سخنرانی در مراسم افتتاح طرح ‏های توسعه میادین نفتی غرب کارون (اهواز)

افتتاح طرح آبرسانی به اهواز/ سامانه ترافیک راه‌آهن/ خاطرات زیاد رئیس‌جمهور از منطقه/ قداست سرزمین خوزستان/ نقش اصلی وزارتخانه‌ها و نهادها در برجام/ هدایت رهبری و حمایت ملت/ نقش مهم وزارت نفت در استفاده از فضای پسابرجام/ اولین اعجاب پسابرجام در صنعت نفت/ کار عظیم کارکنان صنعت نفت و رسیدن به شرایط پیش از تحریم/ قراردادهای بزرگ نفتی/ اعتقاد به توانایی داخلی و ضرورت استفاده از فناوری و علم جهان/ میدان نفتی غرب کارون/ افزایش تولید میادین منطقه/ ضرورت استفاده از سرمایه‌های خارجی برای توسعه میادین/ ضرورت جذب فناوری بازیافت / نقش بازیافت در افزایش تولیدات نفتی/ اهمیت استفاده از چاه‌ها قبل از پیر شدن/ استفاده از فضای موجود برای ایجاد اشتغال/ افزایش تولید 250 هزار بشکه نفت در منطقه/ استفاده از فناوری و سرمایه برای جلوگیری از اتلاف منابع/ چهره خشن نفت برای منطقه/ چهره رحمت نفت برای منطقه/ اولویت استخدام نیروهای بومی در صنایع نفتی/

بسم الله الرحمن الرحیمن
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که امروز این توفیق را به من و هیئت همراه داد که بار دیگر به حضور مردم شریف و مرزداران غیور استان خوزستان برسیم.
افتتاح طرح آبرسانی به منطقة شرق اهواز که صبح امروز برای منطقة دشت آزادگان انجام گرفت و همچنین فعالیتی که در راه آهن اهواز برای الکترونیکی کردن مسیر ریلی از تهران تا بندر امام(ره) انجام شد که این76 ایستگاه هم برای سرعت و هم ایمنی قطارها تحت این پروژه قرار می‌گیرد. همچنین اقداماتی که برای بازسازی راه آهن در این مسیر انجام گرفته و می‌گیرد و نیز دو خطه کردن مسیر از اهواز به بندر امام(ره) و در مرحلة بعد از اهواز تا دزفول بسیار مهم است که بار ترافیک بر دوش ریل بیفتد و مردم از مسیر ایمن‌‌تر و همچنین از محیط‌زیستی سالم‌‌تر ان‌شاءالله بهره‌مند شوند.
این منطقه برای من خیلی آشناست. قرارگاه‌های مرکزی خاتم الانبیاء معمولاً در همین مناطق بود. امیر دریابان شمخانی هم هستند، خدمت ایشان، بقیة دوستان و رزمندگان بودیم و برای من این منطقه یادآور روزها و شب‌های ایستادگی، مقاومت، دلاوری، ایثار و فداکاری جوانان غیور، بسیج، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، عشایر و همه مردم است؛ از این منطقة یادآوران، آزادگان تا منطقة یاران، مناطق رزم، مقاومت، دلاوری و ایستادگی بود. آقای مهندس زنگنه هم در جنگ و جهاد بوده‌اند و خیلی از دوستان عزیزی که خدمتشان هستیم و صدای ما را می‌شنوند، حضور داشته‌اند و روزهای دلاوری رزمندگان عزیزمان را شاهد بوده‌ایم. این سرزمین، سرزمین مقدسی است؛ سرزمین ایستادگی‌ها و دلاوری‌ها، شرف و عزت است و ما به روان پاک همة شهیدان عزیز، جانبازانی که افتخار ما هستند و خانواده‌های آنها، آزادگان و همه ایثارگرانی که امروز هستند و آن صحنه‌های بزرگ را آفریدند، درود می‌فرستیم.
امروز اینجا در محضر شما هستیم تا از صنعت نفت و کارکنان آن، مهندسین، تکنسین‌ها، کارگران و همه آنهایی که برای آبادانی و عزت کشور تلاش می‌کنند، تشکر کنم.
