سخنرانی در مراسم افتتاح بزرگترین تصفیه خانه کشور در مشهد

اهتزاز پرچم‌های موفقیت‌ ملت / خودکفایی گندم/ ذخیره سه روزه گندم در آغاز کار دولت / ذخیره 20 ماهه گندم در استان خراسان/ افزایش تولید نفت و میعانات گازی/ کاهش سطحی گاز با توجه به افزایش تولید گاز/ ساماندهی حاشیه شهرها/ اقدامات دولت برای حل مشکلات حاشیه‌نشینی مشهد/ طرح تحول سلامت، از خدمات ماندگار دولت/ اهمیت تصفیه فاضلات در حفظ محیط‌زیست/ طرح انتقال آب به مشهد/ اولویت‌های آب، فاضلاب، محیط‌زیست و ریل/ اهمیت طرح‌های فاضلاب/ استفاده از آب تصفیه شده برای کشاورزی/ منابع و دست‌اندرکاران طرح تصفیه فاضلاب/ تلاش برخی برای ایجاد یأس و ممانعت/ آگاهی مردم نسبت به حلال و حرام و عزاداری و شادی/ توطئه کاهش قیمت نفت/ مشکلات همه کشورهای نفت‌خیز به جز ایران/ افزایش ذخایر کشور با وجود کاهش قیمت نفت/ عدم اطلاع‌رسانی رسانه‌ ملی درباره عظمت کارهای صورت گرفته

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیک یا مولای یا علی بن موسی الرضا المرتضی
صبرت و انت الصادق المصدق قتل الله من قتلک بالایدی و الالسن

درود و تحیت به محضر مولای ما حضرت موسی الرضا(ع) و همچنین اجر و مزد بی‌پایان خداوند برای همه زائران مرقد مولا در این ایام خاصه و همچنین مجاورین حضرت که میهمان‌نواز بهترین میهمان‌ها در این ایام بوده اند و همچنین سرآغاز ماه ربیع المولود را که ماه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و ماه امام صادق(ع) و ماه ولادت و برکت برای همه ماست، تبریک می‌گویم.
الحمدلله در ماه‌ها و روزهای اخیر، هر روز که می‌گذرد خداوند پرچمی از پرچم‌های موفقیت ملت و کشور ما را به اهتزاز در می‌آورد. موفقیت‌های بسیار خوبی در ماه‌های گذشته در بخش‌های مختلف کشور داشتیم؛ هم در بخش اقتصادی و هم در سایر بخش‌ها.
امسال از آغازش با برکت کار کشاورزان عزیزمان، خودکفایی گندم را داشتیم که موجب مباهات و افتخار ماست و به همه مسئولین حوزه کشاورزی و کشاورزان عزیز در سراسر کشور دست مریزاد می‌گوییم.
طبق آماری که استاندار خراسان داده اند، این استان در تولید گندم رشد بسیار خوبی داشته است. ایشان اشاره کردند در اواخر سال 92 ذخیره گندم در استان خراسان در روزهایی برای حدود 10 روز بود، آن هم در خراسان و شهر مشهد با این همه زائری که دارد. البته ما در آغاز فعالیت دولت یازدهم استانی هم داشتیم که فقط برای سه روز ذخیره گندم داشت. مدتی شده بود که همه کار هفته ما به گندم اختصاص پیدا کرده بود. از صبح که کار را آغاز می‌کردیم به این فکر می‌کردیم که کدام کشتی از کجا حرکت کند،چگونه به بندر برسد و چطور ترخیص شود تا به استان‌ها برسد.
براساس آماری که استاندار دیشب دادند امروز در استان خراسان برای 20 ماه ذخیره گندم داریم؛ یعنی از 10 روز رسیدیم به 20 ماه. این جزو نعمت‌های خداوند و جزو تلاش‌ها و جهادهای مردم عزیز ماست.
در زمینه صادرات نفت و گاز، از یک میلیون بشکه نفت و 300 هزار بشکه میعانات به 2 میلیون بشکه و 500 هزار بشکه میعانات رسیده ایم. آنجا تلاش کشاورزان ما بود، اینجا تلاش صنعتگران نفت و گاز ما هست. در همین چند هفته چند طرح را در آزادگان و منطقه یادآوران افتتاح کردایم. در ابتدا تولید نفت ما در آنجا، 45 هزار بشکه در روز بود که با طرح‌هایی که افتتاح شد، این رقم به 300 هزار بشکه نفت در روز رسید.
