مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منتشر کرد:

درآمدی بر دولت تنظیم‌گر

با تغییر رویکرد دولت‌ها از تصدی‌گری به تنظیم‌گری و اعمال حاکمیت ملی برای تنظیم فعالیت‌ها در عرصه‌های گوناگون، دوره‌های مستقل و رشته‌های دانشگاهی با موضوع تنظیم‌گری ایجاد شده است و نشریات جدیدی برای بحث درباره این موضوع آغاز به کار کرده اند. در همین راستا، هدف مرکز بررسی‌های استراتژیک از انتشار این مجموعه، ارائه توضیحات راهنما درباره تنظیم‌گری و تشریح تجربیات موفق، بررسی ویژگی نهادهای تنظیم‌گر بوده است.
خبر کتاب

دکتر رئیسی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری:

انتخابات ۲۸ خرداد جلوه ای از مردم سالاری دینی بود

رئیس جمهور انتخابات ۲۸ خرداد را جلوه ای از مردم سالاری دینی دانست و گفت: در حماسه ۲۸ خرداد همه مردم نقش داشتند و با انتخاب و رای خود از دولت جدید تحول خواسته اند که این تحول اجتناب ناپذیر و مستند بر سند ارزشمند و ماندگار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.
خبر عمومی
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، با تنفیذ رای ملت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.
خبر عمومی

دکتر علی ربیعی در جمع کارکنان مرکز بررسی‌های استراتژیک:

حرکت دولت‌ها بر اساس نظریه و پژوهش یک ضرورت است

یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ آخرین نشست داخلی کارکنان مرکز بررسی‌های استراتژیک در دولت دوازدهم برگزار شد. این نشست با حضور دکتر محمدرضا تاجیک اولین رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک در دولت آقای خاتمی، دکتر حسام الدین آشنا رئیس سابق، دکتر علی ربیعی رئیس فعلی مرکز، دکتر ابراهیم حاجیانی معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی مرکز، پژوهشگران و کارکنان مرکز در هشت سال گذشته برگزار شد.
خبر خانه

از کتاب‌های در دست انتشار مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری

زیست مهاجران غیرقانونی در ایران (بررسی چالش‌ها و ارائه راهکار)

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با توجه به اهمیت موضوع حضور مهاجران غیرمجاز در کشور و تبعات اقتصادی و امنیتی این موضوع با همکاری انجمن دیاران که از سال 1396 به صورت تخصصی در حوزه سیاستگذاری مهاجرت با تکیه بر مسائل مهاجران ایران در حال فعالیت است، گزارشی را تحت عنوان «زیست مهاجران غیرقانونی در ایران، بررسی چالش‌ها و ارائه راهکار» در سال جاری تهیه کرده و در دست انتشار دارد.
خبر کتاب

مجموعه کتاب‌های عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم

اقدامات شاخص دولت تدبیر و امید (۱۳۹۲-۱۴۰۰)

دولت مهم‌ترین و گسترده‌ترین قوه در میان نهاد‌های اساسی کشور به شمار می‌آید و کم و کیف ارائه خدمات آن نقش مهمی در ارتقای مشروعیت و کارآمدی نظام خواهد داشت. دولت تدبیر و امید در حساس‌ترین شرایط کشور و با هدف پاسخگویی به نیازها و دغدغه‌های ملت بزرگ ایران در طول سال‌های ۱۳۹۲ لغایت ۱۴۰۰ افتخار اداره کشور را به عهده داشت و تلاش کرد تا با بکارگیری حداکثر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملی به نیازها و مطالبات مردم ایران پاسخ دهد. آنچه در مجلدات سه‌گانه پیش‌رو آمده است بخشی از عملکردها و اقدامات مجموعه دستگاه‌های دولتی است که در این آثار عرضه شده است تا موجبات دلگرمی، شوق و امید به آینده را در آحاد شهروندان ایرانی فراهم سازد.گزارش عملکرد هشت‌ساله دولت تدبیر و امید در قالب سه جلد گزارش عملکرد به شرح زیر و یک جلد اقدامات شاخص تهیه و منتشر شده است.جلد یکم: گزارش عملکرد دستگاه‌های حوزه سلامت، فرهنگی، اجتماعی، علمی و آموزشی، علوم و فناوریجلد دوم: عملکرد دستگاه‌های حوزه سیاسی، اداری، حقوقی و دفاعیجلد سوم: گزارش عملکرد دستگاه‌های حوزه برنامه‌ریزی، اقتصادی، زیربنایی و صنعتی
خبر کتاب

