مصاحبۀ پایان سفر به استان فارس

جاذبه گردشگری/اقدامات و تصمیمات دولت برای بخش گردشگری/سلامت/دانشگاه/محیط زیست/آب/سلامت و محیط زیست باعتث افزایش جاذبه گردشگری/صنعت و معدن/مسائل زیست محیطی فاز دوم پالایشگاه شیراز/خط مترو/تکمیل/راه/فکت شیت ایرانی و ضعف حافظه برقی/حضور مردم، کلید همه توسعه‌ ها/تسهیلات/اینترنت و پهن باند/جاذبه‌ های استان فارس/پیام تخت‌جمشید برای همه دنیا/ویژگی‌ها و استعدادهای استان فارس/بخش/گاز پارس/کشاورزی/تأمین/آبیاری‌های مدرن به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب/آبرسانی به 700 روستای فارس/تأمین آب از دریا و شیرین کردن آن از اولویت‌های دولت/راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در جنوب/داخلی کردن خریدها

گزارشگر:
ضمن خیر مقدم به محضر حضرت‌عالی، در ابتدای نشست از شما درخواست می‌کنم که موضوعات و دستاوردهای این دو روز حضور در استان فارس و شهر شیراز را بیان بفرمایید.
رئیس‌جمهور:

بسم الله الرحمن الرحیم.
من قبل از هر چیز از مردم استان فارس و شهرستان شیراز به خاطر استقبال گرم از خادمان خودشان تشکر و همچنین از مسئولین اجرایی استان، امام جمعه و استاندار محترم و همه مقامات اجرایی استان و همچنین رسانه‌های گروهی که تلاش می‌کنند ضمن انجام وظایف کار حرفه‌ای خودشان اخبار استان و این سفر را منعکس می‌کنند، سپاسگزاری می‌کنم.
در استان فارس هم امکانات و جاذبه‌های فراوانی وجود دارد و هم دولت مصمم است که ان‌شاءالله قدم‌های مهمی برای توسعه استان بردارد.
اولاً استان به جاذبه گردشگری معروف است و من خوشحالم که می‌شنوم تعداد گردشگر در سال گذشته دو برابر سال قبل بوده و این به معنای حرکت بسیار خوب در زمینه گردشگری و توجه به مفاخر فرهنگی و تاریخی ایران و همچنین رونق اقتصادی در استان خواهد بود.
در این زمینه دولت مصمم است کمک‌های خود را برای افزایش امکانات رفاهی و اقامتی برای گردشگران ادامه دهد و در همین سفر هم 140 میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل محل اقامت گردشگران اعم از هتل سه ستاره، چهار ستاره و پنج ستاره تخصیص خواهد یافت و تا پایان امسال حدود چهارده تا شانزده محل اقامتی تکمیل خواهد شد که می‌تواند به رونق گردشگری در استان کمک کند.
در زمینه مسائل سلامت و دانشگاه، دولت آمادگی دارد که استان فارس مخصوصاً شیراز محلی برای گردشگری و سلامت شود و همان‌طور که از گذشته این جاذبه را داشته، آن را بیشتر کند و ما بتوانیم پذیرای افرادی باشیم که شفای خودشان را در خیابان‌های شیراز جستجو می‌کنند.
در زمینه دانشگاهی، اینجا دانشگاه‌های معتبری دارد به خصوص دانشگاه شیراز که دانشگاه با سابقه‌ای است. باید زمینه‌ها را فراهم کنیم تا این دانشگاه به دانشگاه بین‌المللی تبدیل شود که بتواند دانشجوی خارجی جذب کند و این کار را دنبال و طراحی می‌کنیم؛ چون این کار می‌تواند هم به علم و هم به فناوری کشورمان کمک کند، هم دانشگاه‌ها را به خودکفایی برساند و هم رابطه ما را با کشورهای همسایه بیشتر کند.
در زمینه آب و محیط زیست، استان مشکلات زیادی دارد. کمبود آب و تأمین آن نیاز به سرمایه زیادی دارد که البته در این سفر تصمیماتی برای تکمیل برخی از سدها و احیای برخی تالاب‌ها گرفته شد، منتها برای اینکه پریشان از پریشانی رها شود و بختگان بخت خوبی داشته باشد، باید تلاش و کار زیادی انجام گیرد و هم دولت و هم مردم و هم سازمان‌های مردم نهاد به میدان بیایند تا بتوانیم این تالاب‌ها و دریاچه‌ها را احیا کنیم.