این حرکت بسیار بزرگی است که همه متخصصین ما در صنعت نفت، مدیران محترم وزارتخانه و کارگران عزیز برای تحقق آن دست به دست هم دادند.
در زمینه گاز اگر این پیشرفت را در این دو سه سال نداشتیم، به ویژه با موج سرمای غیرقابل انتظار اخیر، الان با مشکل مواجه می‌شدیم. میزان تولید گاز و توانمندی‌ای که امروز برای تأمین گاز مورد نیاز وجود دارد، نشانه آن است که حرکت بسیار خوبی در زمینه تولید گاز شیرین در کشور ما به ویژه در عسلویه انجام گرفته است.
یکی از بخش‌های بسیار مهم در کشور ما، چون الان این نمایشگاه را هم دیدیم، ساماندهی حاشیه شهرهاست. ما در مسایل اجتماعی، انسانی و بهداشتی و زیست محیطی بار بسیار سنگینی بر دوش داریم و این وظیفه انسانی، اسلامی، انقلابی و ملی ماست. ما باید برای حل مشکلات مردم تلاش کنیم. مشکلات فراوانی هست، اما می‌شود از مشکلات با تلاش، کوشش و زحمت عبور کنیم. خداوند به مردم کشور ما هم ایمان و استعداد خوبی داده و چیزی که باید مایه بگذاریم جهاد، تلاش و کوشش است. اگرکوشش و جهاد ما با آن استعداد، فرهنگ و ایمان ضمیمه شود، همه چیز درست می‌شود.
شهر مشهد شهر برکت و شهری است که ملجأ و مأوای ماست، و همان طور که گفته شد شهری است که سالانه 27 میلیون زائر و میهمان از ایران و کشورهای مختلف دارد. این حاشیه‌نشینی برای ما بسیار سخت است، آن هم با مشکلاتی که مردم دارند. حرکت بسیار خوبی را در دو سه سال اخیر برای بهبود وضعیت حاشیه شهر مشهد شاهدیم. کارهای انجام شده در نمودارها مشخص است، اعم از ساخت مدارس، مساکن و در زمینه برق، آب، فاضلاب، گاز و بهداشت و درمان.
کار بسیار مُعظمی در دولت یازدهم انجام شده که یکی از خدماتی که ان‌شاءالله برای کشور، ماندگار خواهد بود، طرح تحول سلامت است که بخشی از آن، هم مسئله حاشیه‌نشین‌ها در شهرهای مختلف بود.86 درصد مردم حاشیه‌نشین شهرها هیچ بیمه، پایگاه بهداشتی و درمانگاهی نداشتند. امروزحرکت بسیار خوبی برای توجه به مردم، بهداشت مردم، غربالگری، مداوای بیماران و توجه دادن به سلامت آنها آغاز شده است.
یکی دیگر از بخش‌های مهم مسئله محیط زیست کل کشور و آب است. مسئله تصفیه فاضلاب به نوعی با حل هر دو مشکل در ارتباط است. برای حل مشکل آب کارهای فراوانی باید انجام داد که یکی همین چرخش درست آب است. برای محیط زیست هم خیلی کارها باید انجام گیرد که یکی آن از کارها، مسئله فاضلاب است. اساساً توجه به تصفیه فاضلاب برای سلامت مردم و حراست از منابع زیرزمینی آب بسیار مهم است.
طرحی هم صبح افتتاح شد برای انتقال آب سد ارداک به شهر مشهد که برای اجرای آن در مسیری طولانی لوله‌گذاری انجام شده تا از طریق آن در هر ثانیه یک مترمکعب آب از این سد وارد شهر مشهد ‌شود. این آبرسانی برای روزهایی که فشار جمعیت اینجا زیاد است و کمبود آب پیش می‌آید، کمک بزرگی است. البته کشور مدت‌ها دنبال این طرح بوده، منتها طبق گزارشی که دادند، در سال‌های 93 و 94 و اوایل 95 کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام گرفت برای اینکه این طرح به اتمام برسد.
