سخنرانی در مراسم افتتاح طرح های صنعتی و عمرانی استان کردستان

ابراز خوشحالی از سفر به استان کردستان/اظهار خرسندی از ایجاد اشتغال برای جوانان/کردهای هیئت دولت/بی انصافی بودن دیدن و لحاظ فاصله بین کرد و بلوچ و ترکمن و ترک و .../برگزاری مراسم عید کردها در خیابان ها در مجامع عمومی/افتتاح 21 پروژه و شروع چهار پروژه در استان کردستان/ایران نزل و خانه همه اقوام ایرانی/افزودن 5/9 میلیونتن به تولید پتروشیمی/ظرفیت کشور در تولید پتروشیمی/شکوفایی کشور/ایجاد اشتغال توسعه تولید/استمرار از قوه قضائیه/پرهیز از مچ گیری ولزوم دستگیری از مردم/انتخابات شورا ها و ریاست جمهوری/انتظار برای رأی دادن به مشابه انتظار برای ادای نماز

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در آغازین روزهای سال جدید، سال 1396، ایام لبخند طبیعت به همه ما و روزهای رحمت آسمان الهی برهمه مردم بزرگوار ایران من و هیئت دولت موفق شدیم به شهر سنندج استان کردستان میهمان شما مردم باشیم؛ همچنین برخی از وزرای ما به شهرهای مختلف استان تشریف برده بودند. و خوشحالیم از اینکه می‌بینیم طرح‌هایی در طول این چند سال تلاش به ثمر نشسته و دارد افتتاح می‌شود و آغاز به کار می‌کند.
نمی‌دانید چقدر خوشحال کننده است برای آدم که ببیند زمینی آباد باشد، کنار جاده‌ای یک مرکز تولیدی به وجود آمده، مردم مشغول رفت و آمد هستند، مردم همان مناطق شغل پیدا می‌کنند و مشغول کار می‌شوند. جوانی که در پتروشیمی و جوان دیگری که در لاستیک بارز با من صحبت می‌کرد، گفت من آمدم اینجا مشغول به کار شدم، از حقوقش پرسیدم، از ساعت کارش پرسیدم که چه ساعتی می‌روی و چه ساعتی بر می‌گردی، از خانه‌ای که همین اطراف اجاره کرده بود، پرسیدم ماهی چند اجاره می‌دهی؟ بعد به او گفتم حالا دیگر زندگی‌ات طوری هست که بتوانی ازدواج کنی؟ گفت بله، الان می‌توانم ازدواج کنم. همین برای من عیدی بود که جوان برومندکُردی مشغول به کار شده و شغل پیدا کرده و از شغل و حقوق خود به طور نسبی راضی است، خانه کوچکی را اجاره کرده و امروز می‌تواند تشکیل خانواده بدهد. این خیلی مهم است.
همه دست به دست هم دهیم و تلاش کنیم تا بتوانیم جوان‌هایمان را مشغول به کار کنیم. به نظر من مهم است در کارخانه لاستیک بارز، لاستیکی تولید می‌کنیم که اتومبیل ما نیاز به لاستیک خارجی ندارد و حتی می‌توانیم به کشورهای دیگر صادر کنیم و این در جایگاه خود بسیار مهم است و اهمیت دارد.
آن طور که الان در همین جمع ما از هیئت دولت، دو کُرد و یک نفر پنجاه درصد کرد داریم؛ آقای زنگنه و آقای امیری کرد هستند، آقای رحمانی فضلی هم پنجاه درصد کرد هستند. خوشحالیم که از عزیزان کردمان در مقامات مختلف، در مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان، در دولت و همه جا حضور دارند و فعال هستند. اگر کسی بخواهد در ذهن خود فاصله‌ای بین کُرد، فارس، ترک، ترکمن، بلوچ، عرب، لر و تمام اقوام و عزیزانی که در سراسر کشور زندگی می‌کنند ببیند، فکر می-کنم باید خیلی بی انصافی کند که چنین فاصله‌ای را ببیند. همه مردم ما مردم این سرزمین هستند. همه را باید دوست داشته باشیم. همة اینها خادم این سرزمین‌اند. همه در پیشگاه خداوند عبادت می‌کنند. نوروز که می‌شود همه در خیابان حضور دارند.
