مسأله شناسی راهبردی توسعه در استان یزد

چالش‌های یزد

گزارش «مسأله شناسی راهبردی توسعه در استان یزد» به بررسی چالش‌های استان یزد در هفت حوزه محیط‌زیست، اقتصاد، علم و فناوری، سیاست داخلی، فرهنگی و اجتماعی، بهداشت و درمان و گردشگری می‌پردازد و پیشنهادهایی جهت رفع این چالش‌ها ارائه می‌دهد.
تصویر چالش‌های یزد

گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان یزد است، در دی­ماه ۱۳۹۴، توسط کارشناسان مرکز بررسی­‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری «اتاق فکر استان یزد» تهیه و تدوین شده است. گزارش بر اساس نتایج حاصل از چندین نشست تخصصی با نخبگان استانی، با همکاری و مشارکت نمایندگان مرکز بررسی‌های استراتژیک، تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان و گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی تهیه شده و از حیث محتوی، مشتمل بر مهم‌ترین چالش‌های توسعه­‌ای استان به تفکیک هر یک از بخش‌های سیاستی، تحلیل بروز چالش‌های هر حوزه و تعیین راهکارهایی برای رفع آن‌هاست.

مزیت و ویژگی بارز این گزارش‌ها آن است که شناسایی و اولویت‌بندی مسائل استان و راهکارهای رفع آن طی فرایندی از گفتگوی اجتماعی بین نخبگان استانی، بخش خصوصی، مدیران دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های غیردولتی در استان در قالب جلسات بحث گروهی و کارشناسی، حاصل شده است. به علاوه تلاش شده است که تحلیل این داده‌ها از چشم‌انداز بین‌بخشی و راهبردی متأثر باشد. فهم و دریافتی که از این رهگذر در خصوص مسائل استان‌ها فراهم می‌شود می‌تواند مبنای مطلوبی برای ارزیابی و اولویت‌بندی مجموعه پیشنهاد‌هایی باشد که در جریان سفرهای استانی رئیس محترم جمهور در دستور کار قرار می‌گیرند. این منظر تحلیلی به‌ویژه در شناسایی مداخلات سیاستی، غیر بودجه‌ای و غیر پروژه‌ای در توسعه‌ی استان‌ها مفید و سودمند است. محورها و حوزه‌های سیاستی که در این گزارش پوشش داده خواهد شد عبارت‌اند از:

  • حوزه محیط‌‌‌ زیست
  • حوزه اقتصادی
  • حوزه علم و فناوری
  • حوزه سیاست داخلی
  • حوزه فرهنگی و اجتماعی
  • حوزه بهداشت و درمان
  • حوزه گردشگری

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش از لینک زیر استفاده کنید.

112695
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.