توصیه‌هایی برای کنشگری فعال حوزه سیاستی: سیاست خارجی، علم، فناوری و نوآوری

گزارش نشست حکمرانی جهانی فضای مجازی

با توجه به پیچیدگی‌های ناشی از انقلاب دیجیتال و تأثیر این تغییرات در مناسبات سیاستگذاری داخلی و بین‌المللی و از سوی دیگر فقدان راهبرد در زمینه حکمرانی سایبری کشور، این ضرورت وجود دارد تا سلسله جلساتی در زمینه حکمرانی فضای دیجیتال برگزار شود و این مباحث مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.به این منظور مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری در دومین نشست با محوریت موضوع «حکمرانی جهانی فضای مجازی» در تاریخ 3 شهریور 1399 میزبان جناب آقای دکتر سید مجتبی امامی استادیار دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و استاد هادی محترم هسته خط‌مشی فضای مجازی مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام بود.این جلسه با حضور متخصصان حوزه حکمرانی سایبری و حکمرانی فضای مجازی و پژوهشگاه‌ها و اندیشکده‌های مختلف ازجمله «پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات»، «پژوهشکده سیاستگذاری و اندیشکده حکمرانی شریف»، «مرکز ملی فضای مجازی»، «مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت»، «مرکز همکاری‌ها و مطالعات راهبردی بین‌المللی وزارت ارتباطات» و «وزارت امور خارجه» برگزار شده است.
خبر رویدادهای مركز
با توجه به پیچیدگی‌های ناشی از انقلاب دیجیتال و تأثیر این تغییرات در مناسبات سیاستگذاری داخلی و بین‌المللی و از سوی دیگر فقدان راهبرد در زمینه حکمرانی سایبری کشور، این ضرورت وجود دارد تا سلسله جلساتی در این زمینه برگزار شود و این مباحث مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.به این منظور مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری در اولین نشست با محوریت موضوع «حکمرانی سایبری و راهبرد جمهوری اسلامی ایران» در تاریخ 21 تیر 1399 میزبان متخصصان حوزه حکمرانی سایبری و حکمرانی فضای مجازی از پژوهشگاه‌ها و اندیشکده‌های مختلف بود تا چالش‌های حوزه حکمرانی سایبری و راهبردهای پیشنهادی در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
رویداد رویدادهای مركز

گزارشی از نشست آمریکا در گذار:

قدرت هژمونیک آمریکا دچار چالش جدی شده است

هجدهمین برنامه از سلسله پیش رویدادهای همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحولات آینده» با عنوان «آمریکا در گذار؛ چشم اندازهای سیاست خارجی ایران» به میزبانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و با همکاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه جامع امام حسین (ع) ، با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران و اصحاب رسانه برگزار شد.
خبر گزارش نشست
اتاق‌های فکر یک نهاد غیر رسمی جهت تاثیرگذاری بر تصمیم‌سازی‌های سیاسی و اجتماعی در ایالات متحده امریکا است. الکساندر ونت در کتاب اخیر خود ذهن کوانتومی و علوم اجتماعی که توسط سرکار خانم دکتر الهام حیدری ترجمه شده است، نحوه تفکر در چارچوب کوانتوم و نگرش از دریچه علم فیزیک کوانتوم به علوم اجتماعی را تبیین کرده است. مرکز بررسی‌های استراتژیک در نشست گفتگوی راهبردی با عنوان «بررسی تأثیر اتاق‌های فکر بر فرایند تصمیم‌سازی سیاسی در ایالات متحده آمریکا» میزبان سرکار خانم دکتر الهام حیدری بود. در این نشست نحوه تاثیرگذاری اتاق‌های فکر در اذهان عاملان تصمیم‌سازی در سیاست خارجی امریکا بر اساس نظریه ذهن کوانتومی بررسی شد. نشست مذکور روز چهارشنبه 22 مرداد 1399 برگزار شد.
رویداد رویدادهای مركز
گفتگوی راهبردی «تحولات خانواده در جوامع غربی» با سخنرانی دکتر علی جنادله (عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی) روز سه‌شنبه مورخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد.
رویداد رویدادهای مركز

دکتر حسام‌الدین آشنا در مراسم رونمایی از مستند سازمان هنری-رسانه‌ای اوج مطرح کرد:

شکل‌گیری مکتب مستندسازی سیاستی

مراسم رونمایی و اکران آنلاین مستند ۸ قسمتی «میوه‌ها روی درخت مانده‌اند» به کارگردانی علی خسروی و تهیه‌شده در سازمان هنری-رسانه‌ای اوج، روز سه‌شنبه مورخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ در تالار تدبیر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد و دکتر حسام‌الدین آشنا در ابتدای مراسم درباره مستندهای سیاستی مطالبی ارائه کرد.
رویداد رویدادهای مركز
سرزمین مکّران در گستره‌ای وسیع از شرق هرمزگان تا جنوب شرقی سیستان و بلوچستان دربرگیرنده سواحل و پس‌کرانه منطقه‌ای است که در جریان بازدید مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) از منطقه جاسک و دستور ایشان به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم نگاه استراتژیک به پهنه ساحلی مکّران، ستاد توسعه سواحل مکرّان با محوریت نیروهای مسلح و وزارت دفاع آغاز به کار نمود. از آنجائی که پیشرفت پهنه وسیع مکّران، نیازمند عزم جدی بین همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه بود با پیگیری صورت گرفته، هیأت محترم دولت در مورخ 1398.4.30، ایجاد شورای توسعه سواحل مکّران به تصویب رسید. این شورا به ریاست معاون اول محترم رئیس‌جمهور و برخی از وزرا و سایر مسئولین سازمان‌های مربوطه تشکیل گردید. دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران طی ماه‌های اخیر به وزارت راه و شهرسازی محول گردید و آقای مهندس اسلامی- وزیر محترم راه و شهرسازی- به‌عنوان رئیس دبیرخانه مکّران منصوب گردید که طی مدت‌زمان کوتاه، به دلیل توانمندی و آشنایی قبلی آقای مهندس اسلامی به این حوزه، انسجام‌یابی خوبی در این خصوص صورت گرفته که بیانگر آینده‌ای روشن در پیشرفت و توسعه‌این منطقه خواهد بود. این مرکز در تاریخ 1399.4.11 سومین نشست تخصصی با موضوع؛ بررسی مکانیسم‌های پیشبرد پروژه‌های مکران در شرایط تحریم و کمبود منابع مالی دولت، را با حضور نمایندگان همه دستگاه‌های عضو، دبیرخانه شورا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه مکران و برخی از معتمدین محلی برگزار نمود.
خبر گزارش نشست
مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در راستای برگزاری نشست‌هایی تخصصی درباره مسائل اساسی توسعه و امنیت ملی ج. ا. ایران، نشستی با عنوان «بازارزیابی موضع چین در مقابل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران؛ با محوریت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و تحرکات اخیر در شورای حکام در زمینه هسته‌ای» را در تاریخ 21 تیرماه 1399 برگزار کرد.
خبر گزارش نشست