من یک بار به آقای مهندس زنگنه گفتم که بار اصلی برجام بر دوش وزارت خارجه و در مقطعی بر دوش وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی و بخشی نیز بر دوش وزارت دفاع و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود و در آن مقطع خیلی زحمت کشیده شد تا آن طرح به ثمر بنشیند. دولت، مجلس و حتی در روزهای آخر شورای نگهبان هم در این افتخار شریک شد. همه آمدند؛ شورای عالی امنیت ملی، مقام معظم رهبری که جای خود دارد. ایشان از آغاز راهنما بودند، رهبری و هدایت کردند و نیز ملت بزرگ ما که در همة مراحل پشتوانة بزرگ و هادی ما بودند و افتخار بزرگ مال ملت بزرگ ایران است. بار آن مقطع بر دوش آن عزیزان بود و بعد از آن دستگاه‌های دیگر این بار را با سهمی بزرگ بر دوش گرفتند. یکی از آن بخش‌ها، کارکنان صنعت نفت و وزارت نفت بود. برجام یعنی فضای تنفسی جدید؛ یعنی دریچه‌ها باز شده و هوای آزاد آمده، باید از این فضا و هوا استفاده کنیم، نه اینکه منتظر بمانیم و بگوییم درها باز شد چه فایده؛ درها باز شد که ما کار و فعالیت کنیم. مرتب بگوییم هوای تازه آمده، هوای تازه را می‌خواهیم چه کنیم؟ هوای تازه برای سلامتی و تحرک ماست و برای این است که گام‌ها را سریع‌تر پیش بگذاریم.
یکی از بخش‌هایی که باید از این فضا خوب استفاده می‌کرد صنعت و وزارت نفت ما بود و به حق همان طور که خود برجام اعجاب جهانیان را بر انگیخته که چگونه توانستیم در برابر قدرت‌های بزرگ دنیا به موفقیت برسیم، بعد از برجام اولین اعجاب نسبت به صنعت نفت ما بود. همه می‌گفتند برجام اجرایی و عملیاتی شد، حال یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم و سال‌ها طول می‌کشد تا دو میلیون بشکه شود. شش هفت ماه بگذرد می‌شود یک میلیون و دویست یا سیصد هزار و به این زودی‌ها نمی‌توانیم به قبل از تحریم برسیم.
کاری که صنعت نفت در عرض چند ماه انجام داد تحرک عظیم و بزرگی بود که همه جهانیان را به شگفتی وادار کرد و همه گفتند ما فکر نمی‌کردیم در دوره و مدت کوتاهی کارکنان شریف صنعت نفت بتوانند شرایط ما را تقریباً به قبل از تحریم برگردانند. از همه کارکنان نفت، مسئولین، عزیزان و مدیران جای تشکر و سپاسگزاری دارد.
عزیزان می‌بینند که از فضای به وجود آمدة پسا برجام، بخش نفت حداکثر استفاده را کرد و مرحلة دوم آمدن شرکت‌ها و قراردادهای بزرگ بود. بعضی‌ها می‌گویند ما می‌توانیم خودمان خیلی از کارها را بکنیم. این حتمی است و در این شک نداریم. مردم ما کارهای بزرگ زیادی انجام داده‌اند و می‌دهند.
اصلاً در دوران جنگ یکی از عظمت‌هایی که مهندسین و کارکنان نفت می‌آفریدند، این بود که مرکز نفتی یا پالایشگاهی که بمباران می‌شد، هفته بعد در مدار قرار می‌گرفت و شبانه روز کار می‌کردند. ما از عظمت مدیران، مهندسین، کارکنان و فعالیت و ایثارشان کاملاً مطلع هستیم. اما باید در دنیای امروز از جهان علم استفاده کنیم. بهره‌برداری کردن از علم و سرمایة جهان مهم است. شما زمین و ارادة خوبی داری، آیا خانه درست می‌شود؟ به هر حال کسی باید سرمایه‌گذاری کند و نقشة مهندسی خوب و مصالح بیاورد و پول داشته باشد که ساختمان را بالا ببرد. باید امروز از این فضای مناسب به خوبی استفاده کنیم.