مسئله فاضلاب برای سراسر کشور مهم است. ما در لایحه بودجه سال 96، که اگر خدا توفیق دهد یکشنبه آن را تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌کنیم، 4 اولویت دیده‌ایم. البته همه چیزهایی که در بودجه است جزو اولویت‌هاست، اما 4 مورد برای سال 96 اولویت بیشتری دارند که جزو برنامه دولت در برنامه 5 ساله هم هست.
این اولویت‌ها در بخش‌های آب، فاضلاب، محیط زیست و ریل است. ما این 4 اولویت را در بودجه سال 96 دیده‌ایم. در دولت سخت است که بگوییم این چهار تا اولویت دارند، چرا که اولویت‌ها زیاد است. اما این چهار اولویت ضمن اینکه بودجه‌های عادی خود را دارند، 10 هزار میلیارد تومان جداگانه را نیز برای شتاب دادن در اجرای آنها اختصاص داده‌ایم که برای کشور ما بسیار مهم است. اگر توانستیم درآمد بیشتری هم در سال‌های آینده داشته باشیم، اختصاص خواهیم داد تا این طرح‌ها به اتمام برسد. شما ببینید مسئله فاضلاب چقدر مهم است، همین مرکز تصفیه فاضلاب شماره 5 خین عرب ظرفیت تصفیه 83 هزار مترمکعب فاضلاب را داراست که رقم بزرگی است.
آقای وزیر گفتند مجموعه‌اش در سال می‌شود 30 میلیون متر مکعب، مثل این می‌ماند که سد بزرگی بسازیم. مگر ظرفیت سد ارداک مگر چقدر است؟ اینجا مثل سد ارداک است. ما می‌توانیم برای بخش کشاورزی از این آب استفاده کنیم و همان‌طور که گفته شد آب سالم‌تری را که الان برای کشاورزی استفاده می‌شود، به بخش شرب اختصاص دهیم.
بعد از مسئله تأمین آب در این موضوع، مسئله مهم‌ زیست محیطی یعنی نیتراته نشدن منابع آب زیرزمینی نیز مطرح است. از سوی دیگر، این طرح به دست توانمند مهندسان ایرانی و در شرایطی سخت تکمیل شده است. همه کمک کردند و این طرح را به ثمر رساندند. منبع مالی آن را نیز از صندوق توسعه تأمین کردند، وزارتخانه‌های اقتصاد و نیرو در این زمینه تلاش و کوشش کرده‌اند، مقامات محلی،‌ استاندار محترم، مدیران کل تلاش‌های خودشان را انجام دادند. کار بسیار ارزشمندی است که انجام گرفته است و الحمدلله امروز روز اول ربیع المولود این دو هدیه کوچک را برای مردم عزیز مشهد داریم: انتقال آب سد ارداک به شهر مشهد و نیز افتتاح تصفیه فاضلابی که می‌تواند برای سلامت مردم و تأمین آب کشاورزی مفید و مؤثر باشد.
نکته‌ای که می‌خواهم اضافه کنم این است که ما باید با روحیه و نشاط بالا و تلاش مضاعف، کشورمان را پیش ببریم. حرف‌ها و بحث‌های حاشیه‌ای فایده‌ای ندارد. باید مشکلات مرتبط با فاضلاب، آب، بهداشت، آموزش و پرورش و زندگی مردم را حل کنیم. مردم باید آینده خوبی داشته باشند و به اشتغال جوان‌ها امیدوار باشند. چه فایده دارد وقت تلف کردن سر موضوعاتی که نه تأثیری در زندگی مردم دارد و نه مردم را خوشحال می‌کند؟ اصلاً بعضی‌ها به جای باران که باران رحمت باشد، باران ممانعت از دست و زبانشان می‌بارد. اینها چه خاصیتی دارد؟ صبح تا شب همه چیز اشکال دارد و حرام است.
