سخنرانی در همایش تجلیل از فعالان ستادهای انتخاباتی ریاست جمهوری

شور و متانت و آرامش فضای انتخاباتی/ آرزوی حذف «مرگ» از شعارها/ پیشرفت فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی ملت ایران ناشی از انقلاب/ انتخابات 96، افتخار بزرگ ملت ایران/ مسئولیت سنگین در برابر آرای مردم/ احتیاط‌های شورای نگهبان و عدم رأی‌گیری از 4میلیون نفر/ عدم اشاره به تورم و مسئله هسته‌ای در مناظرات انتخاباتی/ اجماع ملی موجب پیروزی در مذاکرات هسته‌ای و سایر حوزه‌ها/ شایسته سالاری مبنای حرکت دولت، نه قومیت و جنسیت/ عصبانیت رئیس‌جمهور از حذف زنان در ابلاغیه استخدامی/ حضور مردم در کنار نیروهای مسلح، سبب افزایش امنیت/ خاطره‌ای از رشادت‌های بسیجیان در دفاع مقدس/ نیاز امروز کشور به فداکاری و وحدت نیروهای مسلح/ دست یاری به سوی رقبا برای پیشرفت کشور/ ضرورت بازگرداندن همه به قطار انقلاب/ ضرورت پیشرفت و حرکت به جلو در دنیای پر رقابت امروز/ حق هسته‌ای به مثابه خرمشهر/ پیام ملت ایران در انتخابات برای باور به مردم/ شور و مشارکت بی نظیر در انتخابات ایران/ شعار زیبای مردم خوزستان خطاب به رئیس‌جمهور/ تهمت‌ها و بی‌اخلاقی‌ها نسبت به رئیس‌جمهور و سند2030/ هوشیاری مردم در برابر تبلیغات فریبکارانه/ رسالت جدید برای جذب مخالفان دولت/ ادامه طرح 1+11 برای جذب همگان/ ضرورت حضور همه در صحنه برای پیشرفت کشور/ ضرورت احترام به مخالف و منتقد دولت/ نحوه مدیریت کشور طبق آرای اکثریت/ ضرورت استفاده از فرصت‌ها برای پیشرفت کشور/ همه ملت ایران دوستدار رهبری و عدم اختصاص ایشان به جناحی خاص

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم از این اجتماع شکوهمند عزیزانی که در طول هفته‌های گذشته بار سنگینی را بر دوش داشتند و به خوبی به مقصد رساندند. ما که رسانۀ آن چنانی در اختیار نداشتیم، ستادهای ما پول هم که نداشتند، اما ستادهای رقیب الحمدلله کمک کردند، شام را به ستادهای بغل می‌رفتند! ستادها و دوستان ما حاشیه امنیتی هم نداشتند، اما فضای بسیار خوبی در سایه شجاعت، ایستادگی و صبر شما ایجاد شده بود. هیچ زمانی من در انتخابات یاد ندارم این همه شور توأم با متانت و آرامش باشد. ما در سالن ورزشی بزرگ 10-15 هزار نفری می‌رفتیم یک دفعه از گوشه‌ای 20-25 نفر از آن جماعت وارد می‌شدند و همان 25 نفر شروع به شعار دادن و دادن زدن می‌کردند. مردم خیلی متانت به خرج دادند و جوان‌های ما خیلی هوشیار و بیدار بودند. در استانی این جمع کوچکی که آمده بودند به من توهین کردند، من خوشحال شدم که این جوان‌ها عکس‌العمل نشان ندادند. این مسئله خیلی مهم است. این پختگی‌ای که ایجاد شده [حضار: زنده باد مخالف ما] ما دلمان می‌خواهد برای همه زنده باد باشد. ان شاءالله روزی مرگ از شعارها جمع شود.
شما ببینید، بین سال‌های 1385-1396 چقدر تفاوت ایجاد شده است. در سال 1388 بداخلاقی و تهمت توانست مقداری کار را پیش ببرد، اما در سال 1396 مردم در برابر آن ایستادند.
این قضاوت، اخلاق و متانت مردم، بعد ببینید در چه حدی ما پیش رفتیم. الان سخنان این بانوی روستایی خراسانی را شنیدید. حال ببینید استادان اقتصاد و سیاستمداران آیا می توانند بهتر از این تحلیل کنند؟یک بانوی روستایی که مسن هم هست، با چه متانت و جملاتی تحلیل کرد.