غرب کارون یکی از میدان‌های فعالیت ما بعد از دوران جنگ تحمیلی است. از این منابع و میدان‌ها به خوبی وارد عمل شدیم و الحمدالله قبل از دولت، بخشی از طرح‌ها در این منطقه اجرا، پیاده و بهره‌برداری شد و تا 65 هزار بشکه هم به بهره‌برداری رسید. امروز الحمدالله بعد از سه سال از رقم بالای 250 هزار بشکه حرف می‌زنیم. امروز این منطقه یعنی یاد آوران و کل آزادگان و یاران توان تولید و صادرات سیصد هزار بشکه را دارند و باید آن را افزایش دهیم؛ همان چیزی که گفتند، این منطقه باید به تولید بیش از یک میلیون شبکه برسد و این کار شدنی است.
برای این کار سرمایه و تکنولوژی می‌خواهیم که اگر این دو حاصل شود همه چیز به دست می‌آید. سرمایة ما هم محدود است که بگوییم از سرمایة خودمان می‌خواهیم استفاده کنیم. سرمایه‌های عظیم و بزرگی می‌خواهد. برای فازهای منطقه حدود هفت میلیارد دلار صرف شده و برای فازهای بعدی هجده میلیارد دلار سرمایه می‌خواهیم. برای شکوفایی فازهای بعدی در این منطقه سرمایة بزرگی می‌خواهیم.
تکنولوژی هم می‌خواهیم که در تکنولوژی ضریب بازیافت مهم است. ما چقدر از یک چاه یا میدان استفاده می‌کنیم، حال مخزن در جا ممکن است دارای رقم بالایی باشد و بگویید 67 میلیارد بشکه. این برای درجای آن است اما ما چقدر می‌توانیم استفاده کنیم؟ چهار، ده یا سی میلیارد؟ چقدر؟ اگر پنج یا 25 درصد بازیافت باشد، چاه را بزنیم و از نفت آن مقداری استفاده کنیم و بقیة آن هم دفن شود، رها کنیم و سراغ چاه بعدی برویم، اینکه درست نیست و ما پیشرفت نمی‌کنیم. بله، همان طور که گفته شد اگر یک واحد درصد بتوانیم در اینجا بازیافت را بالا ببریم، مجموعة مخزن این منطقه 67 میلیارد است که یک درصد آن 670 میلیون بشکه می‌شود و این رقم بسیار بالایی است. پول آن 33 میلیارد دلار می‌شود. این بازیافت اگر بیشتر شود و به جای یک درصد، به دو واحد یا سه واحد یا بیست واحد درصد شود، خیلی مهم است. کسی می‌گوید ما می‌توانیم، خب اگر نتوانست چه؟ پول آن را چه کسی می‌آورد؟ ما باید کاری کنیم که اگر شخص گفت من می‌توانم بگوییم بسم الله، سرمایه خودت را اینجا مصرف و از تکنولوژی هم استفاده کن، تو هم می‌توانی بهره‌برداری و استفاده کنی و سهم خودت را ببری.
مهم این است که ما بتوانیم چاه‌ها را جوان و سرپا نگه داریم، والا چاه را می‌شود استفاده کرد، بعد پیر می‌شود و زمانی می‌رسد که باید آن را رو به قبله کرد. ما که نمی‌خواهیم چاه‌مان را رو به قبله کنیم، بلکه می‌خواهیم از چاه‌های خودمان بلند مدت استفاده کنیم و بتوانیم 30-40-100 سال بهره‌برداری و استفاده کنیم و این تکنولوژی روز می‌خواهد. تکنولوژی‌ها به طور مداوم در حال تغییر و تحول است.
خواست مدیریت صنعت نفت و ملت ایران این است که بتوانیم از فضای امروز برای جذب فناوری و سرمایه در جهت توسعه کشور و همچنین اشتغال جوانان استفاده کنیم. بزرگ‌ترین معضل پیش روی ما امسال و سال آینده نسل جوان ماست که از این به بعد اکثر آنها هم تحصیلات عالیه دارند، فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند، حتی مدارک و مدارج عالیه را طی کرده‌اند و لیسانس، مهندس، فوق لیسانس و دکتر است و ما باید برای آنها شغل درست کنیم. این وظیفة ماست. چگونه می‌شود شغل درست کرد؟ شغل با سرمایه و تکنولوژی امکان‌پذیر است. کار ساده را می‌شود ایجاد کرد، منتها جوان تحصیل کرده باید متناسب با تخصص و تحصیلاتش بتواند از این فضا استفاده کند.
