مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان ایلام

استان نفت و کشاورزی

از لحاظ ساختاری، نوشتار حاضر در سه حوزه سیاستی تنظیم شده است که توصیف‌ها و تبیین‌هایی که از هر حوزه می‌شود، از نظر تحلیلی به حوزه‌های دیگر نیز کمک می‌کند:
1- حوزه سیاست اقتصادی، صنعتی و گردشگری
2- حوزه سیاست محیط‌زیست، آب و کشاورزی
3- حوزه سیاست اجتماعی و فرهنگی
در انتهای گزارش نیز، به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مسائل استان در سه حوزه نامبرده پرداخته می‌شود.
تصویر استان نفت و کشاورزی

ایلام یکی از استان­‌های مرزی ایران است که با مساحت ۲۰۱۳۳ کیلومتر مربع (۴.۱% از مساحت کل کشور) در جنوب غربی کشور واقع شده و از شمال به استان کرمانشاه، از شرق به استان لرستان، از جنوب به خوزستان و از غرب به کشور عراق (با ۴۲۵ کیلومتر مرز مشترک) محدود است (مرکز آمار ایران، ۱۳۹۱). ایلام بطور کلی در منطقه­ای کوهستانی واقع شده و بیش از ۷۰% مساحت آن را کوهستان تشکیل می­دهد؛ البته در مناطق جنوبی و نزدیک به مرز عراق، از ارتفاعات کاسته شده و دشت­های وسیع جای کوهستان را می­گیرد.

ایلام با ۵۵۷.۵۹۹ نفر جمعیت، کم­ جمعیت­‌ترین استان کشور است. نرخ رشد جمعیت در این استان در سال­های اخیر همواره پایین­‌تر از میانگین کشوری بوده و به همین دلیل نیز سهم جمعیتی استان و تراکم جمعیت در آن سال به سال کاهش یافته است.

از لحاظ اقتصادی، استان ایلام در زمره استان­‌های توسعه­‌نیافته و محروم کشور قرار می­‌گیرد. تولید ناخالص داخلی استان با احتساب نفت در سال ۱۳۹۳ اندکی بیش از ۸۷ هزار میلیارد ریال بوده که سهم آن از تولید ناخالص داخلی کل کشور ۰.۷۶% می­‌شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113176
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.