تحلیلی آینده‌پژوهانه در بن‌مایه‌های سازندۀ تصاویر آینده

محسن طاهری دمنه استادیار گروه آینده‌پژوهی دانشکدۀ علوم و فناوری‌های نوین دانشگاه اصفهان به تحلیلی آینده‌پژوهانه درباره عناصر سازندۀ تصاویر آینده پرداخته است. این مقاله در شماره ۲۹ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی به چاپ رسیده است.
تصویر تحلیلی آینده‌پژوهانه در بن‌مایه‌های سازندۀ تصاویر آینده

تصاویر آینده ارتباط وثیقی با خواسته­‌ها، ارزش­‌ها و آرمان‌های انسانی دارند. مهم‌ترین مسئله در تحلیل تصاویر آینده، اهمیت و جایگاه آن‌ها در بروز تغییرات اجتماعی است؛ زیرا تصاویر آینده در کنار ارزش­‌ها، مهم‌ترین بلوک­‌های سازنده تغییرات اجتماعی هستند و بدین سبب مطالعه آن‌ها حائز اهمیت است. در این راستا، پژوهش حاضر به عنوان یک پژوهش بنیادی ـ تجربی که در سنت پژوهش­‌های کیفی انجام شده است، از روش تحلیل مضمون به منظور بررسی تصاویر آینده در ذهن جوانان استفاده کرده است. نتایج پژوهش نشان می‌­دهد که تصاویر آینده در بین مشارکت‌کنندگان، از هفت گزاره اصلی ساخته شده است. این گزاره‌­ها به ترتیب این‌گونه نام‌گذاری شده‌اند: ۱- آثار تاریخی به جای مانده از گذشته، ۲- وزن زمان حال، ۳- در راهی که دیگران قدم گذاشته­‌اند، ۴- حدس­‌هایی درباره آینده، ۵- سایه جامعه، ۶- حسرت­‌ها، عجز­ها و نداشته­‌ها و ۷- فهم آینده. ماهیت اکثر این بن‌مایه­‌های سازندۀ تصاویر‌ آینده ناظر بر این فرضیات است که تصاویر آیندۀ جوانان ایرانی ارتباط عمیقی با تجربۀ زیست آن‌ها در گذشته و حال داشته و آن‌ها توانایی کمی برای رویاپردازی از یک آیندۀ مطلوب و ایجاد گسست در وضعیت موجود به نفع آن وضعیت مطلوب دارند.

برای دریافت ومطالعه متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113066
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.