دایاسپوراها بازیگران بانفوذ عصر جهانی شدن

مهدی بهمنی (دکترای مطالعات آمریکا از دانشگاه UCD، پژوهشگر پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری و مدرس دانشگاه تهران) و ناصر اسدی (دکتری علوم سیاسی از دانشگاه تهران، مشاور در شورای راهبردی روابط خارجی) به موضوع دایاسپورها به عنوان بازیگران بانفوذ عصر جهانی شدن پرداخته‌اند. این مقاله در شماره ۲۹ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی به چاپ رسیده است.
تصویر دایاسپوراها بازیگران بانفوذ عصر جهانی شدن

«دایاسپورا» یک مفهوم مهم در علوم اجتماعی معاصر است. این مفهوم در دو دهۀ اخیر مورد توجه فزایندۀ اندیشمندان رشته­‌هایی چون جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، علوم سیاسی و مطالعات فرهنگی واقع شده که نتیجۀ آن را می­‌توان سامان یافتن مطالعات دایاسپورا به عنوان یک حوزۀ­ نوظهور تحقیقاتی بین‌رشته­‌ای دانست. دایاسپوراها امروزه در شمار تأثیرگذارترین بازیگران غیردولتی هستند که هم بر سیاست داخلی کشورها تأثیرگذارند و هم نقش­‌های مهمی در حوزه­‌های مختلف بین‌الملل ایفا می­‌کنند. در منابع فارسی توجه بسیار کمی به این مفهوم و مصادیق آن و تأثیراتی که دارند صورت گرفته، درحالی‌که در منابع و مراکز علمی غربی مورد توجه روزافزون بوده است. این مقاله از زاویۀ نگاه محقق ایرانی در پی پاسخ به این سؤال اصلی است که دایاسپورا دقیقاً چیست و چه تأثیراتی بر محیط پیرامون خود دارد؟ مراجعه به منابع دسته اول برای تجزیه و تحلیل نظری این پدیده در کنار گونه‌شناسی مصادیق مختلف آن با اتکا به روش مطالعۀ موردی، رویکرد اصلی این مقاله است که می­توان با استفاده از آن به سؤال­‌های اصلی و فرعی این مقاله پاسخ داد.

برای دریافت ومطالعه متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113068
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.