تفکیک مالکیت و مدیریت در راستای حمایت از توسعۀ فناوری و صنعتی

مقاله «تفکیک مالکیت و مدیریت در راستای حمایت از توسعۀ فناوری و صنعتی (مروری بر تجربۀ سازمان انرژی اتمی، هواـفضا، وزارت نیرو و ایدرو)» نوشته بهزاد سلطانی، مرضیه شاوردی، مجتبی بوجارپور، رضا رمضانی خورشیددوست، سیدمهدی فرحی، امین حاج‏رسولی‏ها در فصلنامه شماره ۲۸ مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه پاییز ۹۷ به چاپ رسیده‌است.
تصویر تفکیک مالکیت و مدیریت در راستای حمایت از توسعۀ فناوری و صنعتی

بررسی تجربۀ کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان نشان داده است که، بدون مشارکت تمام‌عیار بخش خصوصی، توسعۀ فناوری راه به جایی نخواهد برد. نقش دولت باید فراهم‌سازی زمینه برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری و رونق یافتن کسب‌وکار فناوری‌بنیان در بخش خصوصی باشد. درحالی‌که، در ایران، تسلط و نفوذ بخش دولتی در بیشتر زمینه‌های مرتبط با توسعۀ فناوری مجالی برای حضور بخش خصوصی باقی نمی‌گذارد و حتی عملکردی ضدحمایتی در تجاری‌سازی دارد. در این میان، برخی سازمان‌ها و نهادهای کشور تلاش‌ها و اقداماتی برای فرار از مدیریت دولتی، استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی و فراهم کردن ساختار و سازوکار مناسب برای توسعۀ فناوری انجام داده‌اند. در این نوشتار، تجربۀ سازمان انرژی اتمی، سازمان صنایع هوا ـ فضا، وزارت نیرو و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، در توسعۀ فناوری، و راهبرد ساختاری پیشنهادی آن‌ها، برای رفع این مشکلات، بررسی شده است. در این پژوهش، از برگزاری نشست‌های خبرگان، برای بررسی و تحلیل تجربیات سازمان‌های مذکور و ارائۀ پیشنهاد بهبود، استفاده شده است.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113015
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.