آنچه جاذبه گردشگری را بیشتر می‌کند بحث سلامت و محیط زیست است که ان‌شاءالله در این زمینه هم سازمان محیط زیست، هم وزارت نیرو و هم وزارت کشاورزی کمک خواهند کرد. چون ما در کشاورزی نیازمند این هستیم که الگوی کشت و آبیاری را عوض کنیم تا در مصرف آب صرفه جویی کنیم و ان‌شاءالله بتوانیم مسئله آب، محیط زیست و کشاورزی را در کنار یکدیگر به حل و فصل برسانیم.
در زمینه صنعت و همچنین معادن قدم بسیار مهمی در این استان برداشته می‌شود؛ اولاً در زمینه معادن، منطقه وسیع بهرام گور منطقه‌ای حفاظت شده است و باید استفاده از معادن آن با هماهنگی وزارت صنعت، معدن، تجارت و سازمان محیط زیست انجام بگیرد ما نمی‌توانیم منطقه بزرگی را به دلیل مسائل محیط زیستی تعطیل کنیم و نمی‌توانیم معادن را با از بین بردن محیط زیست احیا کنیم. باید هر دو را مد نظر قرار داد و این می‌تواند تحول بزرگی در استان در زمینه معادن ایجاد کند.
در زمینه صنعت دولت اعتبارات برای طرح‌های صنعتی بزرگی را آماده کرده است. بزرگ‌ترین طرح آلومینیوم کشور در این استان اجرا می‌شود. دولت یک میلیارد و دویست میلیون دلار تأمین اعتبار کرده و برای پتروشیمی فارس هم همین‌طور که در هر دو طرح در منطقه مهر و لامرد نیروگاه سیکل ترکیبی هم انجام می‌گیرد که تحول بسیار خوبی برای استان خواهد بود.
قرار شد فاز دوم پالایشگاه شیراز که مشکلات محیط زیستی دارد با محیط زیست مسئله را حل و فصل کند که جلسات را در تهران تشکیل دادند و ادامه می‌دهند و ان‌شاءالله طرح این پالایشگاه اجرا خواهد شد و مسائل محیط زیستی هم مد نظر قرار می‌گیرد.
همچنین طرح‌هایی که برای خط دو متروی شیراز و اعتباراتی که باید مد نظر قرار بگیرد، مورد توجه قرار گرفته و همچنین موارد دیگری که باید در زمینه سرمایه‌گذاری انجام بگیرد باید، برای سرمایه در گردش که صنعت فعال شود با بانک مرکزی در تهران صحبت شد. چهار هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردشِ بخش صنعت قرار داده شده که می‌تواند تحول خوبی برای صنعت باشد.
در زمینه تکمیل و توسعه صنعت هم بانک‌ها قول داده‌اند تسهیلات لازم را در اختیار بگذارند و تأمین اعتبار کنند. مجموعه اینها می‌تواند حرکت خوبی برای استان باشد.
در مسئله راه و راه آهن طرح‌هایی وجود دارد که ما در این سفر خیلی بر آن تأکید نکردیم و علت آن لحاظ کردن زمان‌بندی بود که البته هر دو این طرح‌ها، طرح‌های مصوب است. راه آهن شیراز در نهایت باید به بوشهر برسد؛ چون راه آهنی که از اصفهان به شیراز آمده در صورتی مقرون به صرفه است که به خلیج فارس و بوشهر متصل شود. این راه آهن هم باید تکمیل شود و هم طرح بعدی آن اجرا شود. منتها چون تأمین اعتبار نشده بود اعلام نکردم ولی جزو برنامه‌هایی است که دنبال می‌کنیم.
