چالش‌های توسعه در استان کرمان

استان کرمان با وسعتی معادل ۱۸۰۷۲۶ کیلومترمربع در جنوب شرق ایران قرارگرفته است. استان کرمان ۱۱.۱ درصد از کل مساحت کشور را دارا است که از این ‌جهت، دومین استان ایران محسوب می‌شود اما جمعیت استان، نسبت به مساحت آن کم است و حدود ۳ میلیون نفر است. شاید یکی از دلایل جمعیت کم استان، وجود بیابان‌هایی است که ۳۷ درصد از مساحت استان را تشکیل داده‌اند.
تصویر چالش‌های توسعه در استان کرمان

گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان کرمان است، در آذرماه ۱۳۹۴، توسط «اتاق فکر استان کرمان»[1] و گروه کارشناسان پژوهشی مرکز بررسی­‌های استراتژیک تهیه و تدوین شده است. گزارش بر اساس نتایج حاصل از چندین نشست تخصصی با نخبگان استانی با همکاری و مشارکت نمایندگان مرکز بررسی‌های استراتژیک، تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان و گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی تهیه شده و از حیث محتوی مشتمل بر مهم‌ترین چالش‌های توسعه­‌ای استان به تفکیک هر یک از بخش‌های سیاستی، تحلیل بروز چالش‌های هر حوزه و تعیین راهکارهایی برای رفع آنهاست.

مزیت و ویژگی بارز این گزارش‌ها آن است که شناسایی و اولویت‌بندی مسایل استان و راهکارهای رفع آن طی فرایندی از گفتگوی اجتماعی بین نخبگان استانی، بخش خصوصی، مدیران دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های غیردولتی در استان در قالب جلسات بحث گروهی و کارشناسی، حاصل شده است. به علاوه تلاش شده است که تحلیل این داده‌ها از چشم‌انداز بین‌بخشی و راهبردی متاثر باشد. فهم و دریافتی که از این رهگذر در خصوص مسایل استان‌ها فراهم می‌شود می‌تواند مبنای مطلوبی برای ارزیابی و اولویت‌بندی مجموعه پیشنهاداتی باشد که در جریان سفرهای استانی رئیس محترم جمهور در دستور کار قرار می‌گیرند. این منظر تحلیلی بویژه در شناسایی مداخلات سیاستی، غیربودجه‌ای و غیرپروژه‌ای در توسعه‌ی استان‌ها مفید و سودمند است. محورها و حوزه‌های سیاستی که در این گزارش پوشش داده خواهد شد عبارتند از:

۱- حوزه سیاست اقتصادی شامل:

  • حوزه معدن
  • حوزه صنعت
  • حوزه گردشگری
  • حوزه کشاورزی

۲- حوزه فرهنگی و اجتماعی

۳- حوزه محیط زیست

۴- حوزه بهداشت و سلامت

۵- حوزه سیاست علم و فناوری

۶- حوزه سیاست داخلی

برای دریافت و مطالعه متن کامل گزارش «بررسی چالش‌های توسعه در استان کرمان»، از لینک زیر استفاده کنید.


[1]. «اتاق فکر استانی» با همکاری «مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری» و «معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» با مدیریت یکی از اساتید دانشگاه مادر هر استان تشکیل شده و هدف از تشکیل آن، مشارکت دادن همه نخبگان استان‌ها در فرایند گفت‌وگو درباره سیاست‌ها و اقدامات در استان‌ها و سطح کشور است. اتاق‌های فکر استانی تلاش می‌کنند تا همه نخبگان از جمله نخبگان غیردولتی را به گفت‌وگوی کارشناسی و انتقادی درباره سیاست‌ها و اقدامات وارد کنند. تشکیل این اتاق‌ها هم‌راستا با تأکید ریاست محترم جمهوری بر دعوت از همه نخبگان برای ایده‌پردازی، بررسی و نقد سازنده، و هم‌چنین مشورت ساختاریافته با نخبگان کشور صورت گرفته است.

112692
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.