برنامۀ مشارکتی ملّی مطابق با موافقت‌نامۀ پاریس

مقاله «برنامۀ مشارکتی ملّی مطابق با موافقت‌نامۀ پاریس: از نظر تا عمل» نوشته حجت میان‌آبادی (عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرّس)، اعظم امینی (عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد) و احسان دریادل (کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل دانشگاه شیراز) در فصلنامه شماره ۲۸ مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه پاییز ۹۷ به چاپ رسیده‌است.
تصویر برنامۀ مشارکتی ملّی مطابق با موافقت‌نامۀ پاریس

موافقت‌نامه پاریس در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان یک سند راهبردی برای جهت‌دهی به سیاست‌گذاری محیط‌ زیست در دنیا به‌ تصویب رسید. این موافقت‌نامه با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تدوین شد و برای رسیدن به این هدف با برگزیدن ساختار پایین به بالا این امکان را برای طرف‌ها فراهم کرد که باتوجه‌ به ظرفیت و توان خود حدودِ تعهداتشان به کاهش انتشار این گازها را تعیین کنند. بنابر موافقت‌نامه طرف‌ها به ارائۀ گزارش برنامه مشارکتیِ تعیین‌شده در سطح ملّی تعهدِ رفتاریِ الزام‌آوری دارند. کشورها در تهیه برنامه‌های مشارکتی با چالش‌هایی مواجه‌اند و بررسی و مطالعۀ تجربۀ آن‌ها در تهیه این برنامه‌ها کمک شایانی به دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد کرد. مقاله حاضر ضمن بررسی دو اصل مهم در تعهدات دولت‌ها درخصوص برنامه‌های مشارکت ملی آن‌ها به سیاست‌گذاران کشور در شناخت نوع تعهدات ایران در برنامه‌های مشارکتی و نیز نحوۀ تنظیم این برنامه‌ها یاری خواهد رساند. این پژوهش از روش کتابخانه‌ای استفاده کرده است و با رویکرد توصیفی ـ تحلیلی توضیح می‌دهد که این موافقت‌نامه تاکنون دستورالعملی برای تنظیم برنامه مشارکتی ارائه نکرده اما چارچوب جدیدی ایجاد نموده است که شفافیت را افزایش می‌دهد و میزان پیشرفت فردی و جمعی دولت‌ها را در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نشان می‌دهد.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

112998
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.