]. امروز اگر در دنیا تمدن، علم و دانشی وجود دارد عمدتاً از سوی مسلمان‌ها و کتابخانه‌های آنهاست و همه اینها در سایه تعلیم پیامبر عظیم‌الشأن اسلام است. اخلاق، رفتار، حقوق زن، انسان و حیوانات را پیغمبر اسلام دنبال کرد و راه تمدن را برای بشریت دنبال کرد. هرچه امروز تمدن‌های اسلامی، غربی و شرقی به هم نزدیک باشیم به نفع بشریت است و هرچه تفرقه، اختلاف، دعوا، نزاع و برخورد باشد به ضرر کل بشریت است. اینکه امروز در اروپا می‌بینیم مساجد برخی از مسلمان‌ها مورد تعرض قرار می‌گیرد کار زشتی است و محکوم است. اگر فردی کاری انجام داده به مسلمان‌ها ارتباطی ندارد. در کشوری که میلیون‌ها مسلمان زندگی می‌کنند در بین آنها دانشمندان، استادان دانشگاه، سرمایه‌دارها، شخصیت‌های فرهیخته، اطبا و جراحان هستند و اگر بخواهیم نسبت به مسلمان‌هایی که در حال خدمت به خود و خانواده‌شان و کشوری که در آن ساکن هستند با چشم دیگری نگاه کنیم، به خاطر گروهک تروریستی که ریشة آنها سردمداران غرب و دستگاه‌های اطلاعاتی هستند، ربطی به اسلام ندارد. یا اینکه به مسجد و زندگی مسلمان‌ها تعرض می‌کنند کار بسیار زشت و غلطی است و اساساً توهین و تخریب دیگران و اهانت به بزرگان دین و بشریت که مورد احترام انسان‌ها هستند کار غلطی است و هیچ ارتباطی به آزادی ندارد. معنای آزادی این نیست که در خیابان خشونت بورزیم، به دیگران تهمت بزنیم، دیگران را تحقیر کنیم و چهره‌های بزرگ تاریخ اسلام را منکوب کنیم. اگر کسی اینها را آزادی بنامد روشن است که معنی آزادی و تمدن را درک نکرده است.

ما امروز خواستار مصالحه جامعه بشری، نزدیکی و قرابت تمدن‌ها هستیم و در شرایطی هستیم که همه باید کمک کنیم فقر، بیماری، نگرانی و ناامنی‌ها را از بین ببریم و همه دست به دست هم بدهیم جهانی امن و توأم با توسعه، رفاه و جدا از خشونت، تهدید، ارعاب و ترور بسازیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91714
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.