وعده ساده و وسوسه انگیز انرژی تجدیدپذیر

اجرای تجربه‌های موفق بهره‌برداری از منابع انرژی تجدیدپذیر در کشورهای در حال توسعه با همکاری دو و یا چندجانبۀ کشورهای توسعه‌یافته، در قالب طرح‌های کسب و کار مشترک، امیدها را برای نفوذ تکنولوژی‌های تجدیدپذیر در سیستم عرضۀ انرژی یک کشور زنده کرده است.
تصویر وعده ساده و وسوسه انگیز انرژی تجدیدپذیر

در مقاله «سیاست‌گذاری جمهوری اسلامی ایران در بهره‌برداری بهینه از منابع انرژی تجدیدپذیر»، تلاش شده است با تشابه‌سازی قردادهای نفتی داخلی، مدل کسب و کار منطقی جهت سرعت بخشیدن به نفوذ تکنولوژی‌های تجدیدپذیر در کشور ایران ارائه شود که هر یک از طرفین وظایف و نقش‌های مشخص و مدوّنی در آن خواهند داشت. در ادامه، با بررسی سناریوهای مطرح از سوی شرکت‌های بین‌المللی متصدی انرژی‌های تجدیدپذیر، پارامترهای مؤثر بر مدل فوق استخراج و در طراحی وظایف طرفین مدل از آن‌ها بهره گرفته شده‌است. با بررسی‌های انجام‌شده، مشخص شده است که شرط اولیه و نیروی پیش‌ران قوی در اجرای مدل کسب و کار مشترک فوق، اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی متداول در کشور بوده تا امکان رقابت‌پذیر بودن انرژی‌های تجدیدپذیر با آن‌ها فراهم شود. این عامل می‌تواند مقدمات تضمین سود شرکت‌های بین‌المللی درگیر را فراهم نموده و اجرای طرح مذکور را قوّت بخشد.

سناریو پیشنهادی این مقاله، استفاده از شرکت‌های بین‌المللی متصدی انرژی‌های تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاری از سوی آن‌ها با مشارکت شرکت‌های داخلی با نظارت دولت است که با تشریح وظایف هر یک از طرفین در قالب یک سرمایه‌گذاری کسب و کار مشترک شفاف، می‌توان به نفوذ RETs در کشور امیدوار بود. البته لازم به ذکر است که با تحلیل‌های انجام شده، شرط لازم در جهت اجرای سناریوی فوق، اصلاح فرایند قیمت‌گذاری بر حامل‌های انرژی متداول است.

این مقاله در شماره ۲۳ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه تابستان ۹۶ منتشر شده‌است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

112634
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.