بازاندیشی در مورد انقلاب‌ها: ترکیب سرچشمه‌ها، فرآیندها و برآیندها

مقاله «بازاندیشی در مورد انقلاب‌ها: ترکیب سرچشمه‌ها، فرآیندها و برآیندها» نوشته جک گلدستون و ترجمه حمیرا مشیرزاده (دانشیار گروه روابط بین‌المللی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران) در فصلنامه شماره ۲۸ مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه پاییز ۹۷ به چاپ رسیده‌است.
تصویر بازاندیشی در مورد انقلاب‌ها: ترکیب سرچشمه‌ها، فرآیندها و برآیندها

افسانه‌هایی که در مورد انقلاب‌ها می‌دانیم، با آنها به عنوان رها شدن ناگهانی انرژی مردمی و دگرگونی اجتماعی برخورد می شود. اعمالی چشمگیر در یک روز خاص – سقوط باستی در پاریس در ۱۴ ژوییه ۱۷۸۹ و توفانی که نیمه شب ۲۴ اکتبر ۱۹۱۷ کاخ زمستانی در سن پترزبورگ (پتروگراد آن زمان) را درنوردید- به عنوان نماد انقلاب های فرانسه و روسیه شناخته می شوند. اکثر اشخاص هنگامی که به «انقلاب» می‌اندیشند، به فکر مجموعه ای سریع از رویدادها می افتند که طی چند هفته یا چند ماه منجر به سقوط رژیم قبلی، برساختن رژیم جدید و پذیرش نظم جدید توسط مردم (یا اجبار آنها به پذیرش) می شود.
مطالعات انقلاب هم معمولاً بر لحظات «انفجاری» انقلاب تمرکز می‌کنند و عمدتاً بر شرایطی تأکید دارند که به چنین انفجارهایی منجر شده است. این تأکید به نظریه های دولت محور (state-centered) انقلاب منتهی شده که شروع انقلاب در آنها عمدتاً مشکل فروپاشی دولت قلمداد می‌شود و تبیین آن را باید در آسیب‌پذیری‌های ساختاری در برخی از انواع دولت ها جستجو کرد.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113017
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.