سخنرانی در دیدار با جمعی از مردم هرمزگان

هرمزگان، سرزمین دلاوری‌ها و آزادگی‌ها/ خاطرات سفر به بندرعباس در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی/ تجدید پیمان با مردم ایران/ نقش برجام در راه‌‌اندازی ستاره خلیج فارس/ عهد دولت با مردم ایران: حراست از اموال ایران/ افتتاح هر چه سریع‌تر طرح‌های تکمیل شده به خاطر دلواپسان/ دلواپسی برخی افراد برای برجام و افتتاح پروژه‌ها/ پیگیری پروژة پالایشگاه ستارة خلیج فارس/ خودکفایی در گازوئیل و بنزین/ دست مریزاد به مردم هرمزگان به خاطر برعهده گرفتن مسئولیت سنگینی در چرخة اقتصاد ایران/ تولید بنزین و تحویل آن به مردم به معنای حرکت در مسیر خودکفایی/ کمبود گندم اولین غصة رئیس‌جمهور در آستانة آغاز به کار دولت/ خودکفایی کشور در تولید گندم/ صادرات گندم در سال 95/ وضعیت سلاح‌های استراتژیک در دولت یازدهم/ شایسته‌سالاری اساس دولت تدبیر و امید/ اشتغال 700 هزار خانم در دولت یازدهم/ عهد و پیمان دولت با مردم برای کاهش فاصله‌های قومی، مذهبی، استانی و.../ برداشتن سایة شوم جنگ از سر کشور/ ممنوعیت برگشت به عقب و ضرورت حرکت به سمت آزادی و عزت/ ممنوعیت برگشت به دره‌های رکود، تورم، تحریم و قطعنامه‌های سازمان ملل/ انتخابات 96 یک امتحان بزرگ تاریخی/ ایران، جان و تن و روح ایرانیان/ افزایش تولید گندم، آبزیان، فولاد و آهن و سیمان و... در دولت یازدهم/ اتصال بندر عباس به مسکو/ قرار دادن ایران به عنوان مسیر ترانزیتی شمال و جنوب منطقه و جهان/ رد خشونت و افراطی‌گری و پیگیری تعامل سازنده با جهان/ اقدام دولت برای ایجاد اشتغال/ بازسازی سازمان برنامه و بودجه/ تشکیل دولت راست‌گویان/ اقدام دولت برای ایجاد ارتباط ملت ایران با جهان/ اتصال روستاهای ایران به جهان از طریق اینترنت/ تداوم مسیر خودکفایی، عزت و پیشرفت


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه

امروز روز بسیار شکوهمند و عزیزی برای همه ماست؛ روز میلاد سرور آزادگان جهان حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) و شب میلاد پرچمدار با وفایش قمر بنی هاشم حضرت ابالفضل العباس (ع)، روز پاسدار، روز ملی خلیج فارس و روز بر افتخار شروع خودکفایی کشور در تولید بنزین است.
ان شاء الله ابالفضل علمدار نگهبان ایران عزیز ما و همه ایرانیان باشد.
اینجا سرزمین دلاوری‌ها و ایستادگی هاست. اینجا بندر مبارزه با استعمار خارجی‌ها است. اینجا سرزمینی است که همواره نگاهبان آزادی تنگه هرمز برای صادرات و واردات ایران عزیز ما بوده است.
شما مردم غیور نگهبان دروازه ایران در تنگه هرمز هستید. من هر وقت به این شهر آمدم چه در سال 53 که حدود ده شب در بندرعباس سخنرانی داشتم و چه در سال‌های بعد تا نوروز 57 یعنی سال پیروزی انقلاب اسلامی که در اسناد ساواک آن زمان هم منعکس شده است، همیشه و در همه حال روحیه نشاط و صمیمیت و ایستادگی و مردانگی را در مردم این استان و این شهرستان مشاهده کردم.
سلام من به استان هرمزگان، سلام من به بندرعباس عزیز، سلام من به شهرستان میناب، سلام بر مردم بندر لنگه، سلام بر جاسک و سیریک، سلام بر حاجی آباد و رودان، سلام بر قشم و ابوموسی، سلام بر بشاگرد و پارسیان، سلام بر خمیر و بستک، سلام بر جای جای استان عزیز و دلاور هرمزگان.
مردم عزیز و دلاور، ما در خرداد 92 با همدیگر برای آزادی ایران عزیز پیمان بستیم. پیمان بستیم دست به دست هم بدهیم و اموال توقیف شده ایران را در جای جای جهان آزاد کنیم و به کشورمان برگردانیم.
