واکاوی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه: چالش‌ها و پیامدها

مقاله «واکاوی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه: چالش‌ها و پیامدها» نوشته حسین مسعودنیا (دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان)، شهروز ابراهیمی (دانشیار گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان) و حمید درج (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان) در فصلنامه شماره ۲۸ مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه پاییز ۹۷ به چاپ رسیده‌است.
تصویر واکاوی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه: چالش‌ها و پیامدها

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بازیگران تاثیرگذار در تحولات سوریه از ابتدای شروع بحران در این کشور با حمایت همه جانبه از سوریه­­، تمام نفوذ و ظرفیت خود را برای تثبیت این حکومت بکار گرفته و در راستای حفظ و ارتقای منافع ملی خود و تقویت محور مقاومت در منطقه گام­ بر می­دارد. پژوهش موجود در پی پاسخ به این سوال اصلی است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه چه پیامدها و چالش­هایی را به دنبال داشته است؟ یافته­‌های مقاله حاکی از آن است که در پی اتخاذ سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه هر یک از سناریوهای محتمل در آینده بحران این کشور می­‌تواند پیامدهای مثبت و منفی بسیار مهمی را برای سیاست خارجی ایران و منافع منطقه­‌ای آن در بر داشته باشد که این خود می­تواند بر توان بازیگری ایران در صحنه سیاسی منطقه تأثیرگذار باشد. تحقیق پیش­رو درصدد است با روش توصیفی – تحلیلی، راهکارهایی برای مقابله با این چالش­‌ها در چارچوب نظریه گزینش عقلایی ارائه نماید.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113002
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.