سخنرانی در مراسم افتتاح خط تولید خودروهای دنا پلاس و پژو 2008

سایه معلمان بر سر همه تحولات فناورانه / احساس غرور از حضور درمجموعه ایران خودرو/ گفتن آری به تولیدات داخلی/ فراز و فرودهای صنعت خودرو در ایران / ضرورت به روز رسانی صنعت خودرو/ لزوم استفاده از سرمایه‌ها و تکنولوژی‌ها / ضرورت اغتنام فرصت‌ها/ تلاش دولت یازدهم برای ایجاد فرصت‌های لازم برای کارآفرینان/ حرکت توآمان چرخ‌های تولید و صنعت و سانتریفیوژها/ بیست برابر شدن جرخش و قدرت سانتریفیوژها/ افزایش تولید خودرو/ رتبه نخست صنعت خودرو در میان صنایع دیگر/ مزیت اعتدال،‌ عقلانیت و تعامل سازنده با دنیا/ بی‌اساس و روی کاغذ خواندن توافقات دولت/ تولید پژو 208 درکشور/ صداقت و شفافیت اساس کار دولت / رویکرد برخی افراد به حکومت و مردم / اساس فکر و نظر دولت یازدهم/ مردم ولی نعمت حاکمان/ ثمرات عامل سازنده با جهان/ حذف مبنای تمام قطعنامه‌ها، فشارها و تحریم‌ها علیه ایران/ تکمیل فناوری‌ها با دنیا؛ از آثار تعامل سازنده/ ورود به صحنه رقابت سبب افزایش کیفیت/ ایجاد اشتغال امری دشوار/ سال اشتغال و تولید ملی


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

روز میلاد با سعادت امام چهارم شیعیان، امام سجاد (ع) و روز تکریم و پاسداشت مقام معلم را خدمت همه شما تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
اگر امروز بنده افتخار داشتم که در جشن شما شرکت کنم و اگر شما امروز افتخار دارید که قدم جدیدی برای تولید ملی، رشد صنعت کشور و رفاه مردم برداشته‌اید، همه آنها در سایه کلاس درس معلمین ما از دبستان، دبیرستان و دانشگاه بوده است.
همه تحولات فناورانه و تحول در صنعت و سایر بخش‌های تولید به زحمات معلمین سختکوش ما برمی‌گردد. کلاس درس معلمین و استادان ما و آنهایی که راه زندگی و دانش لازم و مهارت کافی را به ما آموختند هیچ گاه از یاد نمی‌روند.
روز بسیار فرخنده‌ای برای همه ماست. حضور در مجموعه پرافتخار ایران خودرو که به هر سالنی که وارد می‌شدم همان احساسی را داشتم که در دوران دفاع مقدس در سنگرهای جمعی رزمندگان می‌رفتم. در سنگر احساس غرور می‌کردیم و احساس می‌کردیم که این ملت هرگز خسته نمی‌شود، از پا نمی‌نشیند و برای منافع، عزت و استقلال خود از همه توانش استفاده و بهره برداری می‌کند و بالاخره دل ملت را شاد و دشمن را مأیوس می‌کند.
امروز هم در ایران خودرو همین احساس را دارم. کارگران، مهندسین، طراحان و مدیران ما همه تلاش کردند برای اینکه به فشار دیگران و توطئه بیگانگان نه بگویند. ما هیچ وقت به تولید داخلی مان نه نمی‌گوییم و اگر کسی به تولید و خودروی داخلی نه بگوید کار قشنگ و درستی نیست. ما باید به بیگانگان نه بگوییم و به همه آنهایی که برای تولید داخلی ما تلاش می‌کنند آری بگوییم.
امروز در صنعت خودرو سرمان را بالا نگه می‌داریم و وارد قدم‌های نو و تحولات جدید می‌شویم. صنعت خودرو در ایران یکی از صنایع قدیمی ماست و فراز و فرود داشته و در این زمینه روزهای خیلی خوب یا سختی داشته‌ایم.
من یکی از بنگاه هایی که در روزهای اولیه سال 1358 از آن بازدید داشتم و برای کارگران و مهندسین آن سخنرانی کردم، همین ایران خودرو بود، شوخی هایی هم با عزیزان آن زمان داشتیم؛ حال اگر نواری از آن سخنرانی مانده باشد.
ایران در صنعت خودرو در طول سالیان دراز کار بزرگی انجام داده است. ما باید این صنعت را به روز کنیم و همپای دنیا باشیم.