امروز که فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا ساعاتی دیگر افتتاح خواهد شد، یکی از افتخارات صنعت نفت ایران خواهد بود. چون تمامی تجهیزات اصلی این پالایشگاه سال‌های پیش خریداری شده بود، اما توقیف بود. اگر برجام نبود، این پالایشگاه هم راه اندازی نمی‌شد. آنهایی که می‌گویند آثار برجام را ندیده‌ایم، امروز به پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیایند و ببینند که همه تجهیزات خریداری شده توقیف شده نه تنها به ایران آمده، بلکه همه آنها نصب شده است.
خواهش می‌کنم به یک نکته توجه کنید: اگر قبل از برجام به هر طریق می‌توانستیم تحریم‌ها را دور بزنیم و تجهیزاتی را وارد کشور کنیم، اگر آن تجهیزات راه‌اندازی نمی‌شد یا اگر خراب بود و اشکال داشت به گردن خودمان می‌افتاد. امروز سازنده این تجهیزات بالای سر این تجهیزات است که به ملت ایران صحیح تحویل بدهد. عهد ما با هم در خرداد 92 این بود که راهی را انتخاب کنیم که اموال ایران را حراست کنیم. عهد ما این بود که با هم قدمی برداریم تا پروژه‌های مهم کشوری ما افتتاح شود. برخی می‌گویند چرا این روزها، چرا این ایام چرا در این هفته‌ها مرتب افتتاح می‌شود. فکر می‌کنند که افتتاح کلید لامپ است که بزنیم و روشن بشود. چهار سال تلاش شده است.
این پالایشگاه از سال 86 شروع شده و تا سال 92 حدود 40 درصد این پالایشگاه ساخته شده؛ آن هم قسمت‌های ساده مانند لوله کشی و منابع، اما نه تجهیزاتی وارد شده بود و نه نصب شده بود.
در این مدت ما هر طرحی که تکمیل بشود به خاطر دلواپسان یک روز هم صبر نمی‌کنیم و افتتاح می‌کنیم. ما یک وقت فکر می‌کردیم که دلواپسان برای برجام دلواپس هستند بعد دیدیم برای افتتاح هم دلواپس هستند.
این پالایشگاه ستاره خلیج فارس که راه اندازی آن ماه‌ها طول کشیده، جزو پروژه‌هایی است که هر هفته آن را دنبال کرده‌ام و از وزیر نفت سؤال کرده‌ام. در این یک سال آخر مرتب سؤال کرده‌ام که اشکال آن چیست و چرا راه اندازی نمی‌شود. قبلاً مشکل مالی و پولی بود که اینها را رفع کرده‌ایم. می‌دانید که این دولت یک میلیارد و400میلیون دلار برای پالایشگاه ستاره خلیج فارس هزینه کرده است.
در اصل دیروز فاز اول این پالایشگاه تکمیل نهایی شده و بنزین را به ما تحویل داده و امروز افتتاح می‌شود. ان شاء الله ظرف روزهای آینده یعنی یک یا دو هفته آینده تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه به 12 میلیون بشکه خواهد رسید. ما با هم در خرداد 92 پای صندوق آراء رفتیم تا کشور ما به جای مصرف بنزین آلوده، بنزین سالم را مصرف کند.
ما در خرداد 92 پای صندوق آراء رفتیم تا کشور ما در گازوئیل و بنزین به خودکفایی برسد. ما امروز گازوئیل وارد نمی‌کنیم، بلکه به خارج از کشور صادر می‌کنیم.
ما به زودی تا پایان امسال نه تنها بنزین را وارد نخواهیم کرد بلکه به تدریج به صادرات بنزین خواهیم پرداخت. اینکه بندر عباس بار مسئولیت سنگینی را برای چرخ اقتصاد ایران بزرگ بر دوش گرفته است، باید به مردم عزیز هرمزگان دست مریزاد گفت. اینکه ما می‌توانیم به زودی در این پالایشگاه، بنزین مورد نظر، گازوئیل مورد نظر، بنزین جت و آنچه مورد نیاز کشور است به عنوان یک پالایشگاه بزرگ و در روزهای آینده روزانه 12 میلیون لیتر گازوئیل را تولید کنیم، بنزین تولید کنیم و تحویل مردم بدهیم به معنای حرکت کشور در مسیر خودکفایی است.
وقتی ما در خرداد 92 با همدیگر کنار صندوق آراء رفتیم، می‌دانید اولین غصه ما چه بود؟ اینکه چگونه گندم مورد نیاز مردم را تأمین کنیم. من این مسئله را چند جا اعلام کردم وقتی که من رئیس جمهور شدم، هنوز مسئولیت بر عهده من نبود اوایل تیرماه بود و تا مرداد وقت باقی مانده بود.
اولین گزارش نیروی انتظامی به من این بود که در برخی از استان‌های کشور ذخیره گندم ما فقط برای مدت سه روز است.