همچنین آزادراهی که باید بین شیراز و اصفهان زده شود اعتبار بالایی می‌خواهد که البته این کار شروع شده، مطالعات آن انجام گرفته و برخی از مراحل کار تحقق پیدا کرده. آخرین اطلاعی که وزیر محترم راه به من داد گفت 23 درصد این طرح اجرایی و عملیاتی شده، اما در عین حال کار زیادی دارد. ما امیدواریم بخش خصوصی این طرح را به عهده بگیرد که 50 درصد به عهدة دولت و 50 درصد به عهده بخش غیردولتی است. مشابه آن را با مشارکت بخش خصوصی الان داریم که شروع به کار کرده و به راحتی می‌تواند سرمایه را برگرداند؛ ما آزادراهی را ایجاد می‌کنیم که بیش از 130 کیلومتر راه را کوتاه می‌کند که به نفع استان خواهد بود.
در مجموع 92 طرح و پروژه برای این استان مد نظر قرار دادیم که ان‌شاءالله همه اینها در سال‌های 1394 – 1395 اجرایی و عملیاتی خواهد شد که 953 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده که کل این مبلغ در سال‌های 1394-1395 تخصیص داده می‌شود.
گزارشگر:
ضمن عرض خوشامد گویی و سلام خدمت شما، دانشجویان خواستار ارائه روشنگری در زمینه مذاکرات هسته‌ای و ارائه فکت شیت ایرانی هستند. از نظر شما وظیفه تیم مذاکره کننده نسبت به این مطالبه چیست؟
رئیس جمهور:

فکت شیت ما که قبل از امریکا منتشر شد؛ شبی که تفاهم بین ایران و 1+5 انجام گرفت و بیانیه‌ای در لوزان اعلام شد، یک ساعت قبل آن را خبرگزاری‌ها منتشر کردند. همة خبرگزاری‌های معروف ایران فکت شیتی را منتشر کردند و همان را هم رسانه‌های خارجی اعلام کردند. این قبل از خواندن بیانیه بود. ما که جلوتر از بقیه بودیم. من نمی‌دانم چرا حافظه برخی افراد ضعیف شده است.
بنابراین ما اعلام کردیم و روشن هم هست، منتها نمی‌دانم چرا به ذهن برخی شبهه آمد و این مسائل را مطرح کردند؛ ضمن اینکه ما نظراتمان را به صراحت گفته‌ایم؛ یعنی وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی به تفصیل توضیح داده‌اند. حال اگر می‌خواهید، یک بار دیگر صحبت‌ها و مصاحبه‌ها را پیاده کنید و فکت شیت دوم هم منتشر شود.
گزارشگر:
خسته نباشید عرض می‌کنم. به شهر شیراز خوش آمدید. اول از این که در جلسات استانی خبرنگاران محلی نیز شرکت می‌کنند تشکر می‌کنم.
مردم شما را به عنوان مردی می‌شناسند که با کلید تدبیر و نگاه امید به صحنه آمدید. سؤال من این است که به نظر شما شاه کلید رفع مشکلات استان فارس چیست؟ این کلید تدبیر شما چگونه می‌خواهد مشکلات این استان را رفع کند و این قفلی که بر مشکلات اقتصادی استان ما خورده چه زمانی باز خواهد شد؟
رئیس جمهور:

کلید همه توسعه‌ها در تمام استان‌ها حضور مردم و کارآفرینان در صحنه اقتصادی است و نباید در این تردید کنیم که کارآفرینان باید به صحنه بیایند تا مشکلات اقتصادی استان حل شود و رونق فوری به وجود بیاورند. البته دولت باید در زمینه تسهیلات و زیرساخت کمک کند.
ما الان در مسئله اینترنت و پهن باند کار بزرگی را در کشور انجام می‌دهیم که این زیربنای خوبی برای اقتصاد استان است. در همین سال 1394 هشتاد روستا و شهرهایی که دارای اینترنت نبوده‌اند از آن بهره‌مند می‌شوند و کم کم پهن باندها شامل همه شهرهای بزرگ می‌شود.
در زمینة تسهیلات، بانک‌های ما چهار هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و توسعه در صنعت اعلام آمادگی کردند و این از جملة زمینه یا کارهای زیربنایی است که دولت در زمینه آلومینیوم انجام می‌دهد، درست است که بخش‌های غیردولتی اجرای آن را بر عهده خواهند گرفت اما اعتبار اولیه آن را دولت تأمین کرده است. اینکه یک میلیارد و دویست میلیون دلار برای یک طرح بزرگ اختصاص دهیم و نهصد میلیارد دلار برای طرح دیگر و پانصد و پنجاه میلیارد دلار برای طرح‌های دیگر نشان می‌دهد که دولت کار بزرگی را برای استان فارس انجام می‌دهد، اما کلید اصلی آن حضور مردم و کارآفرینان است.