قرآن می‌فرماید: قل من حرم زینه الله التی اخرج لعباده و الطیبات من الرزق ، می‌گوید این همه چیز حلال برای شما درست کردیم، این همه طیبات و زینت، چرا صبح تا شب همه را حرام می‌کنید؟ هر چیزی را که حرام بوده، خدا گفته و مردم هم خودشان بلد هستند. دیگر ما اینقدر نباید مردم را آزار بدهیم، ما باید به مردم کمک کنیم. مردم ما هم متدین هستند و می‌دانند هنگام عزاداری و در ماه شادی باید چه کار کنند. بدون اینکه ما بگوییم، مردم چه تجلیلی از اربعین امام حسین(ع) کردند، چه تجلیلی از امام هشتم(ع) و پیامبر(ص) و امام مجتبی(ع) کردند و در این ماه هم می‌بینید با شادی‌شان چه تجلیلی از پیغمبر و امام صادق(ع) می‌کنند. مردم اینها را بلدند، ما باید به مردم کمک کنیم و دست به دست هم بدهیم و مشکلات زندگی مردم را حل بکنیم. این مشکلات قابل حل است و همه اگر تلاش بکنیم، این کار شدنی است.
الحمدالله دیروز در قیمت نفت هم تحول مثبتی را شاهد بودیم. البته خیلی تلاش شد، ماه‌هاست دارد تلاش می‌شود و با کشورها و مسئولین مختلف صحبت شده است. توطئه بزرگی دو سال پیش علیه ما طراحی کردند، بعد خودشان گرفتار شدند. فکر می‌کردند با این توطئه ما را دچار مشکل می‌کنند. البته همه دچار مشکل شدند، ما هم مشکل پیدا کردیم، اما مشکل ما از همه کمتر بود. فقط این جمله در ذهن شریف‌تان و در تاریخ ایران بماند، نه برای دولت یازدهم، در تاریخ ایران بماند: در طول تاریخ ایران هیچ وقت قیمت نفت در عرض چند ماه به یک سوم و یک چهارم تقلیل پیدا نکرد. در تاریخ ایران قیمت نفت کم و زیاد شده ، ولی این‌گونه نبوده که در ظرف چند ماه به یک سوم یا یک چهارم کاهش پیدا کند و از 120 دلار به 30 دلار برسد. این بی‌سابقه بود.این وضعیت همه کشورهای نفت‌خیز و تولید کنندگان نفت را دچار مشکل کرد، حتی پولدارترین آنها که عربستان سعودی است و روزانه 5/10میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و جمعیتش نیز از ما بسیار کمتر است، با مشکل مواجه شد. در عین حال در سالی که گذشت عربستان نزدیک به 100 میلیارد دلار از ذخایرش برای اداره کشور برداشت کرده است. اما ما چه کردیم؟ ما در همین دوره زمانی مقدار زیادی ارز به ذخایرمان اضافه کردیم. هم پارسال و هم امسال 20 درصد درآمد نفتی را در صندوق توسعه ذخیره کردیم و در بودجه سال دیگر هم همین طور عمل می‌کنیم.
هیچ کشوری نتوانسته این کار را بکند. تمام کشورهای تولیدکننده نفت به خاطر کاهش قیمت نفت، از ذخایر گذشته‌شان استفاده کردند، فقط در ایران برای اولین بار در تاریخ این کشور با وجود کاهش قیمت نفت، ما پولی را هم به صندوق ریختیم؛ هم پارسال، هم امسال و هم سال آینده می‌ریزیم. این قدرت ملت و دولت ماست. هیچ وقت هم اینها در برخی روزنامه‌ها‌ و رادیو و تلویزیون گفته نمی‌شود. هیچ وقت در رادیو و تلویزیون گفته نمی‌شود که همه کشورهای تولیدکنند، از ذخایرشان برداشت کردند و ما تنها کشوری هستیم که پول به ذخایرمان ریختیم و کشور را با سختی اداره کردیم. ان‌شاء‌الله خداوند راه گشایش را برای ما فراهم می‌کند.
فان مع العسر یسرا، ان مع العسر یسرا ، ان‌شاءالله با همه عسرها، یسر و پیشرفت خواهد بود و خداوند توفیق بیشتری به مردم ما برای خدمت به کشور عزیزمان ایران مقتدر می‌دهد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92352
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.