سخنرانی در ضیافت افطار با اهالی فرهنگ و هنر

دین و آموزش هنرسخن‌گفتن با خدا/ دین اسلام، دین هنر/ تشکر از حماسه‌آفرینی هنرمندان و اصحاب فرهنگ/ نقش انتخابات در گسترش و مردمی‌کردن هنر/ امام و مجلس، هزینه‌دهندگان دموکراسی 29اردیبهشت/ تروریسم و خشونت در مقابل فرهنگ و مردم/ مخالفت خشونتگران با مردم‌سالاری و صندوق رأی/ عدم موفقیت خشونتگران برای ضربه‌زدن به ملت ایران/ امنیت، آزادی و پیشرفت، راه ملت و دولت


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و الصلاه علی رسول الله و آله و صحبه

بسیار خوشحالم که امشب در خدمت اهالی فرهنگ و هنر هستم و برای ما شبی به یادماندنی است؛ آنهایی که رابطه بین انسان‌ها، انسان و طبیعت و انسان و خالق را با زبان هنر می سازند و می گویند. اساس دین نیز همین است. دین هنر سخن گفتن با خدا را به ما می آموزد و ما نحوة مناجات با خدا، عبادت حق و حرف زدن با حق را از دین و قرآن و نهج البلاغه و صحیفه می‌آموزیم.
هنر به ما یاد می دهد که چگونه با خدایمان و همنوعانمان، خارج از آنکه از چه قومیت و مذهب و زبان و حتی چه ملیتی هستند [سخن بگوییم،] چون نه علم مرز دارد و نه هنر مرز می شناسد.
بنابراین ما با هنر زنده‌ایم. دین ما دین هنر است و اساس قرآن ما بر هنر است؛ دینی که معجزه‌اش کتاب، سخن، کلام و بیان است و با صراحت می‌گوید: لئن اجتمعت الانس و الجن علی ان یاتوا بمثل هذا القرآن لا یأتون بمثله ولو کان بعضهم لبعض ظهیرا؛ افتخار ما این است که قرآن همیشه زنده و معجزه جاودانه ماست.
من البته می خواستم بحثی را مطرح کنم که خود به خود ماه رمضان و اذان مغرب به طور طبیعی خط پایان همه حرف ها و سخن هاست. بنابراین می‌خواهم این نکته را بگویم که از هنرمندان و اصحاب فرهنگ کشور بسیار متشکرم. یک حماسه بسیار بزرگ آفریده شد. البته که همه در این حماسه سهم داشتند، اما هنرمندان ما پیش و بیش از دیگران در این صحنه فعال بودند. جوانان ما در سراسر کشور در دوران انتخابات هنرمند شدند و هنر را آفریدند، سینماگر شدند، صاحب طنز و هنر شدند و با موبایل هایی کوچک خود با هم وطنان و گاه با جهانیان حرف زدند و سخن گفتند. پس انتخابات ما هنر را گسترش داد و مردمی کرد.
این حماسه بزرگ افتخار بزرگی برای ملت ایران بود که البته آنکه در انقلاب دموکراسی و مردم سالاری دینی را به ما یاد داد، امام(ره) بود و یکی از مظهرهای بزرگ دموکراسی ما خانه ملت و مجلس شورای اسلامی است و این دو باید هزینه دموکراسی بزرگ 29 اردیبهشت را پرداخت کنند.
تروریسم و خشونت رو به روی فرهنگ و هنر است و زبان او گلوله و خشونت است و هدف او از بین بردن هم انسانیت و هم تمدن انسانی است. ملتی که از روز اول قربانی ترور بوده، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در برابر تروریسم ایستاده و مبارزه کرده و ملت های بزرگی را در برابر تروریسم نجات داده، امروز باید بهای ایستادگی خود را پرداخت کند.
مطهری ها و بهشتی ها کشتۀ فکر و آزاداندیشی خود هستند و ملت ما اگر امروز در کنار مرقد امام (ره) یا در کنار خانه ملت و مجلس شورای اسلامی شهیدانی را تقدیم می‌کند، به خاطر این است که آنها که اهل خشونت هستند مردم سالاری و صندوق رأی را نمی پسندند.
بی‌تردید ملت ما امروز مقاوم‌تر از روز و روزهای گذشته و پرشورتر از همه روزها در برابر خشونت و ترور می ایستد. این ملت بزرگ و همه ملت های آزاده جهان در برابر افراطی گری و خشونت ایستادگی خواهند کرد.
اینها در طول سال های گذشته هر روز به فکر ورود به کشور و ضربه زدن به ملت بودند. ده‌ها بار تلاش کردند و ناموفق بودند. امروز هم اگر می‌خواستند وارد حرم امام (ره) شوند ناموفق بودند و امروز هم که خواستند وارد مجلس شورای اسلامی شوند و در برابر نمایندگان ملت از سلاح خود استفاده کنند باز هم ناموفق بودند و باز هم ناموفق خواهند بود در برابر ملتی منسجم، قهرمان و دلاور که با زبان فرهنگ و هنرش بیداری جوانان خود را پاس می دارد و راه مقاومت و ایستادگی خود را نشان خواهد داد.
ما به هم اعتماد کردیم. شما به دولت اعتماد کردید. دولت هم به شما اعتماد کرده و خواهد کرد. در کنار هم حماسه را آفریدیم. در کنار هم برای رسیدن به اهداف بلند ملی مان دست در دست هم با بازوان پرتوان و با قدم های استوار راهمان را ادامه خواهیم داد. راه ما امنیت است. راه ما آزادی است. راه ما آرامش است و راه ما پیشرفت کشور است.
باید هنر و فرهنگ مان را در راه اهداف بلند ملی مان به کار بگیریم. گوش شنوای فراوان و چشم بصیر و بینای فراوان در میان جوانان و مردمان این سرزمین وجود دارد. ما باید از همه توان و استعدادمان برای ایرانی آزادتر و آبادتر استفاده کنیم. خدا یار و پشتیبان ما خواهد بود و ما در کنار هم به این هدف بلند دست خواهیم یافت.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112677
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.