دیروز من خیلی خوشحال شدم که در جلسه کارآفرینان شیراز بیش از 70 نفر از کارآفرینان از کشورهای مختلف آمده بودند و بحث‌های خوبی انجام شد، که ما باید زمینه را برای سرمایه‌گذاری آنها آماده کنیم.
شهر شیراز و کل استان فارس جاذبه بسیار بالایی دارد. واقعاً وقتی به تخت جمشید می‌روید، متوجه می‌شوید که مردم این سرزمین، ایران و فارس 2540 سال پیش چگونه این ساختمان را طراحی کرده‌اند. شما می‌بینید که طرح جریان آب باران و طرح فاضلاب را 2500 سال پیش در تخت جمشید اجرا کرده‌اند و این نشان می‌دهد که ملت ایران ملتی متمدن است و از دیرباز در علم، فناوری و دانش پیشرفته بوده است.
من در مصاحبه‌ام در تخت جمشید گفتم که تخت جمشید برای همة دنیا پیام دارد و آن پیام این است که ما ملت ایران باید بدانیم که ما می‌توانیم و هرجا قدمی بخواهیم برداریم برای این کار توانمند هستیم و دلیل این حرف هم تخت جمشید و کار بزرگی است که ملت ایران در طول قرن‌ها انجام داده است.
اینجا جاذبه‌های فراوانی دارد و ما باید بتوانیم از آن جاذبه‌ها استفاده کنیم؛ البته همان‌طور که اشاره کردم در زمینه کشاورزی، صنعت و... دولت طرح‌هایی دارد که ان‌شاءالله اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
گزارشگر:
سلام و خسته نباشد، خیلی خوش آمدید. متأسفانه در استان کارخانه‌هایی داریم که در حالت کما قرار گرفته‌اند و در چند سال اخیر بسیاری از کارگران خود را مرخص کرده‌اند یا به صورت مرحله‌ای کار می‌کنند.
می‌خواستم بدانم دولت تدبیر و امید در این سفر پر خیر و برکتی که به استان فارس داشته‌اند برای این کارخانه‌ها چه نظری دارند؟
رئیس جمهور:

برای کارخانه‌هایی که مشکل‌شان با سرمایه در گردش حل می‌شود، سرمایه را تأمین خواهیم کرد و اگر مشکلات دیگری دارند من همین جا به آقای استاندار دستور می‌دهم که مورد به مورد بررسی کنند و اگر در اینجا قابل حل است، حل کنند و اگر نیست، آنها را دنبال می‌کنیم.
گزارشگر:
سلام و عرض خیرمقدم دارم و از حسن نظری که جناب‌عالی به مردم شیراز و فرهنگ این سرزمین دارید، تشکر می‌کنم و از دکتر صادق بابت جلسه‌ای که دیروز داشتند، تشکر می‌کنم.
شما دیروز برای دیپلمات‌ها در نیویورک پیام فرستادید. من از اینجا اجازه می‌خواهم که به آنها عرض سلام نموده و بگویم که دعای خیر مردم شیراز و استان فارس بدرقه راه آنهاست. امیدواریم همان‌طور که شما فرمودید و مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده‌اند، همچون رزمندگان دوران جنگ حافظ منافع ما باشند.
جناب آقای رئیس جمهور! من نمی‌خواهم از پتانسیل‌های استان فارس و ظرفیت شهر دانشگاهی صدرا بگویم. قطعاً حضرت‌عالی نسبت به این موضوع اشراف دارید و مدیران محترم استانی هم گزارش‌های لازم را خدمت شما عرض کرده‌اند.
دو سال از عمر دولت یازدهم گذشت و به نیمه راه رسید. افکار عمومی این دولت را در عرصه دیپلماسی خارجی موفق می‌دانند. برداشت لایه‌های مختلف جامعه این است که تیم مذاکره کنندة وزارت امور خارجه و شخص دکتر ظریف بار محبوبیت دولت را بر دوش می‌کشد.
