سخنرانی در مراسم افتتاح راه آهن تهران به همدان (همدان)

برنامه‌های دولت برای سفرهای استانی/ وعده‌های بی‌عمل باعث خستگی مردم/ وعده‌های رئیس‌جمهور در سفرهای استانی/ کاهش درآمدهای نفتی سبب تأخیر در تکمیل برخی پروژه‌ها/ افتتاح ماهانه راه‌آهن در استان‌های کشور/ افتتاح 5 طرح راه‌آهن / اهمیت ریل و راه‌آهن در کاهش آلودگی و محیط‌زیست و ترانزیت/ تأکید مقام عظم رهبری بر مسئلة ریل و سرمایه‌گذاری در ریل در جلسات هفتگی/ گله از ایجاد ایستگاه‌های راه‌آهن در بیابان‌ها و فاصله‌های دور از شهر/ ایستگاه راه‌آهن به عنوان یک نماد / کشاندن راه‌آهن تا مرکز شهرها و توجه به زیبایی ساختمان آن / اهمیت شبکه‌های ارتباطی/ پرهیز از مداخله در کار و زندگی خصوصی افراد/ حذف موانع و مقررات دست و پاگیر/ اتصال راه‌آهن آستارا به جمهوری آذربایجان/ اتصال راه‌آهن مسکو ـ بندرعباس/ توصیه‌ به مردم داری و مهربانی و صداقت با مردم/ اهتمام دولت به خواسته‌ها و انتظارات مقام معظم رهبری/ 1ـ تک رقمی کردن نرخ تورم/ 2ـ خودکفایی در بنزین و گازوئیل/ 3ـ خودکفایی در گندم/ توان کشور برای برآوردن انتظارات رهبری،‌امام و شهدا/ روزهای سرنوشت‌ساز انتخابات/ آغاز طرح راه‌آهن همدان ـ سنندج/ پیشرفت کشور در زمینة ریل‌گذاری


بسم الله الرحمن الرحیم
بسیار خوشحالیم که امروز مردم همدان از طریق ریل به مرکز کشورو راه آهن سراسری متصل می‌شوند. اقدام بسیار خوشحال کننده‌ای است که مردم همدان سال‌ها در انتظار آن بودند.
بنابراین، این کار و فعالیت را امروز به نام خداوند و حول و قوه الهی افتتاح می‌کنیم و با سلام و تحیت به محضر ولی عصر، ارواحنا الفدا، فعالیت این ایستگاه را آغاز می‌کنیم، علی برکت الله.
وفای به عهد لذت خاص خودش را دارد. شما همه در زندگی وقتی به خانواده، دوستان، همکاران و مردم خودتان وعده می‌دهید، احساس می‌کنید بار مسئولیت سنگینی بر دوش شما آمده و آن زمانی که به وعده عمل می‌کنید، احساس سبکی می‌کنید و احساس می‌کنید بار مسئولیت را به مقصد رسانده‌اید.
چون وقت من محدود است، می‌خواهم دو سه نکته را تأکید کنم. من از روز اول دولت یازدهم، به دولت ، وزرا و استاندارهایم در هر سفر استانی که رفتم، قبلاً در تهران جلسه گذاشتم، استاندار و مسئولین استان و وزرا و معاونین را دعوت کردم، ساعت‌ها جلسه گذاشتیم و بحث کردیم.
گفتم برای استان کاری بگویید که شدنی است که یا تا پایان این دولت تمام و افتتاح شود، یا اگر کاری برای آینده شروع می‌شود، دقیقاً مشخص باشد که این پروژه چند ساله است و چگونه به ثمر می‌رسد.
یکی از چیزهایی که برای مردم ما خسته کننده شده، این بود که وعده‌ها زیاد داده شد و عمل بسیار بسیار کمتر بود؛ این موجب خستگی مردم است، نه اینکه پروژه‌ای هست و افتتاح نمی‌شود، آن به نظر من مسئله خیلی مهمی نیست؛ وقتی اعتماد مردم سلب می‌شود، وقتی اعتماد مردم کم می‌شود، وقتی مردم احساس می‌کنند که مسئولین به طور مداوم به آنها وعده می‌دهند و سخن می‌گویند، اما در مقام عمل چیزی را نمی‌بینند.
