مصاحبه ابتدای سفر به پاکستان (اجلاس اکو)

افتتاح طرح‌های مهم در سیستان و بلوچستان/ اقدامات فراوان دولت برای استان سیستان و بلوچستان/ هدف از سفر به اسلام آباد/ ملاقات دو جانبه با سران شرکت کننده در اجلاس اکو/ ضرورت توسعه همکاری با همسایگان/ حساسیت مسائل منطقه

گزارشگر:
بسم الله الرحمن الرحیم. آقای رئیس جمهور، خسته نباشید قرار است که سفری داشته باشید برای شرکت در بیست و دومین اجلاس سازمان همکاری-های اقتصادی اکو، از دستور کار این اجلاس و برنامه‌هایی که در این سفر دارید برای بینندگان توضیح بفرمایید، سپاسگزارم.
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم. قبل ازاینکه مباحث سفر پاکستان را خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران عرض کنم، ابتدا می‌خواهم از میهمان نوازی مردم فهیم و شریف استان سیستان و بلوچستان تشکر و سپاسگزاری کنم.
بحمدالله امروز پروژه‌های مهمی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد؛ از جمله برخی به بزرگراه‌ها و جاده‌ها بود. مربوط می‌شد، برخی به باند جدید فرودگاه، شرکت پروازی جدید، کنستانتره مس و همچنین مسئله گاز در زاهدان که یکی از آرزوهای مردم بود که لوله گاز به این استان و زاهدان برسد که ان شاء الله این گاز رسانی ادامه پیدا می‌کند برای شهرستان‌های دیگر و امروز بسیار خوشحالیم که مردم عزیز ما مشعل گاز را در شهر زاهدان مشاهده کردند. امیدواریم همیشه مشعل ایمان و امید، دل‌ها و راه زندگی ما را روشن کند و بتوانیم همواره شاهد توسعه و پیشرفت در این کشور باشیم.
البته طرح‌های بزرگ دیگری هم هست که ان شاء الله در آینده نزدیک به افتتاح می‌رسد؛ در چابهار، زابل و بخش‌های دیگر. ان شاء الله امیدواریم در فرصت‌های آینده، چه من چه بقیه مسئولین، به این استان سفر کنند و طرح‌های دیگر را به افتتاح برسانند.
بحمدالله در مجموع در دولت یازدهم در استان سیستان و بلوچستان کار زیادی شده. از لحاظ رقم اعتباری که در این استان محروم خرج شده بیش از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی است که در 35 سال گذشته در این استان اجرا و پیاده شده و این از برکت امنیت در استان است که توسط خود مردم، اقوام، مذاهب مختلف و نیروهای مسلح عزیز ما به وجود آمده و همچنین ارتباط خوبی که ان شاء الله بین ما و کشورهای همسایه خواهد بود. از همین جا ما عازم اسلام آباد پاکستان هستیم که یکی از همسایگان بسیار خوب ماست. استان سیستان و بلوچستان در همسایگی افغانستان، پاکستان و عمان است و ارتباط با این کشورها موجب توسعه بیشتر هم استان و هم کل منطقه می‌شود.
هدف از سفر به اسلام آباد برای شرکت در اجلاس سران کشورهای اکو است. سازمان همکاری منطقه‌ای اکو برای ما بسیار حائز اهمیت است. شاید بتوانیم بگوییم تنها سازمان همکاری مهم منطقه‌ای است که ایران هم در آن حضور دارد و - از مؤسسین این سازمان است.
امروز ده کشور و در آینده ممکن است یازده کشور در این سازمان همکاری داشته باشند. می‌دانید که دبیرخانه این سازمان هم در ایران و تهران است و مسئولیت سنگینی بر دوش مؤسسین و ایران برای توسعة این سازمان است و در این اجلاس برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و افق 2030 اکو مورد بحث، بررسی، تبادل نظر و تصویب قرار می‌گیرد.
امروز در اسلام آباد اجلاس وزرای خارجه است و فردا هم اجلاس سران خواهد بود. من در اجلاس سران اکو در اسلام آباد شرکت می‌کنم. علاوه بر مباحثی که در این اجلاس با همه اعضا داریم، به طور طبیعی فردا ملاقات‌های دو جانبه‌ای هم با برخی از سران کشورهای شرکت کننده خواهیم داشت که در مجموع امیدواریم موجب خیر و برکت برای مردم کشور ما بشود.
ما برای توسعه کشورمان نیازمند هستیم با دیگران همکاری کنیم، مانع مخصوصاً با همسایگان. ارتباط ما با همسایگان بسیار مهم است. تعدادی از کشورهای عضو اکو همسایه مستقیم ما هستند، مثل ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان که همسایه ما هستند و بقیه کشورها هم کشورهای این منطقه هستند که در کنار همدیگر قرار داریم و همکاری ما برای آینده منطقه بسیار مهم خواهد بود.
منطقه ما منطقه بسیار حساسی است. متأسفانه در سال‌های اخیر منطقه به مشکلاتی مبتلا شده، از جمله مسئله تروریسم. قطعاً در این اجلاس غیراز همکاری‌های اقتصادی، مسائل امنیتی و منطقه‌ای نیز با سران کشورها مطرح می‌شود. امیدواریم که همه کشورهای منطقه بتوانند امنیت را به این منطقه عزیز و مهم اسلامی ما بازگردانند و مردم همه این مناطق شاهد آبادانی و توسعه بیشتر باشند؛ ان شاء الله.
گزارشگر:
متشکرم آقای رئیس جمهور.

92188
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.