در دنیای امروز از فضاها و فرصت‌ها باید استفاده کنیم و اگر سرمایه‌ای از بیرون می‌خواهد به داخل کشور بیاید، اگر استفاده نکنیم این فرصت را از دست داده ایم و اگر تکنولوژی‌ای در بیرون است و می‌خواهد وارد کشور بشود، استفاده نکنیم، این فرصت را از دست داده‌ایم؛ اگر بازاری در منطقه و دنیا هست که آماده است از تولید ما استفاده کند و آن بازار را از دست بدهیم، در واقع فرصت را از دست داده ایم. ما باید فرصت‌ها را مغتنم بشماریم، الفرصه تمر مر السحاب . فرصت‌ها را دریابید که همانند ابر بهاری است و سریع عبور می‌کند. این سخن در همه جا صادق است.
ملت توانمند، غیور و انقلابی ملتی است که از فرصت‌ها استفاده می‌کند. اگر فرصت تکنولوژی را از دست بدهیم و بگوییم دلمان می‌خواهد همان تکنولوژی قدیم را داشته باشیم؛ اگر فرصت سرمایه را از دست بدهیم و بگوییم هر مقداری که داریم همان اندازه است و بیشتر نمی‌شود؛ اگر فرصت بازار را از دست بدهیم و بگوییم ما هستیم و بازار داخلی و چاره دیگری نداریم.
امروز قدم بسیار مهمی در صنعت خودرو برداشته ایم. تلاش دولت یازدهم از آغاز این بود که فرصت‌ها را برای کارآفرینان داخلی و اشتغال جوانان و استفاده از طراحی طراحان و فناوری‌های داخلی مان در کنار فناوری‌های خارج استفاده کنیم.
ما می‌خواستیم فضا را آماده کنیم. کار دولت این بوده است. اینجا توضیح داده شد که حتی قطعه سازی ما از صبح شنبه که آغاز می‌شد، به ناچار دوشنبه پایان می‌یافت؛ یعنی بازاری برای استفاده از این قطعه نبود و تولید ما در مسیری نبود که از قطعه استفاده کند. اینکه امروز قطعه ساز ما تمام هفته و حتی روز تعطیل را می‌تواند استفاده کند، به معنای حرکت چرخ تولید ماست. این همان قولی بود که در سال 1392 داده شد؛ چرخ سانتریفیوژ بچرخد و چرخ تولید، صنعت و اقتصاد ما هم در حرکت باشد.
امروز چرخ اقتصاد به حرکت درآمده و مدرن‌ترین سانتریفیوژها هم در صنعت هسته‌ای در دولت یازدهم به حرکت درآمده است. امروز سانتریفیوژ‌ای آر 8 و‌ای آر 6 ما در زنجیره در حال کار کردن است. ما از‌ای آر 1 عبور کردیم تا به‌ای آر 8 رسیدیم. به جای اینکه چرخش سانتریفیوژ ما یک سو غنی سازی کند، امروز بیست سو غنی سازی می‌کند؛ یعنی بیست برابر شده است. چرخش و قدرت سانتریفیوژ ما برای غنی سازی امروز بیست برابر دیروز شده است. چرخش صنعت ما هم در حال حرکت است.
من از شما می‌پرسم؛ در سال 1392 چند دستگاه تولید می‌کردید و 1395 چقدر تولید کردید و در سال 1396 چقدر می‌خواهید تولید کنید؟ ما از تولید حدودو 700 هزار دستگاه خودرو در سال 1392 به یک میلیون و ششصد هزار دستگاه در سال 1396 می‌رسیم و این یعنی حرکت چرخ اقتصاد.
صنعت خودرو در میان صنایع دیگر ما رتبه اول را دارد و بعد به صنایع غذایی، شیمیایی و پتروشیمی و... هجده درصد از رشد بخش صنعت ما به بخش خودرو تعلق دارد؛ بخش بزرگی است که حرکت بزرگی را ایجاد می‌کند؛ صنایع بالا دستی، پایین دستی، مشاغل بالا دستی و پایین دستی.
صنعت خودرو که خوابیده بود و ورق‌های فولاد ما هم همان جا که تولید می‌شد، خوابیده بود و به انبار رفته بود. بخش‌های پتروشیمی ما هم که تولید می‌کرد، آنها هم در انبار خوابیده بود. چون اینها که حرکت نداشتند، آنها هم خوابیده بود.
بخش‌های دیگر صنعت ما هم به همین صورت؛ در بخش‌های پایین دستی وقتی خودرو تولید نمی‌شود تعمیرگاه ما هم خلوت تر می‌شود. وقتی که خودرو کمتر تولید می‌شود، راننده تاکسی، اتوبوس و کامیون ما هم کمتر می‌شود؛ وقتی خودرو کمتر می‌شود خدمات به مردم هم کمتر می‌شود.
حرکتی ارزشمند در سایه اعتدال شکل گرفت. تندروی، خشونت، افراط و تفریط ما را به آن روز رساند، اعتدال و عقلانیت با دنیا، درست حرف زدن و دنیا را وارد کردن به اینکه با ما درست حرف بزند، ما را به این روز و شرایط رسانده و از این شرایط هم خیلی بهتر و بالاتر می‌توانیم حرکت کنیم.