از مجموعه مصاحبه‌های مدیران ارشد دولت تدبیر و امید

آنسوی دولت - جلد اول

پروژه «آنسوی دولت» در ماه‌های پایانی خدمت دولت تدبیر و امید و با تدبیر و راهنمایی رئیس‌جمهور محترم و همکاری بخش عمده‌ای از اعضاء و مدیران ارشد دولت رقم خورد و صرفنظر از برخی حواشی و مسائل پیش آمده که بصورت سازمان یافته و برای تخطئه این اقدام ملی ایجاد شد یکی از مهم‌ترین ابتکارعمل‌های دولت دوازدهم در عرصه حکمرانی و سیاستگذاری عمومی بشمار می‌آید.
خبر کتاب
مفهوم کلی دیپلماسی جهانی بهداشت شامل توصیف و تبیین شیوه‌هایی با هدف افزایش هماهنگی کشورها به منظور بهبود سلامت جهانی برای اولین بار در سال 1851 میلادی در اولین کنفرانس بهداشت کشورهای اروپایی پدید آمده است. دیپلماسی سلامت در سال‌های اخیر به عنوان سازوکار بین‌المللی دولت‌ها در مواجهه با تهدیدات سلامت جهانی به یکی از اولویت‌های اصلی جوامع در حوزه سیاست خارجی مبدل شده است و در دسته دیپلماسی‌های غیررسمی قرار می‌گیرد. در واقع دیپلماسی سلامت در دوران همه‌گیری کووید-19 به عنوان یک هنر و یک روش در راستای روابط ‌بین الملل بیش از پیش اهمیت یافته و به عنوان سازوکاری فراملی در جهت کنترل آسیب‌های جهانی سلامت، زمینه‌ای را برای کارآزمایی کشورها از جمله کشورهای در حال توسعه را فراهم کرده است. با توجه به جایگاه راهبردی و نیاز حیاتی ایران به توسعه دیپلماسی سلامت در عرصه جهانی، نیازمند همکاری و هم‌اندیشی بیش از پیش سیاستگذاران، فعالان سیاسی در حوزه روابط بین‌الملل، متخصصان در حوزه اقتصاد و مدیریت نظام سلامت به منظور تدوین الگویی کارآمد برای حضوری فعال در عرصه حل‌و فصل مسائل حیاتی نظام سلامت است تا بتوان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌‌های موجود در این حوزه بیشترین منافع را در جهت صیانت از سلامت جامعه در شرایط بحران و تحریم کسب کرد.
خبر مطالعات کرونا
هدف پژوهش حاضر، شناسایی و دسته بندی سازوکارهای پیشگیری و مبارزه با فساد اداری در ایران بر اساس فراترکیب پژوهش‌های منتشرشده در سال های 1370 تا 1396 است. با استفاده از روش فراترکیب، یافته های این پژوهش‌ها که بیانگر سازوکارهای پیشگیری و مبارزه با فساد اداری بوده‌اند در قالب فرم استخراج داده‌ها، تدوین‌شده‌اند. در مرحله بعد سازوکارهای ارائه‌شده در این پژوهش‌ها، به روش کدگذاری باز و محوری، مفهوم‌سازی و مقوله‌بندی شده‌اند. مقوله‌بندی این سازوکارها بر اساس هشت شاخص نظریه حکمرانی خوب و دو شاخص نظام ملی درستکاری انجام‌شده است. این مقوله‌ها عبارت‌اند از مشارکت، شفافیت، حکومت قانون، مسئولیت‌پذیری، توافق عمومی، عدالت و برابری، پاسخگویی، کارایی و اثربخشی، رسانه و نظارت می‌باشند که دربرگیرنده تعداد دویست و سه سازوکار پیشگیری و مبارزه با فساد هستند. درنهایت نتایج پژوهش حاضر با پژوهش‌های قبلی که سازوکارهایی درزمینه پیشگیری و مبارزه با فساد اداری ارائه داده بودند، مقایسه شده است.
خبر خانه
در نظام بین‌الملل، بازدارندگی و مصادیق دفاعی آن، یکی از مهم‌ترین موضوعات امنیت ملی کشورها محسوب می‌شود. بنابراین دولت‌ها برای تحقق ثبات و امنیت خود، مجبور به طراحی و ساخت انواع سامانه‌های دفاعی، موشک‌ها، هواپیماها، ناوهای جنگی و سایر تجهیزات پیشرفته نظامی هستند. این جستار با روش توصیفی- تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه‌ای، بررسی سایت‌های معتبر علمی مرتبط با سامانه موشکی خانواده S-300PMU-2 به دنبال پاسخ به این پرسش است که سامانه دفاع هواییS-300PMU-2 چه تاثیری بر بازدارندگی دفاعی جمهوری اسلامی ایران دارد؟ و پوشش پدافندی ایران را تا چه سطحی می‌تواند تامین کند؟ برای پاسخ این ابهام، محقق اهداف مختلفی در ابعاد تعیین مفهوم بازدارندگی بر پایه سامانه دفاع هوایی، حریم امنیتی، گستره جغرافیایی و شناسایی جنگنده‌های در تیررس سامانه مذکور را دنبال کرده است. یافته‌های تحقیق حاکی از آن است که سامانه موشکی مذکور در سطح نسبتا بالایی توان پوشش پدافندی کشور در دو سطح داخلی و منطقه‌ای و همچنین توان نبرد با هواپیماهای جنگی و موشک‌های بالستیک نسل چهارم و چهارونیم را به خوبی داراست. نتیجه کلی پژوهش بیانگر حاکی از این است که سیستم پدافندی جمهوری اسلامی ایران با وجود طی فرآیند تکاملی هنوز نیازمند ارتقاء می‌باشد. سامانه دفاع هوایی S-300PMU-2به عنوان یکی از مهمترین حلقه‌های تکامل الگوی دفاع هوایی کنونی است که می‌تواند دفع تهدیدات کشور در سطح منطقه‌ای را تامین نماید و برای ارتقاء سامانه پدافندی کشور به سطح قاره‌ای و جهانی نیازبه بکارگیری تجهیزات جدیدت در آینده همچنان وجود دارد.