رقابت آمریکا و چین در آسیا

از آنجا که چین توانسته است خود را به عنوان رقیب جدی آمریکا در جهان معرفی کند کاخ سفید تمرکز خود را بر مقابله با این کشور قرار داده است. در همین راستا آمریکا که در جنوب شرق آسیا دارای نفوذ سیاسی و امنیتی است اکنون درصدد برآمده تا ضعف خود را در زمینه اقتصادی در برابر چین پوشش دهد. در همین حال، چین که در این منطقه دارای نفوذ اقتصادی است تلاش می‌کند با افزایش نفوذ امنیتی خود، جایگزینی برای حضور آمریکا در منطقه باشد و واشنگتن را از این منطقه دور کند.

  • شنبه 7 خرداد 1401 10:16

سیاست نوپای انرژی در منطقه شرق آفریقا، مورد کاوی کنیا

کشورهای جنوب صحرای آفریقا از منابع طبیعی فراوانی مانند نفت و گاز برخوردارند که بالقوه اقتصاد آنها را از فقر رهایی می دهد. تولیدکنندگان نفت و گاز در صحرای آفریقا سیاست هایی ملی را برای پیشبرد توسعه اقتصادی پایدار و همه جانبه از طریق صنعت نفت و گاز اتخاذ و اجرا کرده اند. این سیاست ها عمدتاً به دلیل بی ثباتی سیاسی، زیرساخت های ضعیف، فساد، کمبود فناوری، کمبود سرمایه، و ناهماهنگی سیاست ها کم کارآمد یا نا کارآمد بوده اند. این نوشتار با استفاده از روش مطالعه موردی، شواهدی را نشان می دهد که سیاست های ملی برای توسعۀ صنایع نفت و گاز در کشورهای جنوب صحرای آفریقا مناسب و کافی نیستند. این مقاله به مرور وضعیت قانونگذاری و سیاستگذاری انرژی از دو جنبه می پردازد؛ اول سیاست گذاری داخلی کنیا و دوم سیاست گذاری منطقه شرق آفریقا با محوریت کنیا به عنوان قطب آتی تولید و صادرات نفت و گاز. سپس نتیجه می گیرد که کشورهای در حال توسعه باید سیاست منطقه ای را در چارچوب وسیع تری نظیر بلوک های اقتصادی منطقه ای اتخاذ و اجرا کنند. از طریق رویکرد منطقه ای، مناطقی مانند جامعۀ آفریقای شرقی می توانند مکانیزم های تأمین مالی و امکانات آموزشی را از طریق تجمیع اقتصادها فراهم کنند. این امر باعث می شود بازارهای داخلی بتوانند از طریق صنایع نفت و گاز با رعایت اصول عدالت یعنی شناخت همۀ ذینفعان، از توزیع برابر مزایا بهره مند شوند.

  • سه شنبه 3 خرداد 1401 11:20

دکتر خیاطیان در همایش «جریان‌های حلقه‌های میانی؛ پیشران حکمرانی مردمی»:

حلقه‌های میانی جلوه‌ نوینی از حکمرانی مردمی در گام دوم انقلاب اسلامی است

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، حلقه‌های میانی را جلوه‌ نوینی از حکمرانی مردمی در گام دوم انقلاب اسلامی دانست و ابراز امیدواری کرد که با توسعه مبانی نظری و اندیشه‌ای جریان‌های میانی، زمینه‌سازی هرچه بیشتر برای استفاده از ظرفیت عظیم مردمی در کشور فراهم شود.

  • یکشنبه 1 خرداد 1401 20:08

تحریم روسیه: تکرار ناکام تحریم‌های غرب علیه ایران

کشورهای غربی به ویژه آمریکا از چندین دهه قبل برای مجازات کشورهای غیرهمسو از ابزار تحریم و فشار اقتصادی استفاده می‌کنند. هرچند این فشارها بر اقتصاد کشورهای تحت تحریم تاثیرگذار بوده اما در بیشتر موارد، تحریم‌ها نه تنها باعث تغییر دیدگاه، رویکرد و سیاست این کشورها نشده بلکه آنها را در ادامه مسیر مصمم تر کرده است.

  • چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401 13:36

دکتر خیاطیان در جمع دانشگاهیان شیراز:

دولت سیزدهم در حفظ نخبگان مصمم است

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم در حفظ نخبگان مصمم است، گفت: اساتید دانشگاه‌ها با تشکیل کارگروهی در زمینه نخبگان، همه ابعاد آن، از مسئله معیشت گرفته تا کرامت و اثربخشی را مورد بررسی قرار داده و به ما در دستیابی به یک راهبرد مشخص و عملیاتی کمک کنند.

  • سه شنبه 27 اردیبهشت 1401 19:36
رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در ادامه سفر یک روزه خود به استان فارس، با آیت‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز دیدار و گفت‌وگو کرد.
خبر خانه

دکتر خیاطیان در نشست حلقه‌های میانی استان فارس:

مرکز بررسی‌ها به دنبال الگوسازی در زمینه حلقه‌های میانی است

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از اراده دولت برای استفاده از ظرفیت حلقه‌های میانی برای حل مسائل کشور خبر داد و گفت: مرکز بررسی‌های استراتژیک به دنبال الگوسازی در این زمینه است و تلاش داریم این فرایند را زودتر به نتیجه برسانیم.
خبر خانه

دکتر خیاطیان در همایش بین‌المللی «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی»:

نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌تواند نقشی مهم در توسعه اقتصاد دانش بنیان ایفا کند

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان به معنای استفاده از دانش برای تولید ثروت است، گفت: اگر دو رکن اصلی اقتصاد دانش بنیان را دانش و نوآوری بدانیم، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌تواند نقشی اثرگذار در این زمینه ایفا کند.
خبر خانه

دکتر خیاطیان در مراسم آغاز به کار میز جمعیت مرکز بررسی‌ها:

زمینه نقش‌آفرینی نخبگان در موضوع جمعیت در مرکز بررسی‌های استراتژیک فراهم است

در مراسمی با حضور نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی و جمعی از کارشناسان موسسه تحقیقات جمعیت کشور، «میز جمعیت» مرکز بررسی‌های استراتژیک آغاز به کار کرد.
خبر خانه

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی بیشتر

این روزها «امنیت غذایی» کلیدواژه پرتکراری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است. رسانه های نوشتاری و تصویری نیز روزانه چندین خبر، تحلیل و گزارش در خصوص امنیت غذایی منتشر می کنند. واقعیت این است که امروز قیمت تمام شده غذا در تمام نقاط دنیا گران است. سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ماه پیش اعلام کرد: «نرخ جهانی مواد غذایی به بیشترین میزان خود در تاریخ رسیده است».
خبر شمس
انتخابات پارلمانی لبنان که در هفته گذشته در این کشور برگزار شد از این جهت حائز اهمیت است که در پی دو سال بحران‌سازی بین‌المللی بر ضد محور مقاومت و مردم لبنان روی داد و طی آن کشور شاهد رویدادهای ویرانگری همچون انفجار بندر بیروت، بحران سوخت، بحران اقتصادی و ورشکستگی مالی، بحران های سیاسی پی در پی و همچنین جنگ رسانه‌ای و امنیتی پیچیده ای بود و از این رو نیروهای حامی‌محور ارتجاع عربی به این انتخابات به عنوان فرصتی برای تسویه حساب با مقاومت و تضعیف جایگاه آن نگاه می کردند. از جانب دیگر محور مقاومت نیز این انتخابات را آوردگاهی برای حفاظت از عقبه سیاسی خود در برابر هجمه ها و محافظت از دستاوردهای خود می‌دید و تلاش نمود از تمامی ‌ظرفیت های خود برای پیروزی در انتخابات بهره ببرد. از این جهت بررسی این انتخابات و تأثیرات سیاسی و اجتماعی این انتخابات بر آینده سیاسی این کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.
خبر شمس
اقدام آمریکایی‌ها در توقیف نفتکش ایرانی و مصادره آن، مشروعیت و مقبولیت بین‌المللی نداشته و برخلاف حقوق بین‌الملل، قوانین تجارت بین‌الملل و عبور و مرور دریایی و به عبارتی نوعی دزدی دریایی می‌باشد.

انتشارات

شماره زمستان ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره 41 فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (زمستان ۱۴۰۰) به صاحب‎ امتیازی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر شد.

  • سه شنبه 6 اردیبهشت 1401 16:46

شماره پاییز ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره 40 فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (پاییز ۱۴۰۰) منتشر شد.

  • شنبه 18 دی 1400 13:34

شماره تابستان ۱۴۰۰ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی

شماره ۳۹ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی (تابستان ۱۴۰۰) منتشر شد.

  • سه شنبه 11 آبان 1400 10:22