چهل و ششمین نشست «گفتگوهای راهبردی» برگزار می‌شود:

نقد کتاب امنیت انرژی

چهل و ششمین نشست از سلسله نشست‌های «گفتگوهای راهبردی» با سخنرانی دکتر عباس ملکی (استاد دانشگاه صنعتی شریف) و دکتر غلامحسین حسن‌تاش (عضو هیئت علمی موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی) با موضوع نقد کتاب «امنیت انرژی» برگزار می‌شود.
  • 1397/02/25 15:00 - 17:00
  • مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری
تصویر نقد کتاب امنیت انرژی

کتاب «امنیت انرژی» نوشته دکتر عباس ملکی با حضور دکتر غلامحسین حسن‌تاش و مولف کتاب روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در تالار تدبیر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نقد و بررسی خواهد شد.

کتاب امنیت انرژی توسط نشر دنیای اقتصاد در ۳۴۴ صفحه به چاپ رسیده‌است. در بخشی از کتاب آمده‌است:

«امنیت انرژی یعنی عرضۀ انرژی به مقدار کافی که موجب اطمینان در طرف تقاضا شود. چنین امنیتی وقتی حاصل می‌ شود که تولیدکنندگان انرژی در بازه‌‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، درست عمل کنند. اقدام‌های کوتاه‌ مدتِ تولیدکنندگان، عمدتا مربوط به نحوه واکنش آن‌ها به تغییرات ناگهانی سطوح عرضه و تقاضا و متعادل کردن بازار است. اقدام‌های بلندمدت هم مربوط می‌‌شود به سرمایه ‌گذاری‌های به‌موقع تولیدکنندگان انرژی به شکلی که هم موجب رشد و توسعه اقتصادی ‌شود هم مسائل و ملاحظات محیط زیست را در نظر بگیرد. چنین کاری در گرو طراحی و اجرای برنامه استراتژیک منابع انرژی است که بر شش رکن استوار است: فناوری انرژی، اقتصاد انرژی، سیاست‌ گذاری انرژی، امنیت انرژی، حقوق انرژی، و مدیریت انرژی. این کتاب شرحی است بر این ارکان انرژی و مسائل مرتبط با آنها».

حضور در نشست‌های گفتگوهای راهبردی برای عموم آزاد است. محل برگزاری نشست در تالار تدبیر مرکز بررسی‌های استراتژیک به نشانی میدان پاستور، خیابان پاستور شرقی، کوچه خورشید، شماره ۵۲ است.

112812
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.