مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان آذربایجان‌غربی

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با همکاری «اتاق فکر استان آذربایجان‌غربی» طی چهار نشست تخصصی که در روزهای 27 و 28 اردیبهشت 1395 در دانشگاه ارومیه برگزار شد، به بررسی چالش‌های توسعه در استان آذربایجان‌غربی پرداخت. گزارش حاضر بر اساس مباحثات این جلسه تدوین شده است.
تصویر مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان آذربایجان‌غربی

گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان آذربایجان‌غربی است، توسط کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری «اتاق فکر استان آذربایجان‌غربی» تهیه و تدوین شده است. گزارش حاصل نتایج چهار نشست تخصصی با موضوع «آب و محیط‌زیست»، «کشاورزی و دامداری»، «اقتصاد، صنعت، سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار» و «اجتماعی-فرهنگی» با حضور 80 نفر از نخبگان دانشگاهی، مدیران ذی‌ربط در دستگاه‌های اجرایی استان، نمایندگان اتاق بازرگانی و بخش خصوصی، فعالان مدنی و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد استان در روزهای 27 و 28 اردیبهشت 1395 در دانشگاه ارومیه است. در تهیه این گزارش علاوه بر آرای نخبگان از تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان و گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی استفاده شده است.

مزیت و ویژگی بارز این گزارش‌ها آن است که شناسایی و اولویت‌بندی مسائل استان و راهکارهای رفع آن طی فرایندی از گفتگوی اجتماعی بین نخبگان استانی، بخش خصوصی، مدیران دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های غیردولتی در استان در قالب جلسات بحث گروهی و کارشناسی، حاصل‌شده است. به‌علاوه تلاش شده است که تحلیل این داده‌ها از چشم‌انداز بین‌بخشی و راهبردی متأثر باشد. فهم و دریافتی که از این رهگذر در خصوص مسائل استان‌ها فراهم می‌شود می‌تواند مبنای مطلوبی برای ارزیابی و اولویت‌بندی مجموعه پیشنهاداتی باشد که در جریان سفرهای استانی رئیس محترم جمهور در دستور کار قرار می‌گیرند. این منظر تحلیلی به‌ویژه در شناسایی مداخلات سیاستی، غیر بودجه‌ای و غیر پروژه‌ای در توسعه استان‌ها مفید و سودمند است. محورها و حوزه‌های سیاستی که در این گزارش پوشش داده خواهد شد عبارتند از:

1- حوزه اجتماعی-فرهنگی

2- حوزه کشاورزی

3- حوزه محیط‌زیست

4- حوزه اقتصاد

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113168
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.