شما میرزا آقا را دیدید که چه کرد. من وقتی کلمات میرزا آقا را شنیدم، گفتم: آفرین و درود بر تو.
واقعاً ملت ما در چه سطحی پیشرفت کرده است؟ انقلاب و فرهنگ اسلامی و ایرانی با ملت ما چه کرده است؟ با این دلاوری، متانت، قدرت و با این قضاوت دقیق نسبت به مسائل مهم اجتماعی و سیاسی. خب این افتخار بزرگ ماست.
این انتخابات بدون استثنا افتخار بزرگ ملت ایران بود. هشتاد میلیون مردم ایران باید به انتخابات اردیبهشت 1396 افتخار کنند و می‌کنند.
دوران انتخابات با همۀ فراز و نشیب و پیچیدگی‌ها سپری شده است. خودتان می‌دانید که این فرایند چگونه به این نقطه رسید و مردم بزرگ ایران در سراسر ایران در این انتخابات چه کردند. من کاملاً به آیندۀ ایران مطمئنم.
این ملت بزرگ، فرهیخته، شایسته و این حرف پیشکسوت هنرمند، آقای مشایخی، مرا امروز تکان داد و بار سنگین دیگری بر دوش من گذاشت. ما مسئولیت بسیار سنگینی در برابر تک تک آرا داریم؛ همه چهل و یک میلیون و خرده‌ای که رأی دادند و حدود چهار میلیونی که نتوانستند از آنها رأی بگیرند. ای کاش می‌شد شورای محترم عزیز نگهبان ما پیشنهاد هیئت اجرایی را قبول می‌کرد.
هیئت اجرایی صبح ساعت ده و نیم به شورای نگهبان پیشنهاد داد برای اینکه مردم معطل نشوند شمارۀ کارت ملی که وارد می کنند کافی است، دیگر اسم و اسم پدر نمی‌خواهد. از ده و نیم صبح تا ده و نیم شب طول کشید تا تصویب شود. لابد دقت زیاد فرمودند. هیئت اجرایی پیشنهاد کرد که صندوق سیار ببریم به جاهایی که صف طولانی است، حال به هر دلیلی شورای نگهبان احتیاط کرد و نپذیرفت. چهار میلیون نفر ساعت ها پای صندوق ماندند و شخصی به من پیام داد و گفت: من پنج ساعت و نیم در صف بودم. متأسفم آن چهار میلیون رأی به صندوق ریخته نشد. حال 24 میلیون یا 27 میلیون بود فرقی نمی کرد. رأی بالا که نگرانی ندارد. اگر روحانی هست به کمک و حمایت شما مردم پاسدار این رأی ها خواهد بود.
من خیلی خوشحالم. در انتخابات گذشته در سال 1392 همه بحث ها این بود که هسته‌ای و تورم چه می شود - هم در مناظره، هم در بحث ها و هم در سخنرانی ها - ولی در این انتخابات هیچ کس از هسته ای و تورم حرف نزد.
راهی را که طی کردیم چگونه طی شد؟ شما به میدان آمدید. حرف زیاد است و نمی‌شود مطرح کرد. امیدوارم بتوانم برای آینده در یادداشت های خود بنویسیم. خیلی بر ما سخت گذشت تا این برجام به ثمر رسید.
چطور توانستیم این مسئله پیچیده و درهم تنیده‌ای که سیاستمداران دنیا را به اعجاب واداشت [حل کنیم] و دیپلمات‌های ما چه کردند. دست مریزاد به این مردم و دیپلمات‌های ما. چطور توانستیم این معضل بزرگ را حل کنیم؟ با اجماع. همه در کنار هم قرار گرفتیم. مقام معظم رهبری به ما اجازه دادند و ما را هدایت کردند و شما مردم به صحنه آمدید و همه حمایت کردید و اجماع ملی شد.
انتخابات تمام شد. ما برای مسائل مهم کشور دوباره اجماع ملی می-خواهیم و باید دست به دست هم بدهم.
من تجربۀ چهل ساله‌ام در قبل و بعد از انقلاب را خدمت شما عرض می کنم که راهی جز وحدت و اتحاد نداریم. شما نمی‌دانید وقتی ملت ایران حرکتی بکند که همۀ اقوام لبخند بزنند چه لذتی دارد. چه تفاوتی بین ترک، کرد، لر، ترکمن، بلوچ و عرب وجود دارد؟ با چه منطقی؟ با منطق عقلانیت، انسانیت یا اسلام؟ مگر نفرمود: اما اخ لک فی الدین او نظیر لک فی الخلق، مگر این بیان امیرالمؤمنین نبود؟ مگر ما می توانیم در حقوق شهروندی تفاوت قائل باشیم؟
شما بدانید و مطمئن باشید که مبنای دولت دوازدهم شایسته سالاری است، نه قومیت و جنسیت.
