مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منتشر کرد:

پیش‌نویس سند موسیقی در جمهوری اسلامی ایران و اسناد پشتیبان

در سال ۱۳۹۳، شورای عالی انقلاب فرهنگی متنی تحت عنوان «اصول و سیاست‌های موسیقی در کشور» تدوین کرده بود که طی نامه شماره ۳۶۴۶۲ مورخ دهم تیرماه ۱۳۹۳ رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور برای بررسی به مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری ارجاع شد. متعاقب این نامه و به دلیل اهمیت این سند و تأثیرگذاری چنین اسنادی بر وضعیت فرهنگ و هنر کشور و تأکید دولت یازدهم بر مشارکت نخبگان هر حوزه در سیاستگذاری‌ها، این مرکز در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ نشستی تخصصی با حضور نخبگان و دست‌اندرکاران حوزه موسیقی برگزار کرد و نظر ایشان را درباره سند مذکور جویا شد.
کتاب
بررسی مساله‌ی پسماند استان‌های ساحلی شمالی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از سال 1394 و با ارزیابی لایحه مربوط به ساماندهی پسماند استان‌های ساحلی شمالی آغاز شد، در سال 98 بار دیگر در دستور کار مرکز قرار گرفت.گزارش حاضر بخش دوم گزارشی با موضوع «آسیب‌شناسی و ارائه‌ی راهکارهای سیاستی کلان» است که بر مبنای آن گزارش، دست به طراحی مدل سیاستی با عنوان «مپ روستا» زده شده است.
خبر عمومی
پس از گذشت چهار دهه از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، اکنون بر همه مدیران ارشد و آحاد شهروندان روشن شده که یکی از مهم‌ترین گرفتاری‌های مدیریتی و راهبردی کشور، روزمرگی و عدم تدوین تجارب و مکتوب کردن مستندات سیاستی بوده و هست.
خبر عمومی
تاریخ شفاهی (Oral History) یکی از شیوه‌های پژوهش در تاریخ است که به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیده‌ها، شنیده‌ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجراها می‌پردازد.
خبر عمومی
تاریخ شفاهی یکی از شیوه‌ها و روش‌های جدید پژوهش در تاریخ است که به شرح شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاه‌ها، شنیده‌ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان مرتبط می‌پردازد. در دهه‌های اخیر تاریخ شفاهی به‌عنوان مبحثی جدی در محافل پژوهشی کشور موردتوجه قرار گرفته و در سازمان‌ها و مراکز زیادی به‌عنوان شیوه و روش تحقیق در حوزه تاریخ معاصر استفاده شده است.
خبر عمومی
پایان یک دولت، مبنای آغاز پژوهش‌های تاریخی برای فهم چیستی و چگونگی شرایطی است که اکنون با آن مواجه هستیم، اینکه بدانیم چه روی‌داده مهم‌ترین عنصر برای آن است که بدانیم چگونه رخ داده است. سیاستگذاری برای آن‌ها که «در رأس آن بودن» را تجربه کرده‌اند، نوعی اندیشه‌ورزی واقع‌گرایانه و عملی است، اینکه در هر برهه، با توجه به شرایط تاریخی موجود چه تصمیمی می‌تواند بهترین تصمیم باشد بخش شناخته شده و مهم این اندیشه‌ورزی است اما بخش دیگر آن که معمولاً پنهان است در مورد ِپیامدها و تجربه‌هایی است که به دست آمده است.
خبر عمومی
تاریخ شفاهی ثبت و ضبط روایت‌های تاریخی از زبان کنشگران عرصه‌های مختلفی است که در یک رویداد تاریخی حضور داشته‌اند. فعالیت در این رشته در ایران بیشتر با ثبت و ضبط رویدادهای انقلاب اسلامی و سپس دفاع مقدس مطرح شد و در حال حاضر دایره‌ای گسترده‌تر از این را نیز در بر می‌گیرد.
خبر عمومی
طرح «بازنشستگی پیش‌ازموعد»، در ۲۷ آبان ماه 1399 در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. دلایل توجیهی برای ارائه این طرح کمک به بازار کار و اشتغال جوانان و کاهش هزینه‌های جاری دستگاه‌ها عنوان شده بود. بر اساس طرح جدید، برای ایجاد زمینه بازنشستگی پیش‌ازموعد کارکنان دولتی، آقایان با ۲۵ سال و بانوان با ۲۰ سال سابقه کار می‌توانستند بازنشسته شوند. البته، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با کلیات این طرح مخالفت کردند، اما نظر به اینکه ارائه چنین طرح‌ها و قوانینی در طول حیات صندوق‌های بازنشستگی کشور سابقه‌ای طولانی دارد، موسسه پژوهش تامین اجتماعی اقدام به تهیه گزارش پیش‌رو تحت عنوان «پیامدها و ابعاد بازنشستگی پیش‌ازموعد بر اقتصاد و صندوق‌های بازنشستگی» کرد تا ابعاد مختلف این طرح سنجیده شود.
خبر عمومی