سؤال من از حضرت‌عالی این است که آیا وقت آن رسیده که رئیس جمهور با هدف ترمیم کابینه و خدمت رسانی بهتر و حفظ پایگاه اجتماعی رأی خودشان، دکتر ظریف را در کابینه تکثیر کنند؟
رئیس جمهور:

اولاً گفتید که عمر دولت دو ساله است، در صورتی که بیست ماهه است و کم کم به دو سال نزدیک می‌شویم. در دولت کارهای بسیار زیادی انجام شد، اما چون فعالیت سیاست خارجی برجسته شده و مهم است مردم ما با هوشیاری و دقت و چشم تیزبین خودشان روزانه مسائل دیپلماسی مخصوصاً مذاکرات 1+5 را دنبال می‌کنند. البته من مثل همیشه باز هم از دیپلمات‌ها تشکر می‌کنم. کار بسیار عظیمی را انجام دادند. همان طور که گفتم دانشمندان هسته‌ای و سایر دانشمندان بزرگ ما در بخش‌های مختلف و فناوری‌های نوین افتخار کشور ما هستند و به همان اندازة دیپلمات‌ها و گاهی بیشتر، افتخار کشور ما هستند و فرزندان این مرز و بوم‌اند و هر کدام در زمینه‌ای خدمت می‌کنند. اجر همه آنها مشکور و مأجور باشد، در بخش‌های دیگر هم کارهای زیادی انجام شده است. مثلاً در بخش سلامت کار عظیمی در این کشور تحقق پیدا کرده است.
من در حاشیه سازمان ملل که با رؤسای جمهور و رهبران کشورها ملاقات می‌کردم، خیلی از آنها می‌گفتند شما چگونه موفق شدید و توانستید این کار را انجام دهید، ما سال‌هاست که نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.
اینکه دولتی بعد از شش هفت ماه بتواند طرح بزرگی را در زمینه سلامت اجرا و پیاده کند، کار بسیار عظیمی است، آن هم در شرایطی که می‌دانید قیمت نفت 50 درصد کاهش پیدا کرده است.
در عین حال دولت در حال انجام کارهای عظیمی است. در شرایط کاهش قیمت نفت از رکود خارج شدیم و توانستیم تورم را مهار کنیم و در زمینه اشتغال قدم برداشتیم. من می‌دانم مردم آن قدر مشکلات دارند که حل آن مشکلات زمان و سرمایه و حضور بیشتر می‌خواهد، اما به هر حال ما در زمینه‌های کشاورزی، صنعت و انرژی رشد داشتیم.
کار عظیمی در زمینه گاز پارس جنوبی انجام می‌شود و طرح بزرگ فاز دوازده افتتاح شد. امسال هم چند طرح دیگر ان‌شاءالله تا پایان سال افتتاح می‌شود. در بخش انرژی کار عظیمی انجام می‌گیرد. در زمینه کشاورزی، محصولات کشاورزی که حدود 92 میلیون تن بوده به 102 میلیون تن رسیده که در بخش کشاورزی کار عظیمی انجام شده است؛ از جمله در تعداد ماشین‌آلات کشاورزی و زمین‌هایی که تحت آبیاری مدرن قرار گرفته است.
در بخش کشاورزی هیچ زمانی بعد از انقلاب به اندازه امروز و سه چهار ماه پیش انبارهای کالاهای اساسی ما پر نبوده است. من به دلایل مسئولیتی که داشتم انبارهای استراتژیک کشور را دنبال می‌کردم، همیشه تلاش می‌کردیم که موجودی انبارهای ما نیازمندی سه چهار ماه کشور تأمین کند.
در تمام کالاهای اساسی موجودی انبار ما از شش ماه بیشتر است و حتی برخی از آنها هفت ماه موجودی دارد. من بارها گفته‌ام روز اولی که رئیس جمهور شدم حتی انبارهای گندم ما خالی بود و بعضی از استان‌ها برای سه روز گندم داشتند که شبانه روز تمام فکرم تأمین گندم کشور بود. این کار بزرگ را کشاورزی و بخش بازرگانی انجام می‌دهد.
