مرکز پیشرفت آمریکایی‌ منتشر کرد:

تقویت قدرت آمریکا در خاورمیانه: برنامه‌ای برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای

مرکز پیشرفت آمریکایی‌ سال ۲۰۱۶ در مقاله‌ای با عنوان «تقویت قدرت آمریکا در خاورمیانه: برنامه‌ای برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای» (Leveraging U.S. Power in the Middle East: A Blueprint for Strengthening Regional Partnerships) به تبیین اولویت‌های راهبردی کوتاه‌مدت و درازمدت آمریکا در خصوص منطقه خاورمیانه می‌پردازد.
تصویر تقویت قدرت آمریکا در خاورمیانه: برنامه‌ای برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای

در مقدمه این مقاله آمده است:

عرصه ژئوپولیتیکی که پس از پایان جنگ سرد به وجود آمد، اخیراً و به واسطه موج بی‌سابقه‌ای از مهاجرت در مقیاس جهانی، تغییرات اقلیمی و افزایش سیاست‌های تهاجمی روسیه و سیاست‌های رقابت‌جویانه چین به شدت در معرض چالش قرار گرفته و خاورمیانه نیز به محور بسیاری از این چالش‌ها تبدیل شده است.

دولت بعدی در آمریکا با خاورمیانه‌ای درگیر تنش‌های منطقه‌ای، جنگ‌های داخلی متعدد، فروپاشی حکومت‌ها به واسطه بحران‌های مربوط به مشروعیت سیاسی، تهدیدات ناشی از رشد سریع شبکه‌های تروریستی، شمار بی‌سابقه پناهجویان و مشکلات فزاینده در حوزه اقتصادی و توسعه انسانی رو به رو خواهد بود. وجود این چالش‌ها درکنار موج تازه‌ای از نیروهای اقتدارگرای واپس‌گرا که آزادی‌های اولیه را محدود می‌کنند، ایجاب می‌کند که دولت آینده در آمریکا رویکردی فعالانه و درازمدت را در قبال خاورمیانه اتخاذ نماید.

تحولات در خاورمیانه به شکلی قابل فهم، سبب شده که بسیاری از آمریکایی‌ها در مورد ارزش مداخله کشورشان در منطقه دچار تردیدهایی شوند. کارنامه ۱۵ سال گذشته و به ویژه پیامدهای جنگ عراق مؤید این تردیدها است. اما رخدادها و روندهای اخیر در خاورمیانه، از برآمدن گروه موسوم به دولت اسلامی گرفته تا بحران پناهندگانی که به سمت مرزهای اروپا سرازیر شده‌اند، نشان می‌دهند که آمریکا منافع مهمی در تحولات منطقه دارد. با توجه به عواملی که از ناحیه خاورمیانه امنیت داخلی آمریکا را تهدید می‌کنند و نیز خطر تداوم مناقشات در این منطقه برای ثبات جهانی، ایالات متحده آمریکا باید در جهت اتخاذ یک رویکرد درازمدت در قبال این منطقه که بتواند منافع و ارزش‌های مورد نظر این کشور را به پیش ببرد با شرکای منطقه‌ای خود از نزدیک همکاری کند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113120
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.