ما در روز اول چنین شرایطی داشتیم. شاید به مدت یک یا دو هفته کار من فقط این بود که کالاهای اساسی برای این مردم تأمین بشود و کشور در مشکل قرار نگیرد. امروز ما چه وضعی داریم؟ ما امروز 8 میلیون تن گندم در انبارهایمان داریم.
ما در سال 95 برای اولین بار صادر کننده گندم شدیم. سه میلیون تن گندم ما در سال گذشته آماده صادرات بود که بخشی از آن را تاکنون صادر کرده‌ایم.
اگر ما با هم در سال 92 پیمان بستیم برای آن بود که به خودکفایی و خود اتکایی برسیم. مردم عزیز، بانوان ، آقایان، عزیزان، بدانید آنهایی که شعار می‌دادند و می‌گفتند قدرت ملی، ما کمتر حرف زدیم، اما انبار سلاح‌های استراتژیک کشور ما در طول این سه سال و نیم به اندازه ده سال قبل است.
ما با هم راهی را شروع کردیم که شعار ندهیم و عمل کنیم. ما راهی را شروع کردیم که آزادی ملت ایران را تضمین کنیم.
ما با هم مسیری را آغاز کردیم که خرافه گرایی را کنار بگذاریم. مردم ما باید در مسیر آزادی و وحدت قرار بگیرند. اساس در دولت تدبیر و امید شایسته سالاری است.
برای اولین بار ما شاهد شروع به کار و فعالیت 700 هزار خانم در دولت یازدهم هستیم.
ما با همدیگر عهد بستیم که فاصله‌ها را کم کنیم. ما با هم عهد بستیم که فاصله قومیتی، فاصله مذهبی و استانی، فاصله شرق و غرب در ایران عزیز را از بین ببریم. من از شما می‌پرسم امروز شیعه و سنی بیشتر احساس برادری می‌کنند یا در سال 91 ؟ امروز اقوام مختلف ایرانی احساس انسجام ملی و وحدت ملی می‌کنند یا در سال 91 ؟ امسال مردم ایران ما احساس امنیت بیشتر می‌کنند یا در سال 91 ؟ سایه شوم جنگ و ناامنی به دست ملت ایران و با رهبری رهبر معظم انقلاب و با انسجام و وحدت و یکپارچگی و با حضور یکایک آحاد مردم بزرگ ایران، کشورمان از زنجیرهای حصر و تحریم آزاد شده است.
من از شما می‌پرسم آن روز که کشتی‌های بزرگ نمی‌توانستند در بندر عباس و بندر شهید رجایی پهلو بگیرند و کالاها و کانتیرها با لنج به بندر عباس می‌آمد، آیا آن روز روز عزت ایران بود یا امروز که کشتی‌های بزرگ در بندر شهید رجایی پهلو می‌گیرند. ما راهی را که با هم در سال 92 شروع کردیم، نمی‌خواهیم رها کنیم. نمی‌خواهیم به عقب برگردیم. ما نمی‌خواهیم به سال 91 و 90 برگردیم. ما می‌خواهیم به سمت آزادی و عزت ایران حرکت کنیم.
ما باید مشکلات این کشور را حل کنیم. ما قبول داریم که در طول دولت یازدهم توانستیم برخی از مشکلات را حل کنیم. ما قبول داریم که در بسیاری از زمینه‌ها در نیمه راه هستیم. ما قبول داریم که تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز راه درازی را در پیش داریم. ما قله پیروزی را در وسط راه می‌بینیم. ما به دره رکود برنمی‌گردیم. ما به دره تورم برنمی-گردیم. ما به دره تحریم برنمی‌گردیم. ما به دره‌های قطعنامه‌های سازمان ملل علیه ایران بر نمی‌گردیم. ما قله پیروزی را می‌بینیم. بین راه هستیم و این راه را تا پیروزی در سال 1400 ادامه می‌دهیم.
مردم عزیز هرمزگان، مردم غیور ایران، ما در یک امتحان بزرگ تاریخی قرار گرفته‌ایم. 29 اردیبهشت 1396 روز امتحان بزرگ برای جوانان، بانوان، روستاییان، مردم شهر برای پیر و جوان و دانشجویان و معلمان و کارگران و برای اقشار مختلف این سرزمین است.
ما می‌خواهیم ایران را بسازیم. ایران جانِ ماست. ایران هم تن ما و ما هم روح ماست. عزت و سرافرازی برای ملت بزرگ ایران است. ایران بزرگ با فرهنگ بزرگ و کهن، اسلام عزیز و فرهنگ بزرگ اسلامی، قرآن عزیز ما و هویت بزرگ ملی ما، ما باید در روز 29 اردیبهشت بار دیگر برای سرافرازی ایران عزیزمان تصمیم بگیریم.