سال 1394 که به فرانسه رفتیم بعضی‌ها در بعضی از این روزنامه‌ها و سایت‌های خاص گفتند همه توافقات کاغذی بود و روی کاغذ امضا کردند و آمدند، هیچ کدام عملی نخواهد شد. خوب است آدم حرف‌های دروغ، پر رو و درشت را با صدای بلند بگوید؛ واقعاً خیلی چیز عجیبی است و نشان دهنده خیلی چیزهای دیگر است. گفتند همه اینها از جمله ماشین، هواپیما و... کاغذی بود. کاغذی بود که الان پژوی 208 که تولید شده و به زودی برای فروش به مردم عرضه می‌شود؟ اینها کاغذی بود؟ در عرض یک سال و چند ماه به تولید رسید و سرمایه و مهندسی آن وارد کشور شد و فعالیت مشترک آغاز شد. حال اگر این خودرو در کشورهای مختلف دو سه ماه دیگر وارد بازار صادرات شد، آن وقت باز هم کاغذی است؟ ما هیچ گاه به مردم دروغ نگفته ایم و نخواهیم گفت.
اساس کار ما بر مبنای صداقت و شفافیت است و اگر جایی هم اشتباه بکنیم، به مردم می‌گوییم اینجا اشتباه کرده‌ایم و از شما عذرخواهی می‌کنیم. زبان ما برای عذرخواهی، بیان حقایق و هر آنچه واقعیت است به مردم بگوییم، دچار لکنت نمی‌شود. چرا؟ این نکته مهم است و همه چیز به اینجا برمی‌گردد. عده‌ای معتقد نیستند که کشور برای مردم است و ملت ایران صاحب کشور هستند. عده‌ای معتقد به این هستند که ما باید حکومت کنیم و مردم باید حرف ما را گوش کنند و راهی را که ما می‌گوییم انتخاب کنند.
مردم فقط در برابر یک قدرت تسلیم هستند و آن قدرت خداست. خداوند اگر دستوری داده و امری کرده، ما بنده او هستیم و در برابر او هیچ هستیم. بعد از فرمان حق که فرمان پیغمبر و ائمه اطهار هم به فرمان خدا برمی گردد؛ بعد از فرمان خدا ما باید تابع خواست مردم باشیم. کشور برای مردم است و اگر ما این را باور کردیم پشت سر آن همه چیز درست می‌شود و اگر گفتیم مردم تشریفاتی هستند و اینها را صدا می‌زنیم، از آنها خواهش می‌کنیم و موقع انتخابات پای صندوق می‌آیند، رأی می‌دهند و بعد از آن تا چهار سال دیگر از آنها خداحافظی می‌کنیم، با این تفکر به جایی نمی‌رسیم.
اساس فکر و نظر دولت یازدهم امروز و فردا این است که صاحب کشور مردم ایران هستند و خواست، مطالبات و نظرات مردم ایران باید مورد احترام همه قرار بگیرد.
آنها طبق بیان امام عزیز و بزرگوار راحل مان ولی نعمت ما هستند و ما همه باید پای صندوق آرا برویم و این صندوق آرا به تعبیر مقام معظم رهبری حق الناس است.
امروز آنچه می‌بینیم، اثر آن تفکر است. خواست مردم و آنچه مردم پای صندوق 1392 گفتند و آنچه پای صندوق 1396 خواهند گفت.
ما امروز بحمدالله به آن نقطه‌ای رسیده‌ایم که یکی از ثمرات تعامل سازنده ما با جهان بود. در تعامل سازنده با جهان دنیا را وادار کردیم که بگوید نسبت به ایران آنچه گفتم، تهمت ناروا بود. کار ما خوب بوده یا خیر؟ بعضی‌ها می‌گویند چرا مذاکره شد؟ مذاکره برای این بود که ما به جهانیان بگوییم اتهامی که به ما زده بودند و می‌گفتند اینها در زیر زمین‌ها دارند بمب اتم درست می‌کنند، دروغ است.
ما این را ثابت کردیم؛ نه اینکه پشت تریبون بگوییم شما درست نمی‌گویید، خودشان گفتند. معنی پی ام دی این است؛ یعنی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که نسبت به گذشته فعالیت هسته‌ای ایران دیگر سؤالی نداریم و پرونده بسته شد؛ ما هستیم و آینده فعالیت ایران. این بزرگ‌ترین کار ما بود. مبنای تمام قطعنامه ها، فشارها و تحریم‌ها همین بود.