یکی از بخش‌های مهم صنعت نفت ماست. ما باید از این صنعت استفاده و بهره‌برداری کنیم و شاهد تحولی بزرگ باشیم. من به همة مدیران، مسئولین محترم نفت، کارکنان و همه دست‌اندرکاران تبریک می‌گویم به خاطر اینکه امروز شاهد افزایش 250 هزار بشکه نفت در این منطقه هستیم و به سیصد هزار بشکه هم می‌رسد و ان‌شاءالله روزی بتوانیم به ششصد هزار بشکه و بالای یک میلیون بشکه برسیم و این کار شدنی است.
باید منابع را جذب کنیم. برای آبادانی استان خوزستان باید از منابع به خوبی استفاده کنیم. برای سلامت محیط زیست باید از فناوری درست استفاده کنیم. گاز الان در یادآوران در حال سوختن است. چرا؟ به خاطر اینکه بخش NGL فعال نیست تا امکان استفاده از این گاز را فراهم کند. می‌توانیم با بهره‌برداری از تکنولوژی و سرمایه محیط زیست سالم‌تری داشته باشیم. بعضی از طرح‌ها، سرمایه‌های عظیم و فناوری‌های بسیار دقیق می‌خواهد و این می‌تواند به نفع همه ما و کشورمان باشد.
همان طور که در بقیة افتتاح‌های حوزه نفت و گاز تأکید کردم، باز هم تأکید می‌کنم که چهرة منطقة نفتی باید چهرة رحمت برای مردم منطقه باشد و چهرة خشونت نباشد. در جایی میدان نفتی اکتشاف و بعد منابع آن تولید و استخراج شده، مردم اطراف را نگاه می‌کنند، دودی بالا می‌آید و گازی می‌سوزد و دودش به چشم آنها می‌رسد و خبری هم نیست، این چهرة خشن صنعت در منطقه‌ای می‌شود. اما اگر مردم بفهمند جایی نفت آمد و چاه‌های نفتی فعال شد، بلافاصله در خیابان‌های روستای آنها هم تأثیر می‌گذارد، خیابان‌ها را سامان می‌دهیم، بیمارستان برای منطقه درست می‌شود. حال آقای استاندار گفته‌اند بیمارستان سوسنگرد در بهمن ماه همین امسال ان‌شاءالله افتتاح می‌شود. بیمارستان و آموزشگاه تأسیس می‌شود، آموزش فنی و حرفه‌ای می‌دهیم، محیط زیست را سالم می‌کنیم، شرایط زندگی مردم را بهتر می‌کنیم و اشتغال برای مردم منطقه درست می‌کنیم. این مثل حق شفعه است که گفته اخذ به شفعه. حال شفعه برای دو نفری است که شریک هستند، افرادی که دور یک منطقة صنعتی هستند اولویت دارند. باید از وجود مردم منطقه و استان و نیروهای بومی حداکثر استفاده را بکنیم. همه کشور یک مجموعه و خانواده هستیم و همه خواهر و برادریم، اما در عین حال آن مردمی که غرم را می‌بینند، غنم را هم باید ببینند. اگر کسی زحمتی می‌بیند باید بتواند از نتیجه آن هم استفاده و بهره‌برداری کند. ان‌شاءالله این دو اصل به عنوان اصول ثابت برای صنعت نفت و وزارت نفت باشد که مناطق اطراف صنعت نفت احساس بکنند از رحمت آن صنعت بهره‌برداری می‌کنند و جوان‌های آن منطقه هم احساس کنند که حتی الامکان از وجود آنها با اولویت برای اشتغال استفاده می‌شود.
از همه کارکنان صنعت نفت و عزیزانی که در این مناطق یادآوران، آزادگان و یاران تلاش کردند و تلاش می‌کنند سپاسگزاری می‌کنم و ان‌شاءالله خداوند همه ما را موفق بدارد تا بتوانیم خادمان خوبی برای ملت بزرگ ایران باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

92147
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.