ما معمولاً نوروز را در خانه و امامزاده و سر سفره شروع می‌کنیم. آقای استاندار می‌گفت مردم کرد معمولاً در خیابان‌ها و مجامع عمومی نوروز را شروع می‌کنند. البته امسال نوروز اول فروردین نبود، سی ام اسفند بود که عید گرفتیم، چون سال کبیسه بود. به هر حال، وقتی دوشنبه بعد از ظهر عید می‌گیریم همة مردم ما خوشحال هستند، همه یک روز شاد را لمس می‌کنند و وقتی ظهر می‌شود همه به نماز می‌ایستیم و در پیشگاه خداوند به سجده می‌افتیم.
وقتی صنعتی در کردستان یا هر کجای ایران فعال می‌شود همه مردم ایران خوشحال می‌شوند. این 21 پروژه‌ای را که الان در اینجا به دست وزرا و مسئولین مختلف افتتاح کردیم و چهار پروژه هم شروع به کار کرد، به ارزش بیش از 2700 میلیارد تومان، کار بزرگی است که همه ما را خوشحال می‌کند، تمام مردم ایران خوشحال می‌شوند. اگر در جنوب ایران و در شرق ایران هم طرحی افتتاح شود مردم اینجا خوشحال می-شوند چه فرق می‌کند، همه ما در یک خانه هستیم، حال یکی طبقه بالاست و یکی طبقه پایین و دیگری در حیاط است. یکی در اتاق سمت راست و دیگری در اتاق سمت چپ. ما همه در یک خانه هستیم. ایران منزل، خانه و وطن همه ماست.
بسیار خوشحالیم که امروز شاهد افتتاح طرح‌ها و پروژه‌ها هستیم و می‌بینیم که کشور ما در مسیر پیشرفت قرار گرفته است. آقای مهندس زنگنه از پتروشیمی اینجا به عنوان بزرگ‌ترین پتروشیمی و بزرگ‌ترین پروژه صنعتی استان کردستان یاد کردند. از مجموعة پروژه‌های پتروشیمی در غرب کشور در کردستان مهاباد، کرمانشاه، ایلام و لرستان نام بردند و اینکه در مجموع 5/9 میلیون تن به تولید و ظرفیت ما در پتروشیمی افزوده شد و این جای خوشحالی برای همه ماست. 5/5 میلیارد دلار ارزش این تولید است؛ چه در داخل مصرف کنیم و چه صادر کنیم؛ کار بسیار مهمی است.
این کشور ظرفیت دارد که در تولید پتروشیمی به چهل میلیارد برسد، ظرفیت و توان خوبی داریم. این همه مهندس دانشمند، عالم، کارگر و این همه مخلص در این کشور هستند و این زمینه‌هایی که امروز برای فعالیت وجود دارد. هر روز به هر استانی که می‌رویم بیست، سی، چهل پروژه افتتاح می‌شود؛ این غیر از افتتاح‌هایی است که در دهة فجر سال گذشته و در مقاطعی دیگر انجام گرفته. این به معنای شکوفایی کشور است و همه ما برای شکوفایی کشور باید تلاش کنیم.
اگر می‌خواهیم اشتغال برای جوان‌ها درست شود باید تولید توسعه پیدا کند. اگر می‌خواهیم اشتغال برای جوان‌ها درست شود باید سرمایه به کف زمین بیاید و اگر سرمایه باید به بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و هرکجا بیاید، باید همبستگی، وحدت و امنیت ما بیشتر شود و باید قوة قضائیه و نیروهای امنیتی با ما همکاری بیشتر کنند. اگر می‌خواهیم سرمایه و تولید بیاید همه باید کمک کنیم. ما بیاییم تلاش و التماس کنیم و آقایی را بیاوریم و بگوییم بیا در اینجا سرمایه گذاری کن، یک دفعه سر یک چیز جزئی یک دفعه آقایی هم هوس کند این طرف را احضار کند؛ این‌گونه که نمی‌شود کار کرد. همه باید کمک کنیم.
