سخنرانی در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر معظم انقلاب

تقسیم و تکمیل مکارم اخلاق، هدف بعثت/ مردم‌سالاری دینی، یکی از هدایای بعثت پیامبر

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَ دَاعِیًا إِلَى اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا

بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام بعثت انسانیت، درخششِ نورِ خورشیدِ هدایت از غار حرا و سرآغاز آخرین پیام الهی برای انسان‌ها را به همة حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی، ملت بزرگ ایران و همة مسلمانان و به ویژه فرزند برومندش، مقام معظم رهبری تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
مفهوم و معنای آن رستاخیز تاریخی و بعثت پیامبر(ص) برای همه روشن‌تر می‌شود، اگر به جهان و عصر و جامعه‌ای نگاه کنیم که پیامبر در آن جامعه مبعوث شد؛ جامعه‌ای مملو از خشونت و سراسر تبعیض؛ تبعیض اجتماعی، تبعیض اقتصادی، تبعیض نژادی؛ جامعه‌ای که نه کودکان در آن جامعه احترامی داشتند، نه زنان، نه بردگان و نه سیاهان؛ جامعه‌ای که سراسر آن فقر بود؛ فقر اجتماعی، فقر آگاهی و فقر اقتصادی.
در چنان جامعه‌ای پیامبری مبعوث شد؛ مهربان، مداراگر، معتدل، خوش‌خوی، نرم‌زبان و خوش‌گفتار. پیامبری که در برابر آن همه آزار و اذیت دیگران خم به ابرو نیاورد و در برابر تهمت‌ها، استهزاءها و تخریب‌ها هرگز برای نفرین آنها دست به سوی آسمان بلند نکرد و حتی دعایش برای هدایت آن قوم بود.
بعثت به معنای شکوفایی همة استعدادهای انسانی و به معنای معرفی حکومت قانون بود، حکومتی که قانونش شریعت بود و عدالت، تدبیر بود و مشورت با مردم؛ بعثتی که عبای تواضع و عواطف را بر دوش خود و خلق انداخت و مردم را در مسیر برادری و مهربانی قرار داد. بعثتی که پرده‌ها را کنار زد و عالمی به مراتب بزرگتر فراسوی این جهان مادی به بشریت معرفی کرد که إِنَّ الدّارَ الآخِرَةَ لَهِیَ الحَیَوانُ . آنجا همه حیات است و مردگی وجود ندارد.
با نشان دادن جهان پس از مرگ و درک مبدأ و معاد بود که بشر را به تواضع و فروتنی دعوت کرده و شکوه و جلال دنیوی را نزد انسان‌های خردمند کوچک کرد و کنار گرفتاران و مستضعفان و بیچارگان بودن و درد آنها را لمس کردن را به عنوان افتخار بزرگی برای همه قرار داد.
بعثت همان طور که خود پیامبر (ص) فرمود، برای تکمیل و اتمام مکارم اخلاق بود و او خواست که بی‌اخلاقی و بداخلاقی از جامعه رخت بربندد.
پیامبری که برای همه رحمت بود؛ به مؤمنین سخت نگرفت و کافرین هم همواره به عدل و حکمت او ایمان داشتند. امروز در جهان اسلام با همة مشکلات، ناامنی‌ها، ناپایداری و بی‌ثباتی‌ها بیشتر از هر زمان دیگر به شنیدن پیام بعثت پیامبر نیاز داریم.
جهان اسلام متأسفانه گرفتار خشونت، ترور، تکفیر، بی‌ثباتی و ناامنی گشته و از پیشرفت‌ها فرومانده است. امروز بار دیگر نیازمندیم که بعثت نبی اسلام را که اعجازش کلام و حکمت بود و از قرائت، علم و سخن آغاز شد بیاموزیم و کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی را از مشکلات، ناامنی و بی‌ثباتی برهانیم.
ملت بزرگ و جمهوری اسلامی ایران در این ایام مبارک در پی خلق حماسه‌ای جدید است و به سمت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراها می‌رویم. افتخار جمهوری اسلامی ایران آن است که همة مقامات بلندپایه نظام، مستقیم یا غیرمستقیم با رأی مردم، اقتدار مشروع خود را به دست آوردهاند.
مردم‌سالاری دینی یکی از هدیه‌های بعثت پیامبر اسلام است. ما در سایة رهنمودهای مقام معظم رهبری که همواره شجاعانه هم از وجه جمهوریت و هم وجه اسلامیت نظام دفاع کرده‌اند و ما را به اجرای
مُر قانون دعوت کردهاند، آکنده از امید و اعتماد همه مردم در انتظار انتخاباتی سالم، امن، عادلانه و فراگیر که موجب افتخار دیگری برای جمهوری اسلامی ایران باشد، هستیم.
انتخاباتی که موجب رضایت خداوند، خشنودی روح پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و مورد عنایت ولی‌عصر ارواحنا له الفداء باشد. لازم می‌دانم در این مجلس بزرگ و باشکوه، از یار دیرین امام و رهبری، حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یاد کنم که امروز جایش در اینجا خالی است. رحمت، رضوان و غفران الهی را برای آن عزیز طلب می‌کنم.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

112651
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.