اعضای دولت یازدهم شاهدند که وقتی ابلاغیه مربوط به استخدام را دیدم، ابلاغ و اعلام شده بود، در دولت شاید یکی از چند موردی بود که به شدت ناراحت شدم و بر سر یکی از دوستان عزیز و معاون خودم داد زدم که چرا این کار را کردید؟ چه فرقی بین مرد و زن وجود دارد؟ در همان ابلاغیه استخدامی که زن ها فرصت نداشتند، ما آن ابلاغیه را عوض کردیم و به آنها فرصت دادیم. می‌دانید در همه آزمون ها چند درصد زن ها موفق شدند؟ 53 درصد.
مبنای ما باید قانون و منافع ملی باشد. چرا امروز در بلوچستان و کردستان امنیت بیشتر است؟چرا در مرزهای ما و کشور ما امنیت بیشتر است؟ می‌گویند نیروهای مسلح هستند؛ البته همین طور است. ما دست نیروهای مسلح را هم می‌بوسیم، ولی قبلاً هم این نیروهای مسلح بودند و خدمت شان بودیم. چرا امروز امنیت بیشتر شده است؟ به دلیل اینکه خود مردم در کنار نیروهای مسلح هستند؛ البته نیروهای مسلح را نیاز داریم و آنها فداکاران این کشور هستند و امروز هم روز سوم خرداد است و من می‌دانم که بسیج، سپاه، ارتش و نیروهای مسلح ما در هشت سال دفاع مقدس چه کردند و غواص ها از تمرین تا عملیاتشان چگونه بودند.
شب عملیات والفجر هشت پشت بی سیم با آیت الله هاشمی رفسنجانی نشسته بودیم که خدا ایشان را رحمت کند. غواص‌های ما از اروند عبور کرده بودند و به آن طرف اروند رسیده بودند. در لجن های کنار رودخانه خوابیده بودند. یکی از فرماندهان عراقی آمده بود روی پشت یکی از بسیجی ها ایستاده بود و نمی دانست که پشت این بسیجی ایستاده و این بسیجی تلاش می کرد که نفس نکشد که فرمانده عراقی متوجه نشود.
این رزمندگان و دلاوران خرمشهر، بستان، عین خوش را به ما برگرداندند و سرزمینی را که مورد تجاوز دیگران بود به ما برگردانند و امروز هم به فداکاری و وحدت آنها نیاز داریم، اما وقتی دولت و مردم به هم گره می‌خورند، نیروی مسلح به مردم گره می‌خورد و همه با هم در کنار هم قرار می‌گیریم، راحت‌تر، ارزان‌تر و کامل‌تر امنیت به دست می-آید.
همه رقبا و مخالفین دولت یازدهم، همه عزیزان، همه کسانی که به دیگری رأی دادید و همه کسانی که نتوانستید پای صندوق آرا بیایید، ما همه برای پیشرفت ایران عزیزمان، باید بدون استثنا دست به دست هم بدهیم.
دیروز در حرم امام(ره) گفتم اول انقلاب همه در قطار انقلاب با هم و در کنار هم بودیم. عده ای عده دیگر را نادرست از قطار پیاده کردند. باید همه به قطار انقلاب برگردند.
الان خدمت شما می‌گویم ایران ما باید پیشرفته تر بشود. ما در دنیای رقابت هستیم. آنها نایستادند که ما بایستیم. حال عده ای می‌گفتند که به عقب برگردیم. نمی‌توانیم بایستیم، حرکت نکنیم و به جلو نرویم. همه دنیا در حال حرکت است. مگر ما تنها هستیم؟ غرب و شرق در حال حرکت است. مگر می‌توانیم حرکت نکنیم؟ هیچ کلمه‌ای برای ما زیباتر از اسلام و ایران نیست. اما چه موقع می‌توانیم به ایران، دین، اسلام، فرهنگ، هویت و تاریخ مان افتخار کنیم؟ وقتی که در رقابت با دیگران پیشتاز باشیم، جلو برویم و حرکت کنیم.