این عهد من با همۀ مسئولین و همه مردم بوده، به هر استانی رفتیم، هر قولی به مردم دادیم، به آنها گفتیم که به این قول‌ها ظرف یک سال، دو سال یا چه مقدار می‌توانیم عمل کنیم و بر آن مبنا ما عمل کردیم.
البته در سال 94 برخلاف آن چیزی که همه و ما هم پیش بینی می‌کردیم، در اواخر سال 93 و سال 94 دچار مشکل بزرگ مالی شدیم. من در این زمینه کمتر با مردم صحبت کرده‌ام. درآمد نفت ما یکباره یک چهارم شد؛ قیمت نفت از 104 دلار تا 30-40 دلار آمد و مدتی هم نفت را 25 دلار فروختیم. فشار بسیار سختی در سال 94 بر ما آمد و لذا برخی از وعده هایی که داده ایم در سال 94 مقداری کند شد؛ اما در عین حال تلاش کردیم در سال 95 تا جایی که امکان پذیر است جبران کنیم.
امروز خوشحالم که یکی از وعده هایی که داده شد به منصه ظهور رسید. این از افتخارات دولت شد که ان شاء الله تا پایان این دولت همان طور که قبل از این جلسه توضیح دادم، تقریباً هر ماه یک افتتاح راه آهن داریم؛ برخی از افتتاح‌ها هم به بعد از انتخابات می‌رسد؛ حالا بعضی‌ها دلواپس نباشند که چرا افتتاح می‌شود!
در اردیبهشت در همدان شاهد افتتاح هستیم، در خرداد ان شاء الله در کرمانشاه شاهد افتتاح خواهیم بود، در تیرماه در ارومیه شاهد افتتاح خواهیم بود، در مرداد ان شاء الله در دشت شاهد افتتاح خواهیم بود و در شهریور هم ان شاء الله قطار میانه – تبریز.
پس با 5 طرح راه آهن بزرگ، 5 مرکز استان ما به راه آهن سراسری متصل می‌شود و ان‌شاءالله تا پایان دولت یازدهم هر ماه یک افتتاح راه آهن به حول و قوه الهی خواهیم داشت.
مسئله ریل خیلی مهم است. مسئله راه آهن مهم است، برای اقتصاد کشور مهم است، برای سلامت مردم مهم است. مسئله راه آهن برای آلودگی و محیط زیست بسیار مهم است، برای ترانزیت ما بسیار مهم است که به دنیا متصل شویم.
از آغاز دولت یازدهم به طور معمول هر هفته با مقام معظم رهبری جلسه دارم، ساعت‌ها با هم دربارۀ مسائل کشور بحث می‌کنیم، از همان جلسات اول که در سال92 خدمت ایشان داشتیم، یکی از مباحثی که ایشان روی آن تأکید داشتند و بحث کردیم مسئله ریل بود. خود ایشان اصرار داشت به اینکه کاری کنید که بار کشور و مسافر حتی الامکان روی ریل قرار بگیرد.
از اول دولت یازدهم تأکیدش بر این بود که روی ریل سرمایه‌گذاری شود. من در مجلس شورای اسلامی وقتی بودجه سال 96 را تقدیم کردم، گفتم: این درآمد ماست، هر مقدار درآمد ما بیشتر شود سرمایه‌گذاری این دولت روی آب، فاضلاب، محیط زیست و روی ریل خواهد بود؛ اینها را در مجلس به عنوان اولویت دولت یازدهم و به عنوان اولویتی که ما در برنامه 5 ساله بعدی طراحی و پیش بینی کردیم .
