بودجه نظامی بایدن

برخی کارشناسان سئوالاتی را درباره بودجه نظامی آمریکا مطرح کرده اند که پاسخ و نحوه رسیدگی بایدن به این آنها بر امنیت ملی آمریکا، کسری بودجه فدرال و میراث او تأثیر خواهد داشت.

  • یکشنبه 9 بهمن 1401 10:10

بررسی ابعاد موضوع کار کودکان در فضای مجازی در مرکز بررسی‌های استراتژیک

نشست «بررسی ابعاد موضوع کار کودکان در فضای مجازی» با حضور مقامات، کارشناسان و کنشگران حوزه آسیب‌های اجتماعی و اصحاب رسانه در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

  • چهارشنبه 5 بهمن 1401 13:15

بررسی چالش‌های صنعت زغال سنگ کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک

نشست بررسی چالش‌های صنعت زغال سنگ کشور با حضور کارشناسان و صاحبان این صنعت در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

  • سه شنبه 4 بهمن 1401 09:00

آسیب‌شناسی سیاستگذاری در حوزه اعتیاد جوانان در مرکز بررسی‌های استراتژیک

نشست تخصصی آسیب‌شناسی سیاستگذاری در حوزه اعتیاد جوانان بعدازظهر سه‌شنبه 4 بهمن ماه جاری با حضور کارشناسان حوزه آسیب‌های اجتماعی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

  • سه شنبه 4 بهمن 1401 16:49

برگزاری نشست تحلیل نظام بانکی و تورم در مرکز بررسی‌های استراتژیک

نشست تحلیل نظام بانکی و تورم روز دوشنبه 3 بهمن ماه سال جاری با حضور کارشناسان اقتصادی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

  • سه شنبه 4 بهمن 1401 08:25
هدف از انجام این پژوهش شناسایی و احصای خلأهای سیاستی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. روش پژوهش کیفی از نوع فراترکیب و جامعه تحقیق پژوهش‌های انجام شده در طول یک دهه از سال 1390 تا 1400 است. بر این اساس 40 مقاله به طور هدفمند انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها فیش‌برداری کیفی است که همزمان با فرایند جمع‌آوری اطلاعات، یافته‌های حاصله دسته‌بندی، کدگذاری و تجزیه و تحلیل شدند. یافته‌ها حاکی از آن است که ظرفیت‌های مغفول احصاشده در چهار دسته سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی طبقه‌بندی شدند. ظرفیت مغفول سیاسی به باورمند نبودن سیاست‌گذاران به پدیده تحول، استفاده نکردن بهینه از ظرفیت نهادهای فراقوه‌ای، ضعف نگاه آینده‌گرایانه، ضعف پاسخگویی و تعهد به اجرا مربوط است. ظرفیت‌های مغفول اجتماعی معطوف به ضعف فرایند گفتمان‌سازی، توافق جمعی، تعاملات اثربخش درون‌دستگاهی و برون‌دستگاهی بوده و ظرفیت‌های مغفول فرهنگی دربرگیرنده ضعف پاسداشت فرهنگ ملی، تکثر و تعامل فرهنگی، ضعف سواد فرهنگی و در نهایت، ظرفیت‌های مغفول آموزشی بر کم‌توجهی به آموزش همه‌جانبه و پایدار و کم‌توجهی به نقش فرد در هویت‌سازی متمرکز است.از آنجا که آشنایی سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان با ظرفیت‌های مغفول سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بسیار مؤثر است؛ بنابراین اتخاذ رویکرد جامع و یکپارچه، فاصله گرفتن از نگاه جزئی به ابعاد مختلف تربیت، برخورد متوازن و همه‌جانبه با همه ابعاد حوزه‌های مغفول لازم و ضروری است.
خبر فصل نامه

در نشست بررسی نقش بانوان در جمهوری اسلامی با تاکید بر تصویر ملی و جهانی تاکید شد؛

اهمیت همگرایی داخلی برای مقابله با هجمه‌های خارجی علیه زن ایرانی/ لزوم ارایه تصویر واقعی زن ایرانی به جهانیان

همزمان با سالروز میلاد بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا(س)، نخستین نشست بررسی جایگاه و نقش بانوان در جمهوری اسلامی با تاکید بر تصویر ملی و جهانی، صبح روز پنجشنبه 22 دی ماه جاری به همت مجمع جهانی صلح اسلامی و با مشارکت مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، با حضور چهره‌های برجسته جامعه زنان کشور در محل این مرکز برگزار شد.
خبر گزارش نشست

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک در نشست مجمع پژوهشکده‌های اقتصادی کشور:

درصدد ارتقای تصمیم‌سازی‌ها با محوریت عدالت و بر بستر پژوهش هستیم

نشست مجمع پژوهشکده‌های اقتصادی کشور با هدف تقویت هماهنگی‌‌ها میان مراکز پژوهشی نهاد‌های حاکمیتی با حضور رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و کارشناسان برجسته اقتصادی کشور در محل این مرکز برگزار شد.
خبر خانه

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی بیشتر

بی‌­ثباتی و ناآرامی در هر کشوری بر سیستم غذایی آن کشور تاثیرگذار است. وقتی یک کشور دچار بی‌ثباتی، ناآرامی، تروریسم و خشونت شد، تولید و توزیع مواد غذایی با چالش مواجه می‌­شود. وقتی فرآیند تولید غذا با اخلال مواجه شد از یک سو بعد فراهمی امنیت غذایی تضعیف و از سوی دیگر وابستگی به خارج از مرزها تشدید می­‌شود.
خبر شمس
طرح «خط لوله ترانس خزر» که از آن تحت عنوان «خط لوله ماورای خزر» نیز یاد می‌شود، اساساً شامل دو مسیر نفتی و گازی است. مسیر نفتی قرار است نفت بندر آکتائو قزاقستان (شهر میزان کنفرانس اخیر کشورهای ساحلی خزر) را از بستر دریای خزر به باکو در جمهوری آذربایجان منتقل کند که از آنجا به خط لوله نفت باکو- تفلیس- جیهان متصل خواهد شد و بدین ترتیب نفت قزاقستان را به سواحل مدیترانه خواهد رساند.
خبر خانه

انتشارات

شماره تابستان ۱۴۰۱ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره ۴۳ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (تابستان ۱۴۰۱) به صاحب‎ امتیازی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر شد.

  • یکشنبه 4 دی 1401 12:12

شماره بهار ۱۴۰۱ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره ۴۲ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (بهار ۱۴۰۱) به صاحب‎ امتیازی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر شد.

  • شنبه 29 مرداد 1401 10:56

شماره زمستان ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره 41 فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (زمستان ۱۴۰۰) به صاحب‎ امتیازی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر شد.

  • سه شنبه 6 اردیبهشت 1401 16:46