چرا می‌گویم برای هر تحریمی باید دست به دست هم بدهیم که آن را برداریم؟ خرمشهر برای چه مهم است و چرا امروز را می‌گوییم روز مقاومت ملی و روز ایثار؟ برای اینکه خرمشهر حق ما بود و آن را پس گرفتیم و هسته ای همان خرمشهر است، ما حق مان را پس گرفتیم.
تحریم حتماً غلط و ظالمانه است، هرکجا تحریم هست، ظالمانه است. من یک سؤال می کنم، در برابر ظلم باید سکوت کنیم یا باید همۀ توانمان را جمع کنیم و ظلم را برطرف کنیم تا مردم راحت‌تر زندگی کنند؟ من می‌دانم برداشتن قدم های بعدی چقدر سخت است، اما از طرف دیگر هم می دانم که ملت ما ملت قدرتمند و بزرگی است.
همه مردم در این انتخابات حرف زدند و پیام دادند. به هر شهر و استانی که رفتیم، پیام مردم یک کلمه بود که ما را باور کنید؛ ملت ایران، جوان ها، زن ها، قومیت ها، مذاهب و مرزداران را باور کنیم. این ملت، ملت بزرگ و با شهامتی است.
شما یک انتخابات در دنیا به من نشان دهید، اردیبهشت 1396 را در طراز بگذارید و تمام انتخابات دنیا را کنارش بگذارید، چنین شور، حرکت و مشارکتی کجا دیده‌اید؟ ما ساعت دوازده و خرده‌ای به خیابان‌های اردیبل رسیدیم، چه غوغایی در این شهر بود، نه خواب و نه استراحت.
در هر شهر و استانی که رفتیم همین طور بود. در خوزستان شعاری می دادند که همه بدن من تکان خورد. شعار به این قشنگی، آن روزی که ما رفتیم کمی گرد و غبار هم بود. می‌گفتند:" ما که هوا نداریم ولی هواتو داریم!"
با این فهم و قدرت تحلیل مردم، چقدر سم پاشی کردند، چقدر در روستاها سم پاشی کردند که اسلام از دست رفت و در تمام مدارس ما – نغوذ بالله – اخلاق زیر پا گذاشته خواهد شد و دین فراموش خواهد شد.
من گفته ام و باز هم می‌گویم که هرکس به من تهمت زده، غیبت و توهین کرده، از همه گذشتم ولی از این توطئه 2030 نمی‌گذرم.
یک وقتی شما - نعوذبالله - می خواهید امام زمان را ابزار سیاست قرار دهید که مردم به شما جواب دادند و زمانی می خواهید امام هشتم (ع) را ابزار سیاست قرار دهید، تو را خدا دیگر اخلاق، اسلام و دین را ابزار سیاست نکنید. چرا به معلمین، آموزگاران، دبیران و دانش آموزان ما توهین کردید؟ من از 2030 نخواهم گذشت و تا آخر دولت دوازدهم دنبال می‌کنم.
ما باید انسان هایی را که با دین و اخلاق مردم بازی کردند، افشا کنیم. البته آگاهی و هوشیاری مردم ما بالاتر از این حرف هاست که شما آدمی را از تهران یا قم به روستایی بفرستید که بخواهد سر مردم کلاه بگذارد. روستایی ما همین بود که دیدید.
من از همه عزیزان خواهشی دارم. در شهرهای مختلف، تهران، استان ها و همه ستادها خیلی زحمت کشیدید و از آقای دکتر شریعتمداری تا تک تک ستادها و افراد همه زحمت کشیدید. امروز رسالت جدیدی بر دوش همۀ ما آمده است؛ تا موقع انتخابات رسالت بزرگی بر دوش ما بود؛ احزاب، بزرگان، اندیشمندان ، اصلاحات، اعتدال، اصولگرایان معتدل، همه مردم، اقوام، مذاهب و برادر بسیار عزیزم دکتر جهانگیری که با اخلاق، ایثار، فداکاری خود و همه دولت یازدهم برای اقتصاد مقاومتی و رفاه مردم تلاش کردند، و از امروز رسالت جدیدی بر دوش ماست. آن وقت من گفتم 11+ 1 پای صندوق برویم، شما چه حرکتی را با پیام ها، موبایل ها و ارسال عکس‌هایتان به وجود آوردید. مردم ما کار بزرگی انجام دادند. تشویق کردند، پای صندوق آرا آمدند و ساعت ها در صف ایستادند.