امروز در اینجا شاهد یک بخشش از این کار بزرگ هستیم. اشاره کردند. ما راه آهن را نباید به 20 کیلومتری و 15 کیلومتری شهر برسانیم و بعد آن را رها کنیم. معلوم است که وقتی راه آهن می‌خواهد در داخل شهر برود سخت است، همه ما می‌دانیم باید زمین خریداری کنیم، به هر حال تملک می‌خواهد، خرج دارد وقتی شما 300 کیلومتر راه آهن را می-آورید مثلاً به قیمت 1000 میلیارد تومان و 1000 میلیارد تومان خرج می‌کنید برای راه آهن از تهران تا اینجا ، 14 کیلومتری می‌آورید. این باید داخل شهر همدان که 300 میلیارد می‌شود، یک سوم آن پول را باید اینجا خرج کنیم، آورده اند وسط بیابان، همه جا این کار را کرده‌اند. متأسفانه نمی‌دانم مبنایشان چه بوده و بر چه مبنایی طراحی کرده اند، حالا غیر از این سختی لابد، یک مبنایی داشتند که من خبر ندارم.
به هر حال اینکه مردم می‌خواهند سوار راه آهن بشوند و به شیراز بروند، وسط بیابان پیاده شوند و دو مرتبه اتوبوس سوار شوند، وسیله بگیرند، شب است، روز است، زن و بچه است. در تبریز هم همین طور است، در سنندج که بالای کوه گذاشته اند. در گردنه صلوات آباد قطار مردم را پیاده می‌کند، حالا دیگر خودشان می‌دانند.
یکی از کارهایی که در این دولت تصمیم گیری شد، خود آقای دکتر آخوندی اصرار داشت، درست هم بود ، در دولت هم چند بار بحث کردیم. ببینید، ایستگاه راه آهن در همۀ دنیا، شرق و غرب، من اکثر کشورهای دنیا را رفته ام، شما هم علی القاعده به خیلی از کشورهای دنیا رفته اید، همسایگان یا غیر همسایگان؛ در کشورهای شرقی یا غربی، فرقی نمی‌کند، در آسیا، اروپا یا امریکا همیشه ایستگاه راه آهن یک نماد است؛ یعنی شما در همۀ شهر که نگاه می‌کنی یک ساختمان بسیار شکیل و زیبا در وسط شهر به نام راه آهن ساخته شده، که این راه آهن شهرها را به ایستگاه مرکزی متصل می‌کند، مترو را هم به همان ایستگاه مرکزی متصل می‌کند. مردم از شهرستان می‌آیند، از قطار پیاده می‌شوند، با یک پله برقی می‌روند سوار مترو می‌شوند و می‌روند به سمت آن خیابان یا محله‌ای زندگی آنهاست. یا با مترو سوار می‌شوند و به فرودگاه می‌روند و سوار هواپیما می‌شوند.
این یعنی چه که ما ریل را تا وسط بیابان بیاوریم؟ این ساختمان‌های نیمه کاره را گفتیم، الان رها کنند و دنبال تکمیل این ساختمان‌های نیمه کاره نباشیم برویم آن کار اصلی را انجام بدهیم. در شهرهای دیگر هم همین مسئله را داریم. باید راه آهن‌های ما به مرکز شهرها و قلب شهرها بیاید، ساختمان زیبا و نمادینی شود که مردم احساس راحتی و رفاه کنند و در سایه راه آهن کشاورز ما بتواند راحت کشاورزی خودش را انجام بدهد و بار خود را راحت تر حمل می‌کند.
یکی اتصال راه آهن بود؛ یکی هم اتصال شبکه ارتباطی همه مردم بتوانند با هم ارتباط داشته باشند. شما کالایی را تولید می‌کنید می‌خواهید به صاحب مغازه‌ای در تهران با موبایل خودت کالا را معرفی می‌کنی . عکس آن کالا را برای او می‌فرستی. او می‌گوید اینجای کالا را تغییر بده.
شما نمی‌دانید این ارتباطات چقدر کار مردم را آسان کرده. کار مردم ساده شده. خانم شما می‌رود مغازه‌ای و کالایی را می‌خواهد بخرد، می‌خواهد با شما مشورت کند، عکس آن کالا را با موبایل برای شما می‌فرستد، شما نظر می‌دهید، می‌گویید نه این یکی رنگ را برای من بگیر، این پیراهن را برای من بخر. حالا ایشان می‌خواست بخرد و به خانه بیاورد، بعد با هم دعوا کنید، بعد فردا ببرد آن پس بدهد. این کار آسان و راحت شده است.
