شناسه خبر: 112694

چهارشنبه 22 شهریور 1396 10:52

در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها گزارش عملکرد وزارت علوم منتشر می‌شود

از ارتقای شاخص‌های رشد علمی تا محدود کردن دخالت‌های نهادهای بیرونی

مجموعه گزارش‌های ارزیابی اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم باهدف ارایه‌ی تصویری کلی از وضعیت مدیریت امور و سطح تدبیر در دستگاه‌های اجرایی در چهار سال فعالیت دولت یازدهم تهیه ‌شده است.

گزارش بررسی عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که از دو بخش «دستاوردهای این وزارتخانه در دولت یازدهم» و «برنامه پیشنهادی برای دولت دوازدهم» تشکیل شده‌است، برای اولین‌بار و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید منتشر می‌شود.

«ارتقای چشمگیر شاخص‌های رشد علمی و توسعه فناوری در حوزه پژوهش»، «دستیابی به جایگاه اول علم و فناوری در سطح جهان اسلام و احراز جایگاه برجسته علمی و الهام‌بخش در جهان»، «توسعه فضاهای آموزشی/کمک آموزشی و بنیادهای خیرین آموزش عالی»، «ارتقای کیفیت آموزش عالی، اعتبار علمی رشته‌ها و مدارک دانشگاهی»، «حمایت از جذب دانشجو از کشورهای همسایه و منطقه با حفظ کیفیت دانشگاه» و «محدودکردن دخالت‌های نهادهای بیرونی در جهت برقراری و حفظ سلامت فضای آزاداندیشی و پرسشگری در دانشگاه» از جمله دستاوردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم است.

در بخش برنامه پیشنهادی برای دولت دوازدهم به موضوعاتی هم‌چون «بازسازماندهی لایه سیاستگذار، هماهنگ‌کننده و تنظیم‌گر در نظام علم و فناوری»، «تقویت استقلال دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری»، «بهبود محتوا و ابزارهای آموزشی»، «بهسازی ساختار نظام آموزشی- پژوهشی»، «بهبود مدیریت منابع مالی دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی»، «ارتقای نظام پذیرش دانشجویان و حمایت از آنان» و... پرداخته شده‌است.

این گزارش بر اساس تحلیل گزارش‌های رسمی عملکرد دستگاه‌های اجرایی، برنامه‌ها و اولویت‌های راهبردی دولت یازدهم، برنامه‌های ارایه‌شده توسط وزرا و مدیران دستگاه‌ها به مجلس و رئیسجمهور، گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و منابع رسانه‌ای و سایر مطالعاتی که درباره چالشها، اولویتها و راهبردهای دستگاهها انجام ‌شده‌اند تهیه ‌شده است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل گزارش از لینک دانلود زیر استفاده کنید.