امروز روزی است که همه باید دیگران را جذب کنیم. فکر نکنید 24 میلیون کافی است، خیر. حتی اگر از همه رأی می‌گرفتند و 28-27 میلیون می‌شد، فکر نکنید کافی است و حتی اگر منتخب مردم 40 میلیون رأی می آورد باز هم کم بود.
ما باید همه ملت ایران را زیر چتر نظام و دولت بگیریم. اگر خدمات گازرسانی، آبرسانی و برق رسانی داریم، مگر می پرسیم این اصلاح طلب یا اصولگراست و این چه قومیت و مذهبی دارد؟ خدمت برای همه ملت ایران است. همه را جذب کنید. این 11+1 باید ادامه پیدا کند و هر نفری یازده نفر را جذب کند. می‌گویید از جمعیت بیشتر می شود، بشود. از همسایه جذب می‌کنیم.
مردم را جذب کنیم و به صف بیاوریم. اصلاح طلب فکر نکند اگر عددشx است، کافی است، بلکه باید جذب کند. اعتدالگرا فکر نکند اگر عددش y است، کافی است، بلکه باید جذب کند. اصولگرا فکر نکند اگر عددش A است کافی است. همه باید به صحنه بیاییم و مردم را برای پیشرفت ایران و حرکت به جلو جذب کنیم. ما در علم و صنعت و احیای معادن نیاز به حرکت داریم.
ایران ما وسیع و بزرگ است. ایران ما قلب منطقه و جهان و ایران عزیز ماست. اولین کار ما جذب دیگران است. حال دیگر نباید در ستاد خودتان باشید، بلکه باید از ستاد رقیب جذب کنید و افراد را بیاورید. همه را جذب کنید. به همه احترام بگذاریم. در مرام ما نیست و به هیچ کس اهانت نمی‌کنیم و به همه احترام می‌کنیم. به مخالف، منتقد و حامی دولت احترام می‌گذاریم.
یک نکته وجود دارد و به همه دوستان بگویم؛ اکثریتی که حاکم شده، نحوۀ اداره و مدیریت کشور طبق صندوق آرا وظیفه اکثریت است. اقلیت و کسانی که به دیگران رأی داده اند حقوق شهروندی خود را دارند، اما مردم گفته اند این گروه باید مدیریت جامعه را بر عهده بگیرند. البته باز هم بحث حزب و جناح نیست، بلکه بحث شایسته سالاری و در مسیر رأی مردم حرکت کردن است. اشکالی ندارد اگر 1+11 را جذب کردید، آنها هم داخل همین می‌آیند و کسانی که امروز می‌گویند ما طرفدار فلان مسیر بودیم، اشکالی ندارد ولی الان که رأی اکثریت مردم را دیدیم در مسیر اکثریت می‌رویم. قدمشان روی چشم ما و دست همه آنها را می-بوسیم، آنها هم باید بیایند و از آنها هم استفاده کنیم.
نکته آخر من؛ ما فرصت‌های بسیار بزرگی داریم و می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم. تمام حرف ما فرج و گشایش است. خودمان باید قدم به قدم این گشایش را فراهم کنیم تا آن گشایش و فرج نهایی.
بیاییم راه گشایش را در زندگی مردم باز کنیم تا مردم راحت‌تر زندگی کنند، از کشور بهتر استفاده کنیم، در مسیر پیشرفت کشور حرکت کنیم و همه زیر یک پرچم بیاییم؛ پرچم اسلام، ایران، قانون اساسی و پرچم رهبری معظم انقلاب. ما همه رهبری را دوست داریم، اشتباه نشود. تمام ملت ایران رهبری را دوست دارند. یک موقعی جناحی فکر نکند او رهبری را صد در صد دوست دارد و ما 96 درصد دوست داریم.
همه مردم ایران به رهبری، دین و فرهنگ‌شان عشق می‌ورزند. با وحدت و اتحاد و در کنار هم می‌توانیم حرکت‌مان را به سوی جلو طراحی کنیم و مخصوصاً قد اقبل الیکم شهر الله بالبرکه و رحمه و المغفره.
ماه برکت، رحمت و غفران در پیش است. برویم در دامن ماه رمضان با بهترین اخلاق‌ها، انسجام‌ها و وحدت‌ها مساجدمان را پر کنیم و در شب‌های احیا با بک یا الله از خدا بخواهیم و من نصرالله من عندالله العزیز الحکیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112670
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.