به خدا می‌توانیم راحت تر زندگی کنیم ، این قدر مردم را اذیت نکنید، در هر کار مردم مداخله نکنید، در زندگی خصوصی مردم مداخله نکنید.
من این را در دولت می‌گویم. می‌گویم همه دولتی‌ها بیاییم این مقرراتی را که دست و پای مردم را گرفته برداریم. مردم از ما نمی‌خواهند که به آنها کمک کنیم، مردم می‌گویند این موانع را از جلو دست و پای ما بردارید، خودشان بلدند. مردم می‌دانند چگونه کاسبی کنند. مردم می‌دانند چگونه کالای خودشان را بفروشند، چگونه کشاورزی کنند. یک مقدار کمک کنیم، یک مقدار موانع را برداریم.
تلاش ما در دولت یازدهم بر این مبنا بوده که به مردم کمک کنیم، به ریل کشور کمک کنیم و شما بدانید ان شاء الله. که همین راه آهن اگر به رشت متصل شود، می‌دانید که از آستارا به آستارا راه آهن ما متصل شده. از رشت به آستارا طرح مشترکی با جمهوری آذربایجان داریم. همۀ قراردادها، بحث ها، بررسی انجام گرفته، این راه آهن را با هم سرمایه گذاری می‌کنیم. تقریباً آماده کلنگ زنی هم بود ما یک مقدار تأخیر انداختیم والا همین هفته‌ها آما ه بود برای اینکه دو رئیس جمهور به منطقه بیایند و کلنگ زنی آن شروع شود.
با این کار ما مسکو را به بندر عباس و بندر انزلی متصل می‌کنیم که یک بندر مهم ماست و این راه آهن به بندر انزلی متصل می‌شود.
در همین سفر به مسکو من با مسئولین روسیه صحبت کردم که چقدر بار آنها از طریق این راه آهن انجام بگیرد. آنها می‌خواهند بار زیادی به منطقه شبه قاره هند، چین، جاهای دیگر و کشورهای افریقایی ببرند و بیاورند؛ یکی از راه‌های نزدیک آنها این است که بار به بندر عباس بیاید و از بندر عباس با ریل و به مسکو، اروپای شرقی و اروپای شمالی برود و ان‌شاءالله این کار به زودی انجام می‌شود.
ما باید شاهد یک تحول در ایران باشیم. خداوند کشور خوبی را به ما داده، انقلاب خوبی را به ما داده، قانون اساسی خوبی را به ما داده، فقط خودمان به خودمان رحم کنید، همین! با همدیگر مهربان باشیم، به مردم راست بگویم، درست صحبت کنیم، دقیق صحبت کنیم، مردم با ما هستند، مردم با کشورند، مردم با این نظام اند، مردم با انقلاب اند.
ان‌شاءالله دست به دست هم می‌دهیم، کشور را به آن نقطه‌ای می-رسانیم که شهدای ما می‌خواستند، کشور را به آن نقطه‌ای می‌رسانیم که بزرگان ما می‌خواستند.