در وزارتخانه‌های دیگر، در زمینه مخابرات، محیط زیست و آب کار بزرگی انجام گرفته است. در این دولت بودجه‌ای که برای استحصال، تأمین و صرفه‌جویی آب انجام می‌گیرد حدود ده میلیارد دلار خواهد بود و کمتر سابقه‌ای پیدا می‌کنید که این مقدار خرج، تأمین اعتبار و تلاش شده باشد. در بخش‌های غرب کشور برای کشاورزی کارهای عظیمی انجام می‌گیرد.
ما وزرای فعال زیاد داریم که در بخش‌های مختلف تلاش می‌کنند. اما در عین حال اگر زمانی کابینه هم ترمیم بخواهد، ممکن است ترمیم بشود، ولی امروز تصمیمی نداریم، اگر لازم شد این کار را انجام می‌دهیم.
گزارشگر:
سلام عرض می‌کنم و از وقتی که در اختیار ما گذاشتید تشکر می‌کنم. با توجه به اینکه استان فارس ده درصد از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کند و جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد، بفرمایید طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس چه موقع عملیاتی خواهد شد؟
با توجه به اینکه دیروز رهبر معظم انقلاب با تشکل‌های مختلف کارگری دیدار داشتند و بر استفاده از محصولات ایرانی تأکید داشتند، حضرت‌عالی چه برنامه‌ای برای دستگاه‌های دولتی دارید؟
رئیس جمهور:

مسئله آب معضلی است که تقریباً همه استان‌ها به غیر از یکی دو استان کمبود آب دارند و حتی برای آب مصرفی و آشامیدن مردم در برخی شهرها و روستاها مشکل داریم. یکی از طرح‌های ما در همین سفر این است که ان‌شاءالله در سال‌های 1394-1395 به 700 روستا آبرسانی شود. بنابراین باید در این زمینه کار بزرگی انجام بگیرد.
یک هدف طرح‌های فاضلاب کشور این است که تمام آبیاری‌های مدرنی که انجام می‌دهیم برای صرفه جویی در آب است. یک راه آن هم تأمین آب یا از دریا یا از کشورهای دیگر است. آن طرحی که مد نظر ماست این است که نیروگاه‌های 100 مگاوانی یا نیروگاه‌های معمولی ما بتوانند هم برق تولید کنند و هم آب را شیرین کنند و این آب شیرین به قسمت‌های مختلف انتقال یابد؛ به خصوص جاهایی که به دریا نزدیک‌اند می‌تواند با صرفه جویی بیشتر انجام بگیرد.
ما باید در این زمینه بخش خصوصی را وارد عمل کنیم، دولت هم باید به ما کمک کند. البته وقتی از دریا آب را شیرین می‌کنیم مقدرای آب گران می‌شود، اما برای بسیاری از مصارف ارزش دارد که با همان قیمت بخرند و آب را مصرف کنند. ان‌شاءالله این طرح را اجرایی و عملیاتی می‌کنیم، اما اینکه طرح ویژه‌ای برای استان فارس مد نظر است که می‌خواهیم در زمان مشخص آن را اجرا کنیم، جزو برنامه‌های ما نیست، اما کلاً در کشور مسئله آب و از جمله تأمین آب از دریا و شیرین کردن آب جزو اولویت‌های ماست.
طرحی دیگری هم در مرحله تحقیقاتی است اینکه ما نیروگاه‌های خورشیدی را مخصوصاً در مناطق جنوب که به صرفه است راه‌اندازی کنیم، چون هم برق تولید می‌کند و هم آب را شیرین می‌کند.
اما نکته دومی‌که شما بیان کردید مقام معظم رهبری اشاره فرمودند، خیلی طبیعی است که برای چیزی که در داخل می‌توانیم تولید کنیم نباید دستمان به سوی کشورهای خارجی دراز باشد. این کار ضروری است، مخصوصاً اگر نیازمندی‌های مربوط به خود دولت است که صدا و سیما هم جزو آنهاست. صدا و سیما هم باید خریدهای خود را داخلی کند. همه بخش‌های دولتی و غیردولتی باید تلاش تا به تولید داخلی خودمان متکی شویم و دستوری که ایشان فرمودند را اجرایی و عملیاتی کنیم.

92140
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.