من از شما می‌پرسم: آیا در این چهار سال تولیدات کشاورزی شما کم شده یا بیشتر شده است؟ من از شما می‌پرسم: آیا تولید گندم شما 205 درصد افزایش پیدا نکرده است؟ من از شما می‌پرسم: امروز تولید میگوی شما 209 درصد افزایش پیدا نکرده است؟ من از شما می‌پرسم: امروز صادرات آبزیان شما 160 درصد افزایش پیدا نکرده است؟ من از شما می‌پرسم: آیا تولید فولاد و آهن اسفنجی در استان هرمزگان 144 درصد افزایش پیدا نکرده است. من از شما می‌پرسم: آیا تولید سیمان 103 درصد افزایش پیدا نکرده است؟ ما به دنبال رشد هرمزگان و رشد ایران و عظمت ایران هستیم. باید سواحل جنوب را آباد کنیم. باید جزایر جنوب را آباد کنیم. باید بنادر جنوب را جهانی کنیم.
من در سفر اخیرم به روسیه و مسکو یکی از برنامه هایم اتصال بندرعباس به مسکو بود. با دولت روسیه در این زمینه برنامه ریزی کردیم که بخش بزرگی از کالاهای روسیه که می‌خواهد از اقیانوس هند منتقل شود به بندر عباس بیاید و از بندر عباس ما با قطار و ریل تا مناطق اروپایی شرقی و شمالی - ان شاء الله - حمل شود. ما باید ایران را مسیر بزرگ ترانزیتی شمال و جنوب منطقه و جهان قرار بدهیم. این کار بدون امید و وحدت امکان پذیر نیست. تصمیم با ملت بزرگ ایران است. ملت بزرگ ایران در اردیبهشت 96 بار دیگر اعلام می‌کند که : « من دنبال خشونت و افراط گیری نیستم.» مردم ایران یک بار دیگر در اردیبهشت 96 اعلام می‌کند: «ما دنبال تعامل مؤثر و سازنده با جهان هستیم.» آنهایی که می‌گویند ما شغل درست می‌کنیم، در هشت سال قبل خودشان و دوستانشان امتحان را پس دادند. آن روزهایی که قیمت نفت چند برابر بود 700 تا 800 میلیارد دلار اندوخته نفت به دست آمده بود و درآمد نفتی بود، چند شغل برای جوانان ما درست کردید؟ دولت یازدهم در عین سختی و مشکلات در سال94 و 95 حداقل سالی 640 هزار شغل جدید برای مردم درست کرده است.
در دولت قبل مسئولین فقط می‌آمدند و اعلام می‌کردند ولی ما چیزی را اعلام نمی‌کنیم، بلکه رئیس جمهور شما از مرکز آمار و بانک مرکزی که از مراکز تخصصی کشور ماست، نقل می‌کند.
عهد ما در سال 92 این بود که مراکز تخصصی کشور را از نو بازسازی کنیم. سازمان برنامه و بودجه را بازسازی کنیم. مراکز آماری را آزاد بگذاریم. آنها اعلام می‌کنند. ما اصلاً نمی‌گوییم شغل چقدر یا بیکاری چقدر است . ما نمی‌گوییم چقدر مشکلات داریم. آنها اعلام می-کنند. قرار ما بر این بود که «دولت راست گویان» را تشکیل بدهیم. تمام مشکل ما از دروغ است. ما مسیر صداقت و شفافیت و راست گویی را آغاز کردیم. ما به دروغ برنمی‌گردیم. ما به خرافه بر نمی‌گردیم. مسیر و راه ما تعالی ایران عزیز خواهد بود. بدانید که پیشرفت کشور بدون آزادی و رفاه مردم امکان‌پذیر نیست.
اگر بناست که در زندگی خصوصی مردم و در حریم خصوصی مردم مداخله کنید تا این دولت سرکار است نخواهد گذاشت.
این دولت راه را برای ارتباط ملت ایران با جهان باز کرد. امروز روستاهای ما از طریق اینترنت با دنیا در ارتباط هستند. امروز صنایع دستی روستاهای ما را با اینترنت به دنیا می‌فروشند. امروز ارتباطات تمامی مناطق ایران عزیز ما از لحاظ آگاهی و علمی با جهان برقرار شده است. این راه ادامه خواهد یافت. مردم عزیز، جوانان عزیز، هرمزگان، بندرعباس و همه شهرستان‌ها و تمامی ایران، امروز روز تاریخی ملت ایران به دست شما ساخته می‌شود. صندوق آراء در 29 اردیبهشت باید عظمت آینده ایران را فریاد بزند.
ما مسیر خودکفایی، عزت و ایستادگی و تولید و آرامش و پیشرفت را به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد. دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره اعتدال، دوباره امید.
شاد و موفق و سربلند باشید.

112864
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.