شناسه خبر: 113216

شنبه 9 شهریور 1398 12:19

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منتشر کرد:

اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم - بنیاد شهید و امور ایثارگران

مجموعه گزارش‌های ارزیابی اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم با هدف ارائه تصویری کلی از وضعیت مدیریت امور و سطح تدبیر در دستگاه‌های اجرایی در چهار سال فعالیت دولت یازدهم تهیه شده است. در این بخش گزارش «اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم - بنیاد شهید و امور ایثارگران» منتشر می‌شود.

بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجموع با چند چالش اساسی و عمده مواجه می­باشد:

۱- کمبود منابع مالی برای عمل نمودن به وظایف قانونی؛

۲- ناکارآمدی ساختار و کمبود نیروی انسانی متخصص؛

۳- نظام نامناسب رتبه‌بندی گروه‌ها و جمعیت هدف و تحت پوشش بنیاد؛

۴- حاکمیت نگرش حامی‌گری به جای نگرش مبتنی بر توانمندسازی نسبت به جامعه هدف بنیاد؛

۵- نامناسب بودن خدمات و امکانات در نظر گرفته شده برای جمعیت ایثارگران و خانواده های ایشان؛

۶- عدم تناسب اختیارات و وظایف.

وجود این چالش­‌ها موجب اختلال در عملکرد بنیاد شده و باعث شده که بنیاد و دولت از سوی دو گروه در کشور تحت فشار قرار گیرند. گروه اول ایثارگران و خانواده‌های آنها را در بر می‌گیرد که خواستار دریافت مطالبات و حقوق قانوی خود می باشد. گروه دوم نیز جریان سیاسی مقابل تفکر اصلاح طلبی و اعتدالی بوده که می‌کوشد این معضلات را به سطح ایدئولوژیک بسط داده و ریشه‌های این معضلات در ارائه خدمات مناسب به ایثارگران و خانواده‌های آنها را عدم اعتقاد دولت یازدهم به فرهنگ ایثار و شهادت معرفی می‌نماید.

با توجه به اهمیت موضوع ایثار و شهادت در فرهنگ عمومی مردم ایران و نقش این عزیزان در امنیت ملی به ویژه در دورانی که سایه جنگ و رخدادهای تروریستی منطقه و حتی دنیا را تهدید می‌نماید، این تبلیغات منفی که بر پایه معضلات و مشکلات گروه‌ها و جمعیت تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران، انجام می‌پذیرد، می‌تواند به پایگاه اجتماعی دولت ضربه وارد نماید. به ویژه آنکه کم نیستند اصولگرایان معتدلی که به دولت علاقمند بوده و می‌توان آنها را در زمره بدنه اجتماعی حامیان دولت قلمداد نمود. لذا بنیاد شهید و امور ایثارگران باید در سطح راهبردی و کلان، به گونه­‌ای سازمان یابد که بتواند مسایل زیر را حل کند:

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.