این مبنا را ملت ما از بین بردند، منتها می‌ترسند بگویند دولت یازدهم این کار را کرد. واقعیت این است که دولت یازدهم نبوده، بلکه ملت ایران بوده است. ملت ایران به صحنه آمد و حماسۀ 1392 را ساخته و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده، همه دست به دست هم داده‌ایم و دولت قولی را که به مردم داده بود، انجام داده است.
امروز یکی از آثار تعامل سازنده را در این شهر می‌بینیم؛ تعامل سازنده یعنی فناوری‌هایمان را با دنیا با هم تکمیل می‌کنیم. فناوری را می‌دهیم و فناوری را می‌گیریم. تعامل سازنده این است که قطعه را می‌گیریم و قطعه قطعه را می‌دهیم؛ چیزی را می‌خریم و چیزی را می‌فروشیم؛ تعامل سازنده این است که ما با شرکت‌های خارجی با هم خودرویی را تولید می‌کنیم و هم در داخل به مردم مان تقدیم می‌کنیم و آنها مصرف می‌کنند و هم برای آن بازار صادرات درست می‌کنیم.
شما و ما می‌دانیم که تا محصولی در بازار رقابت نرود قیمت و کیفیت آن درست نمی‌شود و مشکلات آلودگی و مصرف بنزین آن حل نمی‌شود، بلکه اینها در دنیای رقابت درست می‌شود. باید وارد صحنه رقابت شویم و خودروی ما به بازار رقابتی دنیا برود و آن وقت ناچار می‌شویم کیفیت را بالا ببریم، قیمت را متعادل کنیم، خوب کار کنیم، برای طراحی آینده و دقیق تر، طراحان ما تلاش بیشتری انجام دهند و ناچار می‌شویم در کنار شرکت هایی قرار بگیریم که در فناوری و اقتصاد دانش بنیان کار می‌کنند، دست به دست هم دهیم و حرکت بزرگی به وجود بیاوریم.
امروز بحمدالله یکی از روزهای جشن ملی ماست که کارگران، مهندسین و مدیران ما با مشارکت همه به آن دست یافتند. چگونه این توافق ملی انجام شد؟ یک طرف آن وزارت خارجه و یک طرف وزارت اقتصاد و یک جا بانک مرکزی، وزرات صنعت تجارت و معدن و مدیریت این بنگاه باید تلاش کنند و همه باید دست به دست هم بدهیم. محصول کار امروز دست به دست هم دادن برای کاری مشترک ، تولید ملی و اشتغال است.
ما هرچه بتوانیم باید تولید را بالا ببریم و فضا را برای ایجاد اشتغال آماده تر کنیم برای آینده جوان‌ها و خانواده‌های عزیزی که در این کشور تلاش می‌کنند.
شعار دادن آسان است. اینکه چقدر اشتغال درست می‌کنید، می‌توانیم بگوییم بیست هزار یا صدهزار تا اشتغال درست می‌کنیم، این شعار است دیگر. آنهایی که اشتغال درست کرده‌اند می‌دانند یعنی چه؛ آنهایی که پتروشیمی ساخته اند می‌دانند پتروشیمی یعنی چه؟ یکی از مهندسین ما که در کار پتروشیمی سرآمد است، آقای مهندس نعمت زاده است. الان در ماشین از ایشان پرسیدم که پتروشیمی یک میلیون تنی اگر تمام مراحل پایین دستی آن تا آخر ایجاد شود، مجموعاً چقدر اشتغال درست می‌کند؟ گفت: چهارده هزار مجموعا، ولی اگر بخواهیم خیلی دست و دلبازی کنیم بیست هزار .
فردی که کار کرده و ده‌ها پتروشیمی درست کرده، می‌داند یعنی چه و اینکه چگونه ما باید در عسلویه تلاش کنیم و گاز را چگونه منتقل کنیم و بخش‌های مختلف پتروشیمی را درست کنیم؛ در همین دو سه هفته اخیر هم پتروشیمی‌ها را و هم پایین دستی‌ها را در استان‌های مختلف تا آخرین مرحله با آقای نعمت زاده افتتاح کردیم و از همه جا پرسیده‌ام که چند تا کارگر دارید و چند نفر کار می‌کنند. همین طور ضرب و تقسیم کردن بدون مطالعه [درست نیست.]
امسال سال اشتغال و تولید ملی است. باید همه دنبال اشتغال برویم و درست برنامه ریزی و کار کنیم.
امروز یکی از روزهای افتخار آفرین برای مدیران، کارگران، مهندسین و مشاوران ما و قدمی نو برای همکاری بین ایران و شرکت‌های خارجی برای ساختن خودروهایی است که در طراز خودروهای اول جهان باشد و بتواند بازار جهان را تصرف کند و ما را در مسیر پیشرفت بالاتر قرار دهد.
برای همه شما و ملت بزرگ مان ان‌شاءالله مبارک باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112867
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.