خود من در یک سخنرانی گفتم در این دوره هرچه مقام معظم رهبری به من گفتند که این خواست من است، این آرزوی من است، من تلاش کردم آرزوهای ایشان را برآورده کنم. ایشان در همان روز اول که تورم را پایین آوردم، به من گفتند خیلی کار مهمی کردید ولی من یک چیز دیگر از شما می‌خواهم گفتم بفرمایید گفتند از شما می‌خواهم تورم را یک رقمی کنید. گفتم آقا باشد، من کاری می‌کنم که شما تورم یک رقمی را در دولت یازدهم ببینید. ایشان به من گفتند، که البته در سخنرانی هم یک بار فرمودند، قبل از آن هم خصوصی به من گفته بودند که من می‌خواهم گازوئیل و بنزین را وارد نکنیم و خودکفا شویم. گفتم آقا ما این کار را خواهیم کرد که در این دولت در بنزین و گازوئیل خودکفا شویم. ایشان در ماه رمضان در سخنرانی خودشان هم گفتند که ما باید در بنزین و گازوئیل خودکفا شویم. در گازوئیل که خودکفا شدیم و الان داریم صادرات می‌کنیم. در بنزین هم با این طرحی که در ستاره خیلج فارس چند روز پیش افتتاح شد، الان مرتب روزی 6-5 میلیون لیتر داریم بنزین تولید می‌کنیم که به زودی به 12 میلیون لیتر می‌رسد. به زودی خودکفا می‌شویم و ان شاء الله با طرح هایی که داریم در فازهای بعدی صادرکننده خواهیم شد.
ایشان یک بار درباره گندم اظهار نگرانی کردند، چون ما 6 میلیون تن گندم وارد می‌کردیم. به من گفتند که شما در کشاورزی بیشتر تلاش کنید. من برنامه‌ها را برای ایشان گفتم. گفتند ما آخر به خودکفایی گندم می‌رسیم؟ گفتم ما به خودکفایی گندم می‌رسیم. الحمدلله به خودکفایی گندم رسیدیم. ما داریم گندم را صادر می‌کنیم. ما می‌توانیم سه میلیون تن گندم صادر کنیم، پارسال سه میلیون تن اضافه داشتیم.
ما می‌توانیم آرزوهای این ملت را برآورد کنیم. ما می‌توانیم آرزوهایی را که امام - رضوان الله تعالی علیه- داشت برآورده کنیم. الان که وقت نیست من بگویم نکاتی را که گاهی در پاریس یا در تهران خدمت امام (ره) صحبت می‌شد. ما می‌توانیم آرزوی امام مان، رهبرمان، شهدایمان، بزرگان مان، ملت مان را برآورده کنیم، دست به دست هم بدهیم و به میدان بیاییم.
یادمان نرود که این روزها، روزهای سرنوشت ساز برای ماست، به صحنه بیاییم، هرچه مصلحت کشورتان است، هرچه تشخیص می‌دهید به همان عمل کنید. ان شاء الله بتوانیم شاهد رشد و تعالی بیشتر در این کشور باشیم.
خوشحالم که امروز این راه آهن همدان به سنندج هم آغاز می‌شود و فعالیت خودش را شروع می‌کند. ان شاء الله آن کار هم سریع‌تر انجام بگیرد. من از امام جمعه محترم، نماینده ولی فقیه، استاندار محترم، همه مسئولین اجرایی، وزیر محترم راه و همه مسئولین راه آهن خیلی تشکر می‌کنم.
واقعاً جای افتخار است که در روز بتوانیم 3-2 کیلومتر، الان گفتند که تا 5 کیلومتر و در شرایطی تا 7 کیلومتر ریل گذاری کنیم. خیلی جای خوشحالی دارد که راه آهن ما بتواند در یک روز 3-2 کیلومتر تا 5 کیلومتر یا حتی در شرایطی تا 7 کیلومتر ریل گذاری کند، این یک حرکت بسیار خوبی است. راه آهن ما نوسازی شده، همان طور که وزیر راه فرمودند. لوکوموتیوهای جدیدی که آمده، واگن‌های جدیدی که آمده است. 45 سال بوده که مسافر از این واگن‌ها استفاده می‌کرد. در این دولت کنار گذاشتیم و واگن نو آوردیم. اینها همه افتخار است؛ البته همه کارهایی را که این دولت کرده با کمک شما بوده، با حمایت شما بوده، با تلاش همه عزیزان بود، ان‌شاءالله این راه و این تلاش را ادامه می‌دهیم تا آن نقطه‌ای که مطلوب ملت بزرگ و همدان بزرگ، با آن فرهنگ دیرین و همۀ مردم ایران با فرهنگ کهن و با اسلام عزیزشان باشد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112872
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.