یکی از پروژه‌های تحقیقاتی-سیاستی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، تدوین متن پیشنهادی قانون جامع مهاجرت جمهوری اسلامی ایران است. این پروژه با همکاری انجمن دیاران در دست اجرا است. روز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه سال ۱۴۰۰ فاز اول این پروژه توسط مجریان و با حضور دکتر ابراهیم حاجیانی، معاون اجرایی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد.
خبر عمومی

به مناسبت ارائه بیست و دومین گزارش سه ماهه اجرای برجام به مجلس شورای اسلامی

فراخوانی برای معنایابی برجام در فرجام دولت تدبیر و امید

بیست و دومین گزارش سه ماهه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توسط وزارت امورخارجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
خبر عمومی
به دلیل شرایط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور در زمان درگیری با بیماری کرونا، پیچیدگی‌های خاص بیماری ویروس کرونا و نحوه گسترش، شیوع و اوج‌گیری‌های آن، دولت دوازدهم در مدیریت کلان شرایط کشور و مدیریت بیماری با چند چالش بنیادین مواجه بوده است.در مجموع و با پرهیز از هرگونه اغراق باید گفت دولت دوازدهم توانسته در دوره تصدی حدود یکسال و نیم خود در مدیریت بیماری کرونا دستاوردهای مهمی را حاصل کند. کتاب حاضر خلاصه و اجمالی از مجموعه فعالیت‌های دولت دوازدهم در عرصه مدیریت بیماری کرونا ظرف مدت زمانی بهمن 1398 تا اسفندماه 1399 است که برای استحضار ملت شریف ایران منتشر شده است.
خبر مطالعات کرونا
مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری بنا به وظایف ذاتی خود طی 8 سال فعالیت دولت تدبیر و امید تلاش کرده تا از طریق تدوین و تهیه حجم وسیعی از مشورت‌ها، مشاوره‌ها و توصیه‌های سیاستی به اداره بهتر امور کشور و اصلاح نظام حکمرانی یاری رساند. این مرکز به عنوان اطاق فکر و اندیشکده دولت، با برخورداری از نیروهای جوان و ساختار چابک خود طی دوره زمانی 1392 تا 1400 در کثیری از حوزه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ورود داشته که اجمال آن در کتاب «گزارش‌های راهبردی و نظریه‌های مشورتی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری از سال 1392 تا 1400» ارائه شده است. امید است این تجربه به نحو مفید و مؤثری در اختیار مدیران ارشد کشور در آینده قرار گیرد.
خبر کتاب
مرکز تحقیقات مدل‌سازی در سلامت پژوهشکده آینده‌پژوهی در سلامت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمان با هدف برآورد تعداد مبتلایان به کرونا در کشور، پرسشنامه‌ای را طراحی کرده است.
خبر عمومی

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منتشر کرد:

گزارش راهبردی «قنات برای پایداری سرزمینی و اشتغال روستایی»

گزارش راهبردی «قنات برای پایداری سرزمینی و اشتغال روستایی» در سال ۱۳۹۵ توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری تهیه و تدوین شده است که هم اکنون برای اولین بار منتشر می‌شود.
خبر عمومی
کتاب «بررسی جامعه‌شناختی علل ناکارآمدی سیاست‌ها و برنامه های ضد فساد در ایران بعد از انقلاب» به سفارش مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهور توسط زین‌العابدین افشار به رشته تحریر در آمده است.
کتاب

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منتشر کرد:

ترجمه کتاب «اقتصاد نهادی آب(تحلیل مقایسه‌ای پیرامون نهادها و عملکرد کشورها)»

کتاب «اقتصاد نهادی آب(تحلیل مقایسه‌ای پیرامون نهادها و عملکرد کشورها)»(The institutional economics of water: a cross-country analysis of institutions and performance) نوشته ماریا سالس (استاد اقتصاد نهادی، مؤسسه مدیریت آب بین‌المللی، کلومبو، سریلانکا) و آریل دینر (اقتصاددان دپارتمان کشاورزی و توسعه روستایی بانک جهانی) در سال ۲۰۰۴ میلادی است که توسط امید صالحی و جواد عرب‌یارمحمدی ترجمه و توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در بهار ۱۴۰۰ منتشر شده است.
کتاب