رشد بالای مصرف انرژی در ایران و برابری عرضه و تقاضای انرژی در آینده نزدیک

ده سال تا تبدیل شدن به کشور واردکننده انرژی

پیرو رشد اقتصادی، رشد جمعیت و بالا رفتن استانداردهای سطح زندگی در ایران، در دهه گذشته مصرف انرژی در بخش‌های مختلف ازجمله بخش ساختمان رشد نسبتاً زیادی داشته‌است. به‌گونه‌ای که از سوی مراکزمختلف‌اعلام شده‌است‌که با ادامه همین روند درکمتر از ده سال آینده عرضه و تقاضای انرژی برابر و سپس ایران به یک کشور واردکننده انرژی تبدیل می‌شود.
تصویر ده سال تا تبدیل شدن به کشور واردکننده انرژی

معین احمدی، سعید ودادی کلانتر و محمدصادق کریمی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تحت راهنمایی دکتر عباس ملکی دانشیار سیاستگذاری انرژی دانشگاه شریف به بررسی اسناد بالادستی و موانع بهره‌وری انرژی در بخش ساختمان ایران پرداختند. در چکیده این مقاله آمده است:

پیرو رشد اقتصادی، رشد جمعیت و بالا رفتن استانداردهای سطح زندگی در ایران، در دهه گذشته مصرف انرژی در بخش‌های مختلف ازجمله بخش ساختمان رشد نسبتاً زیادی داشته‌است. به‌گونه‌ای که از سوی مراکزمختلف‌ اعلام شده‌است‌ که با ادامه همین روند درکمتر از ده سال آینده عرضه و تقاضای انرژی برابر و سپس ایران به یک کشور واردکننده انرژی تبدیل می‌شود. با وجود اینکه پیاده‌سازی سیاستگذاری‌های بهبود بهره‌وری انرژی از پتانسیل موجود بسیار فاصله دارد، ولی در دو دهه اخیر اقداماتی از سوی نهادهای مرتبط با بهره‌وری انرژی، صورت گرفته‌است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. هدف این مقاله شناسایی موانع بهره‌وری انرژی و عرضه پیشنهادهایی برای رفع آنهاست. ضعف سیستم اداری و قوانین بازار بهره‌وری انرژی درکنار پایین‌بودن قیمت حامل‌های انرژی،ازعمده موانع پیش‌روی بهبود بهره‌وری انرژی است. همچنین، کمبود مشوق‌های اقتصادی و مالی بهبود بهره‌وری انرژی، در سیاستگذاری‌ها مشهود است. در مقاله، ناظر بر سیاستگذاری‌ها و موانع موجود، پیشنهادهایی در دو شکل کوتاه‌مدت و بلندمدت بیان شده است.

این مقاله در شماره ۲۲ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاست‌گذاری عمومی ویژه بهار ۹۶ به چاپ رسیده‌است.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده نمایید

102593
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.