عوامل موثر بر ایجاد فشار روانی بین مردم ایران

فشار روانی، نشان عصر ماست. تحرک سریع، عمیق و کم و بیش پیوسته تغییرات که از ویژگی‌های عمده نهادهای اجتماعی عصر جدید است، موجب افزایش عوامل مولد استرس در جهان به نسبت گذشته شده است. علی‌رغم تاثیر عوامل «زیست‌شناختی» و «ژنتیکی» بر بروز استرس، بخش عمده فشار روانی شهروندان به مسائل «محیطی و اجتماعی» برمی‌گردد.
تصویر عوامل موثر بر ایجاد فشار روانی بین مردم ایران

دولت­‌ها از طریق تاثیر زیادی که بر عوامل محیطی و اجتماعی می­‌گذارند، به تبع عملکرد خود در این حوزه، نقش پررنگی در آرامش روانی شهروندان ایفا می­‌کنند. با توجه به اینکه حفظ سلامت روانی و نیز کاهش فشار روانی شهروندان از جمله مسئولیت­‌های دولت است، تعیین و شناسایی مهم­ترین عوامل استرس‌­زا در بین شهروندان از اهمیت بالایی بر خوردار است. متن پیش رو خلاصه یافته­‌های طرح «بررسی عوامل مؤثر بر ایجاد فشار روانی در بین مردم ایران» است. این طرح توسط مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران در سه حیطه کل کشور، کل کشور منهای استان تهران و استان تهران در پاییز سال ۱۳۹۲ اجرا شده است.

در گزارش حاضر مهم­‌ترین عوامل موثر بر فشار روانی بر شهروندان ایرانی در شش دسته محیطی و اجتماعی تقسیم‌بندی شده و ضمن شناسایی موثرترین عامل در هر دسته، عوامل هر حوزه به تفکیک حیطه پژوهش (ملی و تهران) ذیل نمودارهای جداگانه ترسیم شده است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش، از لینک زیر استفاده کنید.

112664
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.

نظرات شما ( 1 نظر )

حسین مریخی
یکشنبه 12 شهریور 139600:04
با سلام و ادب و احترام یکی از مواردی که نزدیک به ده سال است بر زندگی بیش از ۲/۲ میلیون نفر سرپرست خانوار ایرانی سایه افکنده و هر ساله با افزایش نرخ تورم توان خرید این افراد را کاهش داده و علی رغم پیگیری های متعدد بخصوص در دوسال اخیر و از طریق مسئولین بلند مرتبه و نمایندگان مجلس هنوز افق روشنی را در مقابل خود نمی بینند فشار عاطفی و روانی شدیدی را بر این قشر که کماکان و در تمامی اوقات از مدافعین سرسخت نظام و دولت بوده ودر انتخابات ۹۶ هم به منافع نظام را بر نفع شخصی ترجیح و عملآ به ماندگاری دولت یازدهم رای دادند قشر بازنشستگان کشوری و لشکری هستند. لازمست به بحران این قشر که همگی بزرگان خاندان خود بوده ودر خانواده خود حداقل دارای حرمت هستند توجه لازم و سریع معطوف گردد ، چرا که فید بک فشار وارده بر این قشر در صورت بی توجهی می تواند به بحرانی اجتماعی مثل آب و محیط زیست تبدیل گردد . و بر دولتمردان لازمست که با رسیدگی سریع و حل این مشکل، اشتباهات خود را دربی توجهی مستمر به صندوق های بازنشستگی و تصعیف توان مالی آنها جبران نمایند.
( 18 ) ( 7 )