قوة قضائیه امسال باید به میدان بیاید و آخر سال به مردم آمار دهد و بگوید که بیست مورد وجود داشت که یک راهش این بود که در آن کارخانه را ببندم، یک راهش این بود طرف را دستگیر کنم، ولی من راه سوم را پیدا کردم، نه در کارخانه را بستم و نه طرف را دستگیر کردم، به جای اینکه او را احضار کنم، بازپرس خودم را به کارخانه فرستادم، رفت با او صحبت کرد، مشکل را با او حل و فصل کرد و آن گرفتاری همان جا حل و فصل شد. آدم دست آن بازپرس را می‌بوسد. همه به هم کمک کنیم، همه همدیگر را یاری کنیم.
برای چیزهای جزئی برای مردم مزاحمت درست نکنیم. بگوییم این مردم، مردم خوبی هستند و همه ایران و اسلام را دوست دارند. همه انقلابشان را دوست دارند، همه قانون اساسی را قبول دارند و همه رهبری را دوست دارند.
کسی در جایی خطای کوچکی کرده به او تذکر دهیم، ذکر فان الذکری تنفع المؤمنین ، تذکر بدهیم، بگوییم، خواهش و بیان کنیم. دستگیر کردن و بردن به زندان برای آخر آخر است. وقتی همه راه‌ها را رفتیم و نشد، آن وقت باید دنبال آن برویم. دست همدیگر را بگیریم. سال ما سال مچ گیری نباشد بلکه سال دستگیری باشد. دست همدیگر را بگیریم، به هم کمک کنیم و همدیگر را یاری کنیم.
خودمان را آماده کنیم برای یک انتخابات بسیار بزرگ، برای روز انتخابات بزرگ، در دو انتخاباتی که برای شوراها و ریاست جمهوری است کاری کنیم که همه دنیا را به اعجاب واداریم وقتی صف‌های طولانی ما را می‌بینند، همان طور که در نماز مستحب است انسان قبل از اذان به مسجد برود و در صف بنشیند، انتظار نماز غیر از نماز است. خود نماز که عبادت و ستون دین است. انتظار نماز هم ثواب دارد، اینکه آدم دو دقیقه پنج دقیقه قبل از اذان برود، مدام منتظر است، مثل وقتی که زمین شما خشک و تشنه است و سال ها خشکسالی است، مدام به آسمان نگاه می‌کنی و در انتظار بارش هستی، اینجا هم در مسجد رحمت خداست؛ در انتظار بارش، چند دقیقه زودتر برویم منتظر نماز بمانیم، نه نماز منتظر ما بماند؛ صف نماز تشکیل شود و ما بیرون هستیم و تازه وضو گرفته‌ایم، از آن آخر می‌آییم مدام هم می‌گوییم یا الله یا الله، خب پنج دقیقه زودتر بیا، همه ملت را در رکوع نگه داشته‌ای.
می‌شود زودتر آمد و در انتظار نماز ماند، این مستحب است. در انتخابات همه ما به انتظار رأی برویم. آن ساعتی که در حوزة اخذ رأی، مسجد یا مدرسه، باز خواهد شد پنج دقیقه، یک ربع، نیم ساعت زودتر برویم در صف رأی بایستیم، شبیه انتظار برای نماز است، چون این هم عبادت و انجام یک وظیفه بزرگ الهی است.
ان شاء الله خداوند امسال به ما برای آبادانی، سربلندی، وحدت، رونق اقتصادی، تولید ملی، جذب سرمایه و اشتغال جوان‌ها توفیق بدهد و ان‌شاءالله همة ما بتوانیم کاری کنیم که در پیشگاه ملت و خدایمان